Zo sveta

Merkelová vyzvala Európu, aby sa zamyslela nad svetom bez vedúcej úlohy USA

Európske krajiny sa majú vážne zamyslieť nad novou realitou, v ktorej USA možno už nebudú usilovať o vedúcu úlohu vo svete. Vyhlásila to nemecká kancelárka Angela Merkelová v interview pre rad európskych médií vrátane The Guardian.

„Vyrastali sme s istým pochopením toho, že Spojené štáty chcú byť svetovou veľmocou. Ak sa chcú teraz USA tejto role dobrovoľne vzdať, musíme sa nad tým vážne zamyslieť, „povedala Merkelová.

Vyhlásila, že americké vojská v SRN pomáhajú brániť nielen európske krajiny, ale aj záujmy Washingtonu, a sľúbila, že bude aj naďalej zvyšovať vojenský potenciál Nemecka.

Kancelárka dodala, že sú „pádne dôvody“ na to, aby sa zachovávala oddanosť NATO a „spoločnému jadrovému dáždniku“.

„Európa ale musí samozrejme niesť väčšiu bremeno (výdavkov – red.), ako v čase studenej vojny,“ podotkla Merkelová.

Nemecká kancelárka vystupovala aj skôr s kritikou USA. Vlani v septembri vyhlásila, že Európa sa musí sama postarať o vlastnú bezpečnosť, pretože ju USA nebudú brániť „automaticky“, ako tomu bolo v čase studenej vojny.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *