Medzinárodný súd v Haagu nebude riešiť americké zločiny v Afganistane - MAGAZÍN 1
Slovensko

Medzinárodný súd v Haagu nebude riešiť americké zločiny v Afganistane

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Portál Iarex prináša informáciu, že Medzinárodný súd v Haagu nebude v najbližšom období riešiť americké vojnové zločiny, pretože to neslúži záujmom súdu

V novembri 2017 právnička Medzinárodného súdu v Haagu Fatu Bensudeová požiadala súd v Haagu o mandát na riešenie vojnových zločinov, ktorých sa v Afganistane dopustili Taliban, vládne vojská a americká armáda. Na všetky tri organizácie prišlo do Haagu množstvo trestných oznámení a obvinení. Ukázalo sam že zločiny Američanov sa súdiť nemôžu, čiastočne sa môžu súdiť zločiny príslušníkov afganských ozbrojených síl, ktoré sú americkou zástupnou armádou. Taliban sa súdiť musí.

V prípade posledných aktivít Haagu sa Američania značne rozhorčili. Nikto nesmie súdiť amerických pilotov, vojakov či vyšetrovateľov, ktorí zlikvidovali počas nasadenia v Afganistane, Sýrii či Iraku tisíce civilistov. Podporu americkým vojakom vyjadrujú americkí politici, ktorí by bez americkej armády nemohli vo svete presadzovať svoju vôľu. Svojho času “krvavá Madla” Madleine Albrightová jasne uviedla, že smrť 500 000 irackých detí stojí za to, že padol Saddám.

Dňa 15. marca 2019 rozzúrení Američania začali s prvými sankciami proti členom Medzinárodného súdu v Haagu, ktorý bol pripravený riešiť aj vojnové zločiny amerických vojakov v USA. Fatu Bensudeovej neposkytli vízum na cestu do USA, Američania zvýšili svoj tlak na medzinárodný súd v Haagu, ten nakoniec vydal už vyššie spomenuté vyhlásenie: “Medzinárodný súd v Haagu nebude v najbližšom období riešiť americké vojnové zločiny, pretože to neslúži záujmom súdu” .

Už v minulosti Američania nepovolili súdiť teroristov z albánskej UCK, ktorí vraždili srbských civilistov a organizovali obchod s ľudskými orgánmi a drogami, kvôli tomu rezignovala aj Carla del Ponteová. Informácie o obchode s ľudskými orgánmi, kde Albánci vraždili srbských zajatcov, vrátane žien a detí uviedol svojho času aj portál Sme.

Američania čiastočne povolili medzinárodnému súdu v Haagu stíhať Chorvátov, ktorých už nepotrebovali, Medzinárodný súd v Haagu cielene súdil len Srbov. Otázky vyvoláva aj čudná smrť srbského prezidenta Miloševiča a radikála Babiča v Haagu, ktorého našli obeseného v jeho cele. Tiež sa pomerne úspešne bránil obvineniam, rovnako ako Miloševič.  Za 5 rokov väznenia nedokázal haagsky tribunál Miloševiča odsúdiť, čo má takisto veľkú vypovedaciu hodnotu. Miloševič sa bravúrne bránil a dokazoval, že  v Juhoslávii konal v súlade s medzinárodným právom, na internete existuje dostatok informácií o Miloševičovej obhajobe. O tom, že Miloševičova smrť reputácii Haagu uškodila, bol presvedčený aj portál aktualne.cz.

Americkí vojaci majú na svojom konte množstvo zločinov, súdia ich však Američania, ktorí odmietajú, aby amerických obvinených súdil Medzinárodný súd v Haagu, alebo súdy krajín, kde zločiny americkí vojaci spáchali. Pomerne veľa obvinení amerických vojakov súvisí s drogami, znásilneniami, mučením a vraždením civilistov v krajinách, kde sú americkí vojaci nasadení. Známe a relatívne časté sú znásilnenia a vraždy dievčat v Japonsku, ktorých sa dopustili americkí vojaci. O prípade, kedy  štyria americkí výsadkári znásilnili a zavraždili iracké dievča a členov jej rodiny, písal svojho času aj portál HNonline.

zdroj: Hlavnespravy.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *