Merkelová aj po tom všetkom vyzýva štáty pre pomoc migrantom, ktorí mieria do Európy - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Merkelová aj po tom všetkom vyzýva štáty pre pomoc migrantom, ktorí mieria do Európy

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala členov Európskej únie (EÚ), aby obnovili záchrany migrantov v Stredomorí za pomoci námorných plavidiel.

Nemecká líderka sa k tejto otázke vyjadrila a uviedla, že by bolo dobré pokračovať v misiách, ako bola Operácia Sophia, ktorá bola v marci tohto roka z veľkej časti pozastavená po obrovskom odpore populistickej talianskej vlády, informoval Die Welt.

“Určite by bolo dobré, aby sme dnes znovu mali misiu Sophia, aby vládne lode zachraňovali životy,” povedala Merkelová.

V marci EÚ oznámila pozastavenie námorných operácií v Stredomorí a uviedla: “Členské štáty sa rozhodli predĺžiť mandát Operácie Sophia o šesť mesiacov s dočasným pozastavením jej námorných aktív, zatiaľ čo členské štáty pokračujú v práci na riešení súvisiacim s vylodením.”

Začiatkom tohto roka kancelárka Merkelová však od Operácie Sophia ustúpila, kvôli talianskemu ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu, ktorý sa snaží udržiavať prístavy uzavreté pre nelegálnych migrantov.

Operácia Sophia, ktorá sa začala v roku 2015 a previezla niekoľko desiatok tisíc migrantov prevažne prepravených do Talianska, bola kritizovaná mnohými, vrátane Líbye, odkiaľ sa mnoho migrantov pokúša dostať sa do Európy.

Líbyjský minister zahraničia Mohamad Taher SIAL opísal svoj vlastný názor na Operáciu Sophia a povedal: “Myslím, že táto Sophia … je negatívna. Nie je pozitívna. Jednoducho preto, že čiastočne podporuje migráciu “.

Hoci Salviniho tvrdá proti-migračná politika viedla k veľkému poklesu počtu utopených v regióne, počet migrantov, ktorí sa pokúšajú prekročiť Stredozemné more, začal stúpať, spolu s činnosťou mimovládnych organizácií, ktoré migrantov prevážajú.

Niekoľko mimovládnych organizácií, napríklad nemecká Sea-Watch, napadla Salviniho tvrdú politiku uzavretých prístavov a odsúdila zatknutie kapitánky Sea Watch Caroli Racketeovej, ktorá si bez povolenia vynútila vjazd svojho plavidla do prístavu. Spolu s kapitánkou Piou Klempovou čelí obvineniu z podpory nelegálnej migrácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *