Slovensko

Matovič oznámil, že obyvateľov Slovenska čaká celoplošné testovanie a pomôže aj armáda

Premiér Igor Matovič na sobotnej tlačovej konferencii s názvom priznanie vyhlásil, že sa chystá celoplošné testovanie obyvateľstva. A nebude sa testovať len raz.

„Nastal čas, aby som ako predseda vlády ľuďom na Slovensku povedal, ako to v skutočnosti je o niečom, čo sa začína šuškať. Nastal čas, aby som sa priznal – áno posledné tri týždne sme potichu chystali najväčšiu logistickú operáciu, celolopšné pretestovanie obyvateľstva. Nie len raz, ale dva víkendy po sebe,“ vyhlásil premiér Matovič. 

Vláde pomôže aj armáda. Vláda zajtra uznesením poverí rezort obrany, aby túto operáciu logisticky zabezpečil. Otázkou je, kde bude veková hranica pre testovanie. „Predbežne je názor pediatrov, že do 10 rokov by sme deti nemuseli testovať,“ uviedol predseda vlády. 

Zostáva otázkou, či testovanie bude povinné

„Čím viac ľudí príde, tým presnejšie budú výsledky. Tým vyššiu máme šancu,“ tvrdí. Dnes premiér ešte nevie povedať, ako štát zabezpečí čo najvyššiu účasť na testovaní. „Ak sa rozhodneme, že testovanie má byť povinné, musíme zmeniť zákon,“ vysvetlil premiér.