Slovensko

Ministerstvo potvrdilo, že covid-passy sú zdravotnou dokumentáciou. V prevádzkach ich teda kontrolovať nemôžu, tvrdí aktivista

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Slováci v rizikových okresoch musia dnes preukazovať vstup do rôznych zariadení či prevádzok svojim negatívnym testom a niekde vás pustia len vtedy, ak ste plne zaočkovaný. Majú na to však právo?

Dnes platí vyhláška hlavného hygienika, ktorá umožňuje majiteľom a niektorým zamestnancom v službách kontrolovať pri vstupe do prevádzky covid passy zákazníkov. Na to, že ide o nezákonný postup, upozorňuje aktivista Heredoš prostredníctvom Voľnej zóny už od augusta.

Ministerstvo zdravotníctva ale potvrdzuje, že covid pass je súčasťou

dravotnej dokumentácie a akékoľvek zisťovanie informácií o tom, či ste očkovaní, neočkovaní, otestovaní alebo či ste prekonali určitú chorobu je nezákonné.

„Priatelia, dnes zdieľam oficiálne vyjadrenie MZ SR, ktoré nám prišlo, kde verejne uznáva, že informácie o zdravotnom stave – tzv. covid pass – sú zdravotnou dokumentáciou na základe zákona o Zdravotnej starostlivosti č.576/2004 v zmysle paragrafu 2 a odseku 6,“ informuje Heredoš.

Ako ďalej tvrdí, do zdravotnej dokumentácie môže nahliadať iba 16 zákonom stanovených okruhov ľudí, medzi ktorých ale čašníci, majitelia, prevádzkovatelia reštaurácií či iných zariadení rozhodne nepatria.

„To, čo sme od augusta hlásali, je dnes čierne na bielom – každý, kto kontroluje hostí/zákazníkov o covid pass sa svojvoľne dožaduje informácií, na ktoré nemá zo zákona nárok a ktoré nesmie kontrolovať!!! …Ak to robí, na mieste porušuje zákon a je potrebné volať príslušníkov polície SR“ zdôraznil na záver Mioslav Heredoš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *