Slovensko

Migranti zaplavujú taliansky ostrov Lampedusa a starosta hrozí výnimočným stavom

Taliansky ostrov Lampedusa je opäť zaplavovaný severoafrickými migrantmi, „situácia sa stala neudržateľnou“. Ak to neurobí vláda, tak vyhlásim výnimočný stav, cituje starostu Totò Martella talianska spravodajská agentúra Ansa, píše The Last News.

Na 20 štvorcových kilometroch Lampedusy v súčasnosti žije 1 027 migrantov aj s 203 migrantmi, ktorých sa pobrežnej stráži podarilo zadržať v Stredozemnom mori v noci z piatka na sobotu, väčšina lodí vypláva z Tuniska, nelegálna migrácia do Európy je opäť na vzostupe.

Lampedusa má prijímacie stredisko pre migrantov, ale to má oficiálne kapacitu iba 95 osôb. Migranti sú pravidelne premiestnení do Porto Empedocle na Sicílii – v piatok tam bolo dopravených ďalších 200 migrantov. To však z ďaleka nestačí na zmiernenie tlaku.

Počet migrantov plávajúcich do Talianska po mori sa v posledných týždňoch výrazne zvýšil, preto asi päťdesiat migrantov prebýva v stanoch v prístave kvôli nedostatku alternatívnych miest.

Od 1. do 24. júla uviazlo na ostrove spolu 4 384 severoafrických migrantov, ktorí ťažko odolávajú tomuto tlaku, toto číslo je už štyrikrát vyššie ako v júli minulého roka. V tej dobe to bolo asi 1000 migrantov za celý mesiac, od začiatku tohto roka po mori dorazilo na taliansky ostrov už 11 334 migrantov, súčasný počet migrantov je preto už takmer rovnaký ako za celý rok 2019, v roku 2018, cez Lampedusa dorazilo do Talianska a Európy 23 370 migrantov. Pri tomto tempe môžu byť údaje na rok 2020 ešte vyššie.

Pomôžte nám spolu poraziť neoliberalizmus!

Liberálna politika sa šíri celým svetom a ovláda všetky médiá hlavného prúdu. Šíriť informácie, ktoré nevyhovujú tomuto trendu je dnes veľmi ťažké, ale my sa snažíme zo všetkých síl! Potrebujeme však aj vašu pomoc! Vieme, že je ťažké v dnešnej nie ľahkej dobe od niekoho pýtať finančnú podporu, no ak sa nájde niekoľko tisíc ľudí, ktorí nás čítate a podporíte nás akoukoľvek sumou, dokážeme spoločne konkurovať ostatným médiám! Buďte našou podporou, vytvorme komunitu a spoločne informujme o tom, čo je dnes zakázané, len preto, že je to normálne! Ďakujeme vám! Kliknite sem a podporte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *