Marine Le Penová dúfa v normalizáciu vzťahov s Ruskom. Orbán zase s Le Penovou spoluprácu odmieta - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Marine Le Penová dúfa v normalizáciu vzťahov s Ruskom. Orbán zase s Le Penovou spoluprácu odmieta

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Signál pravicových strán pre zvyšok Európy spočíva v tom, že si neželajú konfrontáciu s Ruskom. Sputniku to prezradila šéfka francúzskeho Národného združenia (bývalý Národný front) Marine Le Penová.

Le Penová sa v sobotu zúčastnila veľkej manifestácie v Miláne, ktorú organizovala talianska strana Liga Severu pred voľbami do Európskeho parlamentu. Tie sa tento rok budú konať v termíne od 23. do 26. mája.

“Nemáme žiadny dôvod k nepriateľským vzťahom s Ruskom. Dúfame, že dôjde k normalizácii (vo vzťahoch, pozn. Red.) Európskych krajín a Ruska. Je to totiž v záujme európskych štátov, a myslím, že aj v záujme Ruska, “povedala.

Strana Liga Severu a jej vodca, vicepremiér a minister vnútra Talianska Matteo Salvini, zorganizovali v sobotu v Miláne pochod a míting za účasti lídrov a popredných predstaviteľov euroskeptických a vlasteneckých európskych strán. Okrem Le Penovej sa akcie zúčastnil aj predseda hnutia Sloboda a priama demokracia Tomio Okamura, vodca holandskej Strany slobody, lídri bulharskej strany Vôľa, slovenská strana Sme rodina. Prišli tiež europoslanci a politici z Nemecka, Estónska, Belgicka, Dánska, Fínska a Rakúska.

Salvini spolu s Le Penovou dlhodobo usilujú o vytvorenie celoeurópskej aliancie pravicových strán, ktorej cieľom je zmeniť politiku Európskej únie.

Podľa prieskumov verejnej mienky Salviniho Liga zvýši počet svojich europoslancov zo šiestich na 26, Národné združenie Le Penovej potom z 15 na 20 a Alternatíva pre Nemecko (AFD) z jedného na 11.

Pravicových populistov zjednocuje ich odpor k migrácii a Európskej únii. Avšak, aj medzi nimi sú významné rozpory. V prvom rade sa jedná o rozpočtovú disciplínu, migračné kvóty a vzťahy s Ruskom. Niektoré strany sa zhromaždenia v Miláne nezúčastňujú. Medzi nimi je aj strana maďarského premiéra Viktora Orbána Fidesz či poľská strana Právo a spravodlivosť.

Orbán skôr Salvinimu vyjadroval svoju podporu, ale odmieta spoluprácu s Le Penovou. Okrem toho škandál, ktorý dnes otriasol Rakúskom, viedol Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ) na to, aby zrušila svoju účasť na milánskom zhromaždení. Predseda FPÖ Heinz-Christian Strach, ktorý je aj rakúskym vicekancelár, sa na získanej nahrávke, ktorá bola zhotovená v roku 2017, snaží dohovoriť na spoluprácu s údajnou neterou ruského oligarchu.

Zdroj: Sputnik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *