Zo sveta

Maskovanie im nepomôže: USA uznali nebezpečenstvo ruských systémov rádioelektronického boja

Moderné ruské rádioelektronické systémy sú schopné nielen zaútočiť na nepriateľa, ale tiež ho „uvidieť“ cez akékoľvek maskovanie.

Obzvlášť zraniteľné sú tanky a obrnené vozidlá vybavené aktívnymi ochrannými systémami. K týmto záverom dospel veliteľ 11. obrnenej kavalérie regiment plukovník Scott Woodward, uvádza The Drive.

Na základe experimentu vykonaného v Národnom výcvikovom stredisku USA vo Fort Irwin sa ukázalo, že aj v noci starostlivo maskované obrnené vozidlá zanechávajú jasnú elektronickú stopu, ktorá je viditeľná zo vzdialenosti 12 kilometrov. A pre ruské systémy radiolokačného a elektronického boja nie je ťažké ich uvidieť.

„Ako vyzerá váš znak pre systémy rádioelektronického boja, to je širšia otázka. Ak vás takto vidím, nezáleží na tom, aké je vaše maskovanie,“ napísal plukovník Scott Woodward v rámci komentára k fotografii, na ktorej je vidieť elektronická stopa zamaskovanej skupiny vojakov.

Odborník zdôraznil, že aktívne systémy obrany pred protitankovými riadenými raketami môžu výrazne zvýrazniť stopu jednotky. Dôvodom sú senzory a radary pre detekciu lietajúcej munície.

„Možnosť geolokácie nepriateľských síl elektronickým spôsobom, o ktorom nepriateľ nemá tušenie, umožňuje vykonať delostrelecké alebo letecké útoky na jeho pozície. Zvlášť deštruktívne môže byť ich doplnenie elektronickými alebo počítačovými útokmi, „domnieva sa americký vojenský analytik.

Preto Spojené štáty zintenzívnili práce na vytvorení moderných systémov rádioelektronického boja.

Metódy rádioelektronického boja

Podplukovník Ozbrojených síl Spojených štátov amerických Gary lykom minulý rok poznamenal, že americká armáda pomalšie než iné zdokonaľuje metódy rádioelektronického boja. Ako príklad uviedol skutočnosť, že počas cvičenia americkí vojaci nevypínajú svoje mobilné telefóny, čím odhaľujú svoju polohu.

Navyše podľa neho vojaci zabúdajú vytvárať rezervné komunikačné kanály v prípade, ak bude hlavná sieť utlmená. Podplukovník si je istý, že Rusko a Čína tieto nedostatky dokážu využiť.

„Ak by ste sa spýtali, či sme pripravení na prácu s elektromagnetickým spektrom, povedal by som, že nie,“ uviedol Lykom.

Podľa neho tréningy amerických vojakov sťažujú požiadavky regulátorov, ktoré vydávajú obmedzenie na prostriedky rádioelektronického boja na dobu a sily používaných prostriedkov.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *