Politika Zo sveta

Mayová čelí vzbure vo vláde. Má odstúpiť, inak ministri rezignujú

Britská premiérka Theresa Mayová čelí vzbure vo vnútri vlastného kabinetu. Celkom 11 členov žiada jej odstúpenie a vymenovanie nového prechodného šéfa vlády. Situácia sa po víkendových prostestoch v Londýne bude riešiť na pondelkovom zasadnutí uvádza portál novinky.cz

Zdĺhavé rokovania o brexite možno premiérke Therese Mayovej zlomia pomyselný väz, a to v rámci vlastného kabinetu. Podľa reportéra Tima Shipman chcú ministri premiérku konfrontovať na pondelkovom zasadnutí vlády a pohroziť rezignáciu, ak im nesľúbi, že sa svojho postu vzdá.

Svoj ďalší postup ladili podľa Shipman vzbúrenci vo vnútri kabinetu v sobotu večer. Podľa nich sa Mayová stala pre ďalšie vyjednávanie ohľadom brexitu príťažou a mala by byť nahradená niekým iným. Zhoda údajne panuje na tom, že by ju mal teraz vo funkcii vystriedať dočasný premiér, ktorý bude vládu riadiť do doby, než si Konzervatívna strana na jeseň zvolí nové vedenie.

Nespokojní členovia vlády údajne medzi sebou už diskutujú aj o mene nástupcu Mayovej. Zhoda by podľa nich umožnila, aby po jej prípadnej demisii nenastal vlečúci súboj o nástupníctvo, ktorý by mohol ďalší postup okolo brexitu ešte skomplikovať.

Medzi možného nástupcu chcú podľa Daily Mail Michael Goveja, ministra životného prostredia. Presadzuje ho predovšetkým tá časť kabinetu, ktorá je pre rýchly brexit. Nejedná sa však o jediné meno. Šance má podľa The Sunday Times tiež šéf britského úradu vlády David LIDINGTON, ktorého podporujú okrem iného minister obchodu Greg Clark, ministerka práce Amber Ruddová, minister spravodlivosti David Gauke, minister financií Philip Hammond a minister vnútra Sajid Javid.

Premiérka Mayová získala vo štvrtok v Bruseli na summite EÚ odklad brexitu prinajmenšom do 12. apríla, nie je však isté, či v najbližších dňoch presvedčí poslancov k podpore hotovej dohody s EÚ, ktorú predtým už dvakrát odmietli. V opačnom prípade hrozí Británii neriadený brexit.

zdroj: novinky.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *