Slovensko

Ministerstvo vysvetľuje, ako je možné, že vakcínu vyrobili tak rýchlo. „Myslia si, že žerieme seno?“ niektorí aj tak neveria

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Vakcína proti koronavírusu sa „zbúchala“ príliš rýchlo a to v ľuďoch vyvoláva obavy. Minister zdravotníctva sa pred časom vyjadril, že štát by mal vytvoriť kompenzačný fond, ktorý by odškodnil tých, ktorí by mali z vakcíny vedľajšie účinky.

„Je však skutočne pravda, že vývoj vakcín bežne trvá mnoho rokov. Preto je úplne legitímne pýtať sa, ako je možné, že sa tento proces podarilo v prípade vakcíny proti Covid-19 tak výrazne zrýchliť,“ píše rezort zdravotníctva na sociálnej sieti.

Verejnosti preto napísali podrobné vysvetlenie:

  1. Vývoj vakcíny na Covid-19 sa v tomto roku stal absolútnou prioritou vo vedeckých a farmaceutických kruhoch. V tomto roku sa na to sústredilo enormné množstvo energie a financií aj za cenu odloženia iných projektov. Vďaka tomu mohli výrobcovia vakcín maximalizovať počet expertov a vedcov, ktorí na vývoji vakcín pracovali.
  2. Množstvo procesov, ktoré súvisia s vývojom a testovaním vakcíny bolo optimalizovaných a odbyrokratizovaných, ale nikdy nie na úkor samotnej bezpečnosti. Klinické skúšanie ako také prebieha štandardne. Zjednodušené a zrýchlené je to, čo sa deje okolo nich.
  3. Za normálnych okolností jednotlivé fázy predklinického a klinického skúšania nasledujú postupne jedna za druhou. V tomto prípade sa spúšťali súbežne – ešte predtým, než bolo dokončené prvé kolo, štartovalo druhé kolo. Väčšiemu riziku tak môžu byť potenciálne vystavení dobrovoľníci v jednotlivých fázach klinického skúšania, ale výsledný produkt musí prejsť všetkými fázami rovnako ako akákoľvek iná vakcína. Výsledná vakcína tak bude rovnako bezpečná.
  4. Kvôli pandémii a mimoriadnej rozšírenosti koronavírusu bolo relatívne jednoduché nájsť dobrovoľníkov, ktorí sa počas testovania nakazia koronavírusom (čo je nevyhnutná súčasť testovania účinnosti vakcíny). Pri vývoji vakcín na zriedkavejšie ochorenia, toto môže trvať aj celé roky, v tomto prípade to bolo oveľa rýchlejšie.
  5. Niektoré spoločnosti začali so samotnou výrobou vakcín ešte pred ich definítivnym finálnym schválením, čím samé išli do rizika. Ak budú ich vakcíny schválene, dostanú sa tak rýchlejšie na trh. Ak nebudú schválene, môžu vyrobené vakcíny vyhodiť.
  6. Vďaka tomu, že veľmi veľa ľudí po celom svete bude očkovaných v krátkom čase, aj extrémne zriedkavé prípady vedľajších účinkov budú odhalené veľmi rýchlo (Veľká Británia a Maďarsko začínajú očkovať už v týchto dňoch).
  7. Pri vývoji vakcíny proti Covid-19 bolo možné nadviazať na výskum a vývoj vakcíny na ochorenie MERS, ktoré je tiež spôsobené korona vírusom.

Niektorým diskutujúcim však nestačí ani takéto vysvetlenie a vakcíny sa stále boja a odmietajú sa zaočkovať

„…Klinické skúšanie ako také prebieha štandardne. Zjednodušene a zrýchlene je to, čo sa deje okolo nich…. to si ozaj myslia, že žerieme seno? Preskočili v laboratóriách 10 rokov a zrýchli čas aby videli čo to za 5/10/15 rokov s našim telom spraví?“ napísala nahnevaná Zuzana.

„V tom prípade je úplne legitímne sa pýtať, ako to že keď su vakciny take bezpecne firmy odmietaju prevziat zodpovednost za pripadne neziaduce ucinky ale nas svaty minister vyhlasil ze stat bude odskodnovat obcanov cize my sami sa poskladame na svoje vlastne odskodnenie kym firmy budu ratat zisky to akoze je zvysovanie doveryhodnosti ockovania“ napísala ďalšia diskutujúca Soňa.

Medzi ďalšími diskutujúcimi sa ale našlo aj dosť ľudí, ktorí veria inštitúciám a chcú sa dať zaočkovať, aby to čo najskôr skončilo.