Zo sveta

Médiá: Vedci vo Wu-chane chceli v roku 2018 nakaziť koronavírusom netopiere

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Vedci z čínskeho Wu-chanu, kde boli zaznamenané prvé prípady covidu-19, plánovali nakaziť modifikovaným koronavírusom netopiere žijúce v jaskyniach už v roku 2018, tvrdia noviny The Telegraph s odvolaním sa na preskúmané dokumenty.

Ako podotýkajú noviny, vedci podali žiadosť o vyčlenenie 14 miliónov dolárov na realizáciu tohto projektu najmenej 18 mesiacov pred oficiálnymi správami o prípadoch covidu-19. Vedci vo Wu-chane hodlali pravdepodobne zaniesť modifikované koronavírusy, ktoré sa odovzdávajú vzduchom, do miest v Číne, kde žijú netopiere, aby ich tak ochránili pred chorobami, ktoré sa môžu odovzdávať človeku.

Vedci chceli zaniesť cez kožu zvierat „nanočastice obsahujúce nové chimerické adhézne proteíny“ koronavírusu. Plánovalo sa to urobiť v jaskyniach v čínskej provincii Jün-nan. Predpokladalo sa tiež vytvorenie chimérických vírusov geneticky modifikovaných pre ľahšie nakazenie ľudí. Wuchanskí vedci chceli okrem toho vyskúšať zmeny v koronavíruse netopierov pre ľahšie odovzdávanie vírusu ľudským bunkám, dodávajú noviny s odvolaním na dokumenty.

Prostriedky na podobný projekt boli čínskym vedcom odmietnuté, pretože „by to mohlo ohrozovať miestnych obyvateľov“ nehľadiac na to, že výskumníci sľúbili vykonať učebné a osvetové akcie, aby obyvatelia chápali, čo sa deje.

Noviny podotýkajú, že podľa dokumentov by sa mohol tohto výskumu zúčastniť britský a americký odborník Peter Daszak a tiež jedna z popredných virologičiek Wuchanského inštitútu virológie Shi Zhengli.