Mladá Indka sa chcela vzdelávať a dostať z biedy. Zavraždili ju za to - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Mladá Indka sa chcela vzdelávať a dostať z biedy. Zavraždili ju za to

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Jej túžbou bolo získať vzdelanie a vymaniť sa z biedy. Svoj sen zaplatila 17-ročná dievčina z dediny v Biháre – v jednom z najchudobnejších indických zväzových štátov – životom. O prípade informoval denník Times of India a server Heute.

Prípad sa odohral na konci marca v dedine Sanpura. Dievčinu napadla a zavraždila skupina siedmich mužov.

Podľa svedka komunita obce zásadne nesúhlasila s ďalším vzdelávaním žien po tom, čo ukončia základnú povinnú dochádzku. Dievča sa odmietlo rozhodnutiu obce podvoliť a všetko následne vyvrcholilo vraždou.

O spôsobe, akým k činu došlo, Times of India nepíše. Štyria zo siedmich obvinených mužov boli uväznení.

Od 1. apríla 2010 platí v Indii zákon, podľa ktorého je vzdelanie základným právom každého dieťaťa. Zákon navyše ukladá vláde povinnosť poskytnúť všetkým deťom medzi šiestimi a 14 rokmi základné vzdelanie zadarmo. Realita je však na hony vzdialená nariadeniam.

Hoci je základná školská dochádzka povinná, nenavštevujú ju všetky deti. Rodičia kvôli tomu, že ich neposielajú do školy, nemajú žiadne problémy. Najmä na dedinách sa rodičia obhajuje tým, že potrebujú pracovnú silu pre zaistenie obživy, teda deti musia pracovať, nie sa vzdelávať.

Ďalším problémom, prečo deti nenavštevujú školy, je ich dostupnosť. O vyššom vzdelaní nehovoriac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *