Mladí sociálni demokrati: Obchádza Andrej Kiska v kampani zákon?

Neprešiel ani rok od prevalenia volebného podvodu Andreja Kisku v prezidentských voľbách z roku 2014 a dnes sa na nás Andrej Kiska opäť usmieva zo žltých billboardov, ako aj z pozadia online verzie jedného z mienkotvorných slovenských denníkov. Tentokrát je pán exprezident za ľudí a za vrátenie Slovenska všetkým ľuďom, čo je v absolútnom protiklade k jeho vystupovaniu v súdnych sporoch o pozemky.

Problémom z podobného súdka sa javí aj ďalšie problematické financovanie. Opäť ide o predvolebnú kampaň, tentokrát kampaň novo vznikajúcej strany Andreja Kisku “Za ľudí,” ktorú teraz neplatí jeho súkromná cestovateľská firma KTAG, ale občianske združenie „Je nás viac.“ Našiel Andrej Kiska ďalší pochybný spôsob ako obísť zákon a zvýhodniť seba pred ostatnými?

Prečo je financovanie občianskym združením problém?

Možná nelegálnosť

V zákone o združovaní občanov č. 83 v paragrafe 12 sa píše:

Ak ministerstvo zistí, že združenie vyvíja činnosť, a) ktorá je vyhradená politickým stranám a politickým hnutiam (…) bez meškania ho na to upozorní a vyzve ho, aby od takej činnosti upustilo. Ak združenie v tejto činnosti pokračuje, ministerstvo ho rozpustí. Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať rozklad.“

Občianske združenie nemôže vyvíjať činnosti vyhradené pre politické strany, napriek tomu je to práve občianske združenie „Je nás viac,” ktoré je objednávateľom billboardovej kampane v prospech Kiskovej novo vznikajúcej strany „Za ľudí“. Toto občianske združenie je aj správcom webového sídla tejto novo vznikajúcej strany.

Sme presvedčení, že o.z “Je nás viac” je objednávateľom aj totožnej online kampane na webe denníka SME (viď obrázok č. 3), ako aj platcom všetkých úkonov spojených so zberom podpisov a iných úkonov spojených so vznikajúcou stranou. Touto formou chceme osloviť denník SME, ako aj ostatných dodávateľov služieb, aby zverejnili, kto bol v ich prípade objednávateľom.

Na protizákonnosť takejto kampane (zo strany občianskeho združenia v prospech politickej strany v tomto momente) sme sa opýtali Transparency International. Tá sa domnieva, že vedenie takejto kampane zákon neumožňuje. Zároveň nám odporučila obrátiť sa na ministerstvo vnútra, čo sme dnes urobili.

Neférovosť

Vznikajúca strana „Za ľudí“ Andreja Kisku robí v posledných týždňoch veľkú billboardovú a internetovú kampaň s víziou uspieť v parlamentných voľbách a dostať sa do NR SR. Lenže túto kampaň si nefinancuje ako politická strana „Za ľudí“ (resp. jej prípravný výbor), alebo pod hlavičkou fyzickej osoby, ale ako občianske združenie „Je nás viac“. To znamená, že keď sa podľa zákona začne riadna predvolebná kampaň, bude mať strana k dispozícii nedotknuté 3 milióny Eur, pretože všetky ostatné výdavky pred ňou boli výdavkami združenia “Je nás viac” a tie sa do kampane nezapočítavajú.

Celé Slovensko je svedkom toho, že Kiska túto kampaň práve teraz reálne robí a už dnes do nej musel niekto vložiť nemalé peniaze – odhadom státisíce Eur. Je tu reálne podozrenie, že bude v tejto kampani pokračovať až do polovice októbra, teda do termínu, kedy už musí založiť stranu, ak sa chce zúčastniť nadchadzajúcich parlamentných volieb. Dovtedy môže minúť hoc aj desiatky miliónov na propagáciu svojej strany cez občianske združenie a nakoniec sa v marci z médií možno dozvieme, že „Za ľudí“ (ako strana) malo najlacnejšiu volebnú kampaň..

Ide o nespochybniteľné obchádzanie volebného zákona a aj preto sme sa rozhodli podať podnet na ministerstvo vnútra, ktoré má riešenie týchto problémov vo svojej gescii. Vzhľadom na to, že táto kampaň začala v dovolenkovom období, je možné, že ministerstvo vnútra ešte nezachytilo toto porušenie zákona, preto sme sa ich na to rozhodli proaktívne upozorniť.

Netransparentnosť

Rovnako závažným aspektom tejto situácie je netransparentnosť financovania tejto propagačnej kampane.

Čo sa pravdepodobne už nikdy nedozvieme je, kto túto propagačnú kampaň zaplatil a koľko vlastne stála. Ide o peniaze pána Kisku, členov jeho „tímu“, alebo firiem a oligarchov z jeho okolia? Čo všetko ešte zafinancovalo toto občianske združenie? Čo všetko má ešte v pláne financovať? Na žiadnu z týchto otázok sa pravdepodobne nikdy nedozvieme odpoveď, domnievame sa preto, že ide o jednu z najneférovejších politických kampaní v modernej histórii Slovenska.

Nad pánom Kiskom sme už povestnú palicu zlomili dávno. Chceli by sme však apelovať na nadchádzajúcich členov jeho politickej strany – pána Šeligu, pani Remišovú a ďalších – pokiaľ chcete robiť naozaj slušnú a transparentnú politiku, porušovanie a obchádzanie zákonov je vám ako hovoríte cudzie, tak nesklápajte zrak pred nemorálnym konaním a podniknite nejaké kroky. Ide hlavne o vaše dobré meno a o toľko spomínanú slušnosť.

Sme veľmi radi, že čítate Magazín 1! Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte zdieľaním tohto článku. ĎAKUJEME

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.