Migranti z Maroka sa vo Švédsku vydávajú za maloletých, aby získali sociálne dávky - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Migranti z Maroka sa vo Švédsku vydávajú za maloletých, aby získali sociálne dávky

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

90 percent marockých migrantov, ktorí v posledných rokoch prišli do Švédska a vydávali sa za „neplnoletých“, sú v skutočnosti dospelí. Za posledných sedem rokov požiadalo o azyl vo Švédsku približne 1 800 marockých mužov.

V minulom roku sa však počet žiadateľov o azyl výrazne znížil v dôsledku úzkej spolupráce medzi marockou a švédskou vládou. Christian Frödén, vedúci skupiny imigračných a pohraničných orgánov v Štokholme, pochválil spoluprácu medzi týmito štátmi, nakoľko marocká polícia umožnila svojim kolegom vo Švédsku prístup do databázy odtlačkov prstov príslušníkov svojej krajiny.

Frödén komentoval spoluprácu medzi oboma krajinami slovami: „Keď zistíme ich identitu, opustia krajinu a odídu do iných miest v Európe, ako je napr. Barcelona alebo Paríž. Migranti nechcú, aby polícia vedela kto sú, pretože potom môžu byť potrestaní a vyhostení do Maroka.“

Drvivá väčšina marockých migrantov, ktorí prichádzajú do Švédska tvrdí, že sú deti. Tento status im poskytuje viac práv a väčšiu ochranu.

Marocký migrant Ali prišiel do Švédska minulý rok a tvrdil, že má len 16 rokov. Úrady neskôr zistili, že v skutočnosti má 22 rokov. Ali vysvetlil svoje konanie novinárom tak, že konal na základe poučenia od iných migrantov, ktorí mu tvrdili, že týmto klamstvom o veku bude mať väčšiu šancu získať sociálne dávky. Keď však úrady zistili Aliho skutočný vek prostredníctvom marockej databázy odtlačkov prstov, stal sa z neho bezdomovec a tak začal páchať drobné zločiny, aby prežil.

„Vo Švédsku nie je žiadna budúcnosť. Viem, že Rada pre migráciu mi povie, že nemám právo tu byť a že musím Švédsko opustiť, “povedal Ali.

Novinárom tiež povedal, že sa snaží opustiť Švédsko a ísť do Belgicka, kde, ako tvrdí, má kontakty, ktoré by mu umožnili zarobiť si peniaze predávaním drog. Jedinou jeho prekážkou momentálne je, že nemá peniaze na transport do Belgicka.

Švédsko nie je jedinou krajinou v Európskej únii, ktorej orgány aktívne spolupracujú s marockou políciou, aby identifikovali dospelých migrantov, ktorí tvrdia, že sú neplnoletí. Minulý rok zatkla polícia vo Francúzsku 1 500 marockých migrantov, ktorí sa mali podieľať na trestných činoch. Francúzske orgány však žiaľ mohli deportovať iba šesť.

zdroj: prehladsprav.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *