Moderátor v gruzínskej TV sa pustil do Putina: ""V našej krajine nie je miesto pre tak úbohé stvorenie, ako si ty." - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Moderátor v gruzínskej TV sa pustil do Putina: “”V našej krajine nie je miesto pre tak úbohé stvorenie, ako si ty.”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Deň pred zrušením letov medzi Ruskom a Gruzínskom utrpeli vzťahy oboch krajín ďalší šrám. Obľúbený moderátor gruzínskej televízie Rustavi 2 Giorgi Gabunija vo vysielaní vulgárne urážal ruského prezidenta Vladimira Putina.

Gruzínska prezidentka spoločne s vládnymi špičkami verbálny útok dôrazne odsúdili. Hovorca ruského prezidenta ho označil za neprijateľnú provokáciu.

Gabunija začal reláciu Post scriptum pre neho typickou kritikou Vladimíra Putina. Pri svojom monológu sa však rozhorčil natoľko, že začal ruského prezidenta častovať veľmi vulgárnymi výrazmi.

Rusov označil za otrokov

Ruského prezidenta okrem iného označil za “darebáka”, “netvora” a “psie lajno”. “V našej krásnej krajine nie je miesto pre tak úbohé stvorenie, ako si ty,” vyhlásil a okrem iného Putinovi a jeho rodičom poprial, nech “horia v pekle”.

Spŕška nadávok smerovala aj proti ruským obyvateľom, ktorých Gabunija označil za “otrokov”.

Sídlo Rustavi 2 v neskorých hodinách obkľúčil dav ľudí rozhorčených Gabunijovým správaním a televízia bola podľa webu Civil na niekoľko hodín nútená prestať vysielať.

Prezidentka označila slová za protištátnu provokáciu

Televízia sa divákom za moderátorove slová, o ktorých dopredu údajne nemala tušenia, ospravedlnila. Aj keď sa riaditeľ televízie za nadávky ospravedlnil, vyhlásil tiež, že zdieľa moderátorov názor a neprepustí ho.

Televízia Rustavi 2 je pokladaná za blízku bývalému prezidentovi Michailovi Saakašvilimu, ktorý svoju opozičnú stranu vedie z exilu.

Gabunijov monológ odsúdila tiež prezidentka Gruzínska Salome Zurabišviliová, ktorá ho označila za protištátnu provokáciu, ktorej cieľom je podľa nej buď vyvolanie novej vojny, alebo pomsta za neúspešný prevrat. Podobný názor zaujali aj koaliční politici.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok incident odsúdil ako neprijateľný a označil ho za “hanbu pre gruzínsky ľud”.

Správanie moderátora podľa Peskova malo byť provokáciou s cieľom ešte viac skomplikovať rusko-gruzínske vzťahy. Celý incident hovorca tiež považuje za dôkaz, že “gruzínske úrady zlyhávajú v pacifikovaní radikálnych proti-ruských síl.”

Kremeľ však podľa neho zaznamenal, že celé gruzínske vedenie vrátane prezidentky, premiéra a predsedu parlamentu počínanie gruzínskeho novinára odsúdilo.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *