Masaker v Českej TV: Prečo Pfizer tají zmluvy? Čo tak skrývajú? Asi ide o iné záujmy, ako o zdravie - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Masaker v Českej TV: Prečo Pfizer tají zmluvy? Čo tak skrývajú? Asi ide o iné záujmy, ako o zdravie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Veľmi ostrá debata sa spustila v českej televízii medzi advokátkou Klárou Samkovou a lekárom Milanom Kubkom.

Samková kritizuje zmluvy s firmou Pfizer a rada by ich zverejnila. Pýta sa ostrým slovníkom, čo je v ich také tajné.

Boj s covidom ale vzbudzuje až príliš otázok kvôli mnohým nejasnostiam, a tak sa Samková začala pýtať konkrétne: „Prečo nie sú zverejnené zmluvy s Pfizerom a ďalšími dodávateľmi vakcín. Prečo tu nemáme povolený Sputnik a ďalšie vakcíny, s ktorými sa očkuje v sedemdesiatich krajinách. Prečo nie sú testy ako jeden z najúčinnejších preventívnych bojov vyňaté ako zdravotné úkony, tak aby bolo možné ich významným spôsobom zlacniť?“ žiadala od Kubka jasné vysvetlenie.

Sám ale odpovede nepozná, napriek tomu postup európskych inštitúcií obhajuje, chová k nim totiž plnú dôveru: „Na mojom názore nezáleží, Európska agentúra pre lieky (EMA) má na to svoje dôvody,“ verí. “Ako vyzerajú zmluvy medzi Európskou komisiou a Pfizerom, samozrejme neviem,” doplnil. „A to je práve ono. Dôverovať,“ zdôraznila Samková, kde začína kameň úrazu. Naznačila Kubkovi, že tu môžu byť úplne iné záujmy ako ochrana ľudského zdravia. Ten ale poznamenal, že pokiaľ budeme stále niečomu nedôverovať, ťažko bude niečo fungovať.

„Prečo by to niekto robil?“ pozastavoval sa Kubek. „Napríklad peniaze,“ odvetila Samková. Kubek vytiahol konšpiráciu: „Je to paranoidné videnie sveta,“ zaútočil. „Právny štát má povinnosť byť voči svojim občanom transparentný,“ pripomenula advokátka.

„Vy ste právnik, musíte vedieť, že existuje obchodné tajomstvo,“ nevedel Kubek už kadiaľ kam. „S tým na mňa nechoďte! Čo tam je za obchodné tajomstvo? Prirodzenie hlavného akcionára Pfizeru? Alebo koľko je tam marža?“ nevychádzala z údivu Samková. „Pani doktorka, vy ste známa tým, že používate ľudový slovník, ale zase nie všetci ľudia sú takí, aby to museli počuť,“ dodal Kubek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *