Zo sveta

Miliardár Bill Gates: Lockdown tu môže byť aj v roku 2022. Ďalší 6 mesiacov bude najkritickejších

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V rozhovore pre CNN uviedol americký miliardár Bill Gates svoje predikcie, ako bude podľa neho koronavírus pokračovať v nasledujúcom roku.

Podľa Gatesa sa s lockdown-ami stretneme aj v roku 2022, aj keď sa chystá očkovanie skoro v každej krajine sveta. Hovoril hlavne o USA, kde prvé prieskumy hovoria o tom, že zaočkovať sa chce dať len 60% obyvateľov.

Gates odpovedal na otázky reportéra Jakea Tapper zo Seattlu, v ktorom sídli Nadácia Billa & Melindy Gates. Teda nadácie, cez ktorú sa manželia Gatesovi venujú filantropické aktivity v oblasti medicíny alebo boja s chudobou. Gates sa objavil v televíznej relácii preto, aby okrem iného spomenul svoje predikcie, akým spôsobom sa bude vyvíjať epidémia koronavírusu v Spojených štátoch.

Posledné čísla totiž hovoria jasne. Nielen v USA, ale po celom svete sa štatistiky choroby znovu zhoršujú, a tak sa prijímajú potrebné opatrenia. V Spojených štátoch sa napríklad kvôli rekordnému počtu hospitalizácií, úmrtí a nakazených za týždeň chystajú prijať drastické opatrenia. Napríklad kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlási nutný Lockdown pre 75% rozlohy štátu.

„Bohužiaľ, ďalších 4 až 6 mesiacov bude najkritickejších,“ uviedol Gates v rozhovore. Podľa neho sú ale budúce reštrikcie v poriadku, pretože by sa Amerika mohla vyhnúť predikovaným 200 000 úmrtiam. „Nosenie masiek nemá žiadne nevýhody. Bary a reštaurácie budú s touto vlnou uzavreté, a bohužiaľ sa domnievam, že je to správne, „vyjadril sa k nadchádzajúcej situácii.

Aj napriek terajšej nie práve najlepšej vyhliadke si ale Gates myslí, že v lete by už mohlo byť lepšie. Napriek tomu vraj musíme počítať s lockdownom a reštrikciami napríklad aj v roku 2022.

„Do leta budeme určite bližšie k normálu ako teraz, ale aj na začiatku roka 2022, kým nepomôžeme ostatným štátom sa zbaviť nákazy a väčšina ľudí sa u nás (v Amerike) nenechá očkovať, existuje možnosť, že sa vírus vráti ,“ premýšľal Gates nad ďalšími dopadmi. „Samozrejme, globálna ekonomika sa spomalí, čo sa dramaticky Ameriky dotkne.“

„Od leta budeme mať takých deväť mesiacov, v ktorých sa budeme musieť zaobísť bez veľkého zhromažďovanie, každopádne máme šancu, za takých 12-18 mesiacov odo dneška, sa vrátime do do normálu, ak sa k chorobe postavíme správne,“ dodal.