adplus-dvertising

Matovič poslal 15-tisíc starostke, ktorá je matkou obvineného Pčolinského

Transparency International Slovensko informuje o sume 15-tisíc eur, ktoré poslal premiér Igor Matovič z rezervy predsedu vlády obci, kde je starostkou Marcela Pčolinská – matka zadržaného exšéfa SIS-ky Vladimíra Pčolinského a poslanca za Sme Rodina Petra Pčolinského.

Zverejnená zmluva ukazuje sumu 15-tisíc eur na prevádzku výrobne cestovín a pečiva do zemplínskej obce Nižný Hrabovec.

„Starostkou dediny s 1600 obyvateľmi je Marcela Pčolinská, matka bratov Pčolinských. Najstarší Vladimír bol v čase poskytnutia dotácie šéfom tajnej služby, dnes je obvinený z korupcie. Jeho manželka Andrea, ako aj brat Peter sú poslancami za hnutie Sme Rodina v národnom parlamente,“ uvádza organizácia.

„Prečo premiér obdaroval práve tento sociálny podnik nie je jasné. Dotácie rezervy nemajú jasné pravidlá ani kritériá, a za minulých premiérov boli zneužívané stranícky a politicky. Dotácie boli bežne nadmerne prideľované obciam so starostami za vládnu koalíciu,“ informuje Transparency.

Na Slovensku existuje zhruba tristo sociálnych obecných podnikov, ale ani jeden nedostal vlani podporu od Matoviča, okrem tohto spomínaného.

Hnutie OĽANO dokonca nazvalo túto informáciu ako Hoax a tvrdia, že ide ešte o prostriedky, ktoré uvoľnil bývalý premiér

„Ide o prostriedky, ktoré rozdelil ešte predchádzajúci premiér Peter Pellegrini. Tieto záväzky z predošlej vlády musí Úrad vlády SR uvoľniť, pretože mal na to predošlý premiér mandát. Súčasný premiér Igor Matovič nemôže už do rezerv udelených predošlým premiérom vstupovať, sú spracovávané a podpisované v gescii vedúceho Úradu vlády, ktorý je povinný ich podpísať.“ píše hnutie v stanovisku.