Mogheriniová vyzvala EÚ vyslať kvôli migrantom vojnové lode do Stredozemného mora - MAGAZÍN 1
Slovensko

Mogheriniová vyzvala EÚ vyslať kvôli migrantom vojnové lode do Stredozemného mora

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Šéfka diplomacie Európskej únie povedala, že poslať vojnové lode na odstrašenie pašerákov migrantov má zmysel.

Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová vyzvala v utorok európske krajiny, aby zmenili postoj a poslali vojnové lode naspäť do Stredozemného mora, kde budú zabraňovať prevádzačstvu migrantov a pašovaniu zbraní či ropy, pretože práve to pomáha udržiavať konflikt v Líbyi.

Európska únia minulý mesiac pozastavila námorné hliadky, ktoré v Stredozemnom mori zachránili desaťtisíce migrantov a privážali ich do Talianska, kde teraz populistická vláda zápasí proti takémuto postupu.

Rozhodnutie EÚ pozastaviť hliadky prišlo ešte pred tým, ako poľný maršal Chalífa Haftar, ktorého bašta je na východe Líbye, spustil pred dvoma týždňami vojenskú ofenzívu proti vláde v Tripolise, podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN) a Európskou úniou.

“Vždy som obhajovala námorné hliadky a to, aby zostali v medzinárodných vodách, pretože sa ukázali ako veľmi účinný odstrašujúci prostriedok proti pašerákom migrantov a prevádzačom,” povedala Mogheriniová v Európskom parlamente.

Námorné hliadky boli súčasťou Operácie Sophia, ktorá podľa slov Mogheriniovej pomohla znížiť počet migrantov prichádzajúcich do Európy až o 80 percent.

“Stále dúfam, že krajiny EÚ môžu prehodnotiť svoje rozhodnutie a znovu vyslať námorné hliadky do medzinárodných vôd,” uviedla bývalá talianska ministerka zahraničných vecí, citovaná agentúrou AFP.

Politička povedala, že poslať vojnové lode na odstrašenie pašerákov migrantov má zmysel, ale takisto “nám to pomôže splniť si povinnosti, pretože musíme dodržiavať rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN týkajúce sa embarga na zbrane a ropu”.

Šéfka diplomacie EÚ varovala členov europarlamentu v Štrasburgu, že z Haftarovej vojenskej ofenzívy na Tripolis sa môže stať dlhodobý, vlečúci sa konflikt, ktorý budú “živiť” ilegálne zbrane.

Diplomati EÚ sa minulý mesiac rozhodli predĺžiť Operáciu Sophia o šesť mesiacov po uplynutí termínu 31. marca, ale už bez vyslania hliadkujúcich lodí.

Namiesto hliadok sa operácia bude spoliehať na vzdušné misie a úzku spoluprácu s Líbyou.

Zdroj: 24hod.sk / InfoVojna.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *