Slovensko

Máme nové prísne opatrenia! Od 20:00 je zakázané chodiť von a v obchodoch už nestačí rúško!

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Vláda Igora Matoviča schválila nové prísnejšie opatrenia v boji proti pandémii Covid 19. Ide napríklad o zákaz vychádzania v čase 20.00 do 1.00 h, kde platí len výnimka ako cesta do práce a cesta za lekárom. V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Ak tieto opatrenia nezaberú do 21. marca, pristúpime k uzavretiu krajiny a zastaveniu výroby.

V obchodoch a mestskej hromadnej doprave budú povinné respirátory

V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.

Pozitívne testovaní nebudú môcť vychádzať z domu, môžu ísť len k lekárovi

Osoby pozitívne testované na ochorenie COVID-19 nebudú môcť chodiť do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely. Navštíviť budú môcť v odôvodnenom prípade iba lekára alebo lekáreň. Doterajšiu výnimku, ktorá im umožňovala napríklad vstup do potravín, by mal od 8. maca zrušiť hlavný hygienik SR.

Členovia domácnosti budú za dodržanie karantény dostávať príplatok

Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe pre ochorenie COVID-19, sa zavedie COVID-príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť (PN) a ošetrenie člena rodiny (OČR).

Mobilita sa obmedzí, ruší sa výnimka na vychádzku do prírody mimo okres

Výnimka na vychádzky do prírody mimo okres sa ruší. V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie. Platnosť všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania sa obmedzí na čas od 5.00 do 20.00 h. Od 20.00 do 1.00 h bude zachovaný zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie

MŠ a 1. stupeň ZŠ budú otvorené pre deti ľudí, ktorí chodia do práce

Predškolská a školská dochádzka bude umožnená pre deti zamestnancov, ktorí musia chodiť do práce prezenčne. Ide o žiakov v materských školách (MŠ) a na prvom stupni základných škôl (ZŠ). Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami.

Má sa spustiť týždenné sekvenovanie 500 náhodných pozitívnych vzoriek

Urýchlene by sa malo spustiť týždenné sekvenovanie minimálne 500 náhodne vybraných pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19. Raz za dva týždne by sa mali pretestovať všetky pozitívne vzorky na prítomnosť mutácií britského a juhoafrického variantu.

Stratégia očkovania a COVID automat sa aktualizujú

Stratégia očkovania sa aktualizuje na základe dostupných dát z klinického skúšania. Obnoví sa aj COVID automat v súlade s prijatou stratégiou testovania a ďalšími opatreniami.

Ak sa epidemiologická situácia za 3 týždne nezlepší, má byť tvrdý lockdown

Počas nasledujúcich troch týždňov je cieľom nových protipandemických opatrení zníženie mobility, spomalenie šírenia infekcie, zamedzenie importu nových mutácií a zredukovanie nárastu hospitalizácií. V prípade, že sa do 21. marca nedosiahne žiadaný efekt, pripraví sa zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny, takzvaný lockdown. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v nedeľu schválila vláda.

Prísny zákaz vychádzania od 20:00 

Na Slovensku začne platiť 3. marca prísny zákaz vychádzania v čase od 20:00 večer do 5:00 ráno. Výnimku budú mať napríklad ľudia na:

cestu do a zo zamestnania zamestnanca školy a školského zariadenia, ak sa táto osoba preukáže potvrdením zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce a negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 7 dní alebo antigénového testu

cestu do a zo zamestnania zamestnanca, okrem zamestnancov škôl a školských zariadení, ktorý nemôže vzhľadom na povahu práce vykonávať ju ako prácu z domácnosti

cestu v nevyhnutnom rozsahu na účel obstarania nevyhnutných životných potrieb (najmä nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického tovaru, drogériového tovaru…)

do čistiarne odevov, na kúpu novín a tlačovín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, servisu motorových vozidiel, na poštu…

cestu na hromadné podujatie, ktorého prevádzku a organizovanie povolil Úrad verejného zdravotníctva SR

cestu do zdravotníckeho zariadenia na účel neodkladnej zdravotnej starostlivosti alebo plánovanú zdravotnú starostlivosť

cestu osoby so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1000 m od bydliska

cestu na účel vycestovania do zahraničia a cestu späť pri návrate zo zahraničia a cestu späť

cestu na účel pobytu v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu a cestu späť