Mladí Kanaďania prechádzajú k islamským zvykom a chcú tak ukázať solidaritu s moslimami - MAGAZÍN 1
Slovensko

Mladí Kanaďania prechádzajú k islamským zvykom a chcú tak ukázať solidaritu s moslimami

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Kanadská francúzsky hovoriaca provincia Quebec zaznamenáva nový trend, keď mladí nemoslimovia prijímajú moslimské sviatky a zvyky. Nový jav prvýkrát poznamenal antropológ Géraldine Mossière, ktorý našiel mladých ľudí, väčšinou ženy, v Montreale, ktorí navštevovali moslimské združenia a kaviarne a začali prijímať islamské praktiky, bez toho aby sa formálne pridali k islamu, uvádza La Presse.

Podľa Mossièra títo ľudia dodržiavali všetko od zákazu jesť bravčové mäso až po oslavu islamského svätého mesiaca ramadánu. “Sú to mladí ľudia, ktorí v škole zažili multikulturalizmus. Niekedy to robia zo solidarity so svojimi moslimskými priateľmi, niekedy tiež považujú moslimské praktiky za osobný rozvoj, ako je jóga alebo meditácie, “vyhlásil.

Niektoré mladé dievčatá tiež vraj praktizujú islam z toho dôvodu, že hľadajú viac tradičnú ženskú úlohu. “Vidí islam ako spôsob, ako sa vrátiť k rodinnému modelu svojich prarodičov, ale chcú byť cennejšie než ich babičky, pretože v islame je úloha matky a manželky posvätná” tvrdí Mossièr.

V minulom roku zvíťazila v Quebecu pravicová koalícia Avenir Québec (CAQ), ktorá viedla kampaň za zákaz islamského závoja spolu s ďalšími náboženskými symbolmi pre kohokoľvek, kto pracuje vo verejnom sektore. Zákon bol uvedený do platnosti tento rok v júni a zakazuje učiteľom, polícii a štátnym zamestnancom nosiť náboženské symboly pri práci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *