"Máme nabité a odistené" vyhráža sa Trump Iránu. Okamžite prišla reakcia - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

“Máme nabité a odistené” vyhráža sa Trump Iránu. Okamžite prišla reakcia

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Vojna s Iránom je na spadnutie. Po útokoch na saudské ropné zariadenia americký prezident Donald Trump pohrozil Teheránu odvetnými údermi. Postupovať ale bude podľa toho, aké správy prídu z Rijádu. Podľa prezidentskej kandidátky Tulsi Gabbardovej americkú politiku teraz riadi Saudská Arábia. Iní v tom ale vidia špekulatívny plán, ako sa vyhnúť vojne.

Sobotňajší útok na saudské ropné zariadenia Abkajk a Churajs spôsobil paniku na ropnom trhu. Olej do ohňa v nedeľu večer prilial aj americký prezident Donald Trump, ktorý pohrozil vojenskou odvetou.

“Dodávky ropy Saudskej Arábie boli napadnuté. Máme dôvod sa domnievať, že poznáme páchateľa, máme nabité a odistené a záleží, či sa to potvrdí. Čakáme ale na Kráľovstvo (Saudskej Arábie, pozn. Red.), až povedia, kto si myslia, že stál za útokom a ako máme postupovať, “napísal americký prezident na Twitter.

Tento status vyvolal značný rozruch. Mnohí boli šokovaní, že americký prezident zveril zahraničnú politiku USA do rúk Saudskej Arábie. Kandidátka na úrad amerického prezidenta za Demokratickú stranu Tulsi Gabbardová dokonca obvinila Trumpa z toho, že z USA urobil americkú dievku.

“Trump čaká na inštrukcie od svojich saudských pánov. Nechať našu krajinu, aby sa správala ako saudská suka, nie je (politika, pozn. Red.), Amerika na prvom mieste ‘, “odkázala Gabbardová na jedno z volebných hesiel Donalda Trumpa.

Predzvesť vojny alebo šikovný diplomatický ťah?

Hoci k útokom na saudské ropné zariadenia, ktoré vyradili polovicu ťažby ropy v krajine, sa prihlásili jemenskí povstalci Hútiovia podporovaní Teheránom, Spojené štáty obvinili bezprostredne Irán. Podľa šéfa americkej diplomacie Mikea Pompea útok nemohol prísť z Jemenu. Konkrétne dôkazy ale neposkytol a Teherán všetky obvinenia odmietol.

V nedeľu Spojené štáty zverejnili detailné satelitné snímky zasiahnutých objektov. Podľa zdrojov v americkej vláde, na ktoré sa odvoláva New York Times, útok bol pravdepodobne vykonaný pomocou dronov a striel s plochou dráhou letu. Ďalšie zdroje tvrdia, že súdiac podľa dopadov musel útok prísť zo severozápadu, teda z územia, ktoré nekontrolujú jemenskí povstalci, ktorí sa nachádzajú juhozápadne od saudských ropných objektov.

Vysoko postavené zdroje ABC v americkej administratíve, ktoré cituje server BBC, uvádzajú, že Trump vie, že za útokom stojí Irán.

Avšak Trump vo svojom statuse Irán priamo nenazýva. Pozorovateľ agentúry Bloomberg Javier Blas upozorňuje, že svojím vyhlásením dostal korunného princa Saudskej Arábie Mohameda bin Salmána do kúta.

“Ak neukáže na Irán, tak sklame Trumpa. Pokiaľ ale na neho ukáže, tak môže odštartovať neobmedzenú vojnu s Iránom s nejasným koncom, “píše Blas.

Túto myšlienku ďalej rozvádza riaditeľ Centra blízkovýchodných štúdií na Univerzite v Oklahome Joshua Landis. Podľa neho Trump vojnu nechce a je si celkom istý, že ju nechce ani Saudská Arábia.

“Trump bol v skutočnosti veľmi šikovný, keď kopol loptu na saudskú stranu,” píše Landis na Twitteri. “Všetci hovoria: Čože? Nechať Saudov rozhodovať o americkej zahraničnej politike! “

Podľa neho je Trump presvedčený, že Saudská Arábia do vojny s Iránom nepôjde.

“Saudská Arábia nepodporí vojnu proti Iránu, do ktorej budú musieť vystúpiť,” vysvetľuje Landis. “Saudská Arábia by podporila vojnu medzi USA a Iránom, ak sa dokáže schovať za chrbtom USA, ale nie vojnu, v ktorej bude musieť bojovať v prvej línií, pretože prehrá,” dodáva odborník.

V tomto kontexte možno spomenúť májový článok zo saudskych novín The Arab News, ktorý odráža oficiálne stanovisko kráľovstva a jeho redakčnú politiku určuje kráľovská rodina. V ňom sa píše, že je potrebné vykonať chirurgické údery proti Iránu. Dôvodom mal byť vtedajší útok na saudský ropný vrt jemenskými povstalcami.

Irán je na vojnu pripravený, ale čo USA?

Profesor Teheránskej univerzity Sayed Mohammad Marande varoval, že Irán vojnu nechce, ale je na ňu pripravený. Jej výsledkom bude krach amerických spojencov a odchod USA z regiónu.

“Irán a jeho spojenci sú pripravení na vojnu. Vojnu nevyvolávajú, ale sú úplne pripravení. Bojiskom bude Západná Ázia, Stredomoria a Hindúkuš, Červené more a Stredná Ázie. Americkí sprostredkovatelia sa zrútia a USA odídu. Spolu s kopou ďalších mužov dobrovoľníkom je aj môj syn, “napísal Marande na Twitter. “Ak Trump zaútočí na Irán, tak to bude koniec Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov,” varuje v ďalšom príspevku.

V nedeľu iránsky denník Tehran Times uverejnil komentár veliteľa leteckých síl Iránskych revolučných gárd, brigádneho generála Amira Alího Hadžizadeha. Ten uviedol, že Irán je schopný zasiahnuť kľúčové americké vojenské základne v regióne. Jedná sa o leteckú základňu Al Udeid v Katare a leteckú základňu v Al Dhafra v Spojených arabských emirátoch. Okrem toho iránske sily sú schopné potopiť americké lode v Ománskom zálive.

“Ak sa ukáže, že USA budú reagovať, tak tieto ciele zasiahneme,” uviedol. “Neustále sme sa pripravovali na plnohodnotnú vojnu,” dodal a pripomenul, že jeho sily dokázali zostreliť americký dron v júni tohto roku.

Medzitým Hútiovia v pondelok vyhlásili, že sú pripravení v akúkoľvek chvílu opäť zaútočiť na saudské ropné inštalácie a vyzvali cudzincov, aby sa nezdržiavali v ich blízkosti. Oznámila to televízna stanica povstalcov al-Masirah TV, na ktorú sa odvoláva denník The Washington Post.

“Uisťujeme saudský režim, že naša dlhá ruka môže dosiahnuť kamkoľvek chceme,” stojí vo vyhlásení.

Naproti tomu vojna s Iránom nemusí hrať do kariet Donaldovi Trumpovi. Rast cien ropy, ktorý s ňou bude bezprostredne spojený, môže pred americkými voľbami v roku 2020 spôsobiť recesiu, ktorá ho môže pripraviť o kreslo v Bielom dome.

Okrem toho Trump svoju minulú prezidentskú kampaň postavil na ukončení vojen, ktoré neprinášajú Spojeným štátom žiadny úžitok. Kvôli nezhodám pre kurz zahraničnej politiky nechal minulý týždeň prepustiť svojho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ktorý bol dlhodobým advokátom vojenského zásahu proti Islamskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *