Migranti v Dánsku si budú musieť sociálne dávky odpracovať - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Migranti v Dánsku si budú musieť sociálne dávky odpracovať

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Dánske úrady chcú sprísniť podmienky na sociálne dávky pre migrantov, ktorí tieto dávky poberajú a nepracujú, najmä pre ženy “nezápadného pôvodu”, uviedla premiérka Mette Frederiksen.

Podľa úradov žije v Dánsku približne 16 300 migrantiek, ktoré prichádzajú z nezápadných krajín, žijú z dávok a nepracujú tak, ako by mohli.

“V podstate ide o problém, kedy na jednej strane máme silnú ekonomiku, kde podnikateľská sféra dopytuje pracovnú silu, a na druhej strane máme veľkú skupinu, prevažne žien nezápadného pôvodu, ktoré nie sú súčasťou pracovného trhu,” uviedla Frederiksen, ktorú citovala televízia TV2.

Vláda chce zaviesť nové pravidlá, podľa ktorých budú migranti musieť pracovať aspoň 37 hodín týždenne, aby mohli poberať dávky. Aktivisti z radov migrantov zároveň tvrdia, že je pre nich často ťažké získať v Dánsku práci.

Úrady si tento problém uvedomujú a sú ochotné venovať odbornému vzdelávaniu a rekvalifikácii väčšiu pozornosť.

Prípadná nová vlna utečencov z Afganistanu by vyžadovala jednotnú migračnú politiku Európskej únie, uviedla srbská premiérka Ana Brnabićová počas návštevy Maďarska.

“Srbsko už od roku 2015 hovorí, že by v tejto otázke (migrantov a utečencov; pozn. Red.) mala existovať jednotná európska politika. Nemôžete mať udržateľnú politiku, pokiaľ neberiete do úvahy celý európsky kontinent. Ak príde nová vlna migrantov, očakávame takú spoločnú európsku politiku, “povedala srbská premiérka.