Malé deti majú ťažký covid len zriedka. Fínsky úrad odporučil očkovať len tie rizikové - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Malé deti majú ťažký covid len zriedka. Fínsky úrad odporučil očkovať len tie rizikové

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Fínsky inštitút národného zdravia (THL) odporučil očkovať vakcínou Pfizer/BioNTech len deti od päť do 11 rokov, u ktorých hrozí ťažký priebeh choroby covid-19 alebo majú v spoločnej domácnosti rizikového pacienta. Informovala o tom agentúra Reuters.

Očakáva sa, že fínska vláda odporúčanie inštitútu prijme. THL uviedol, že očkovanie by mohlo začať, akonáhle Fínsko získa schválené dávky. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu vyhlásila, že vakcíny pre deti od päť do 11 rokov budú mať členské štáty EÚ k dispozícii 13. decembra.

„Získanie viac informácií o bezpečnosti vakcín je ešte dôležitejšie, ak chceme ovplyvniť priebeh pandémie očkovaním detí,“ uviedla hlavná lekárka inštitútu Hanna Nohyneková. Dodala, že deti ťažko ochorejú len zriedka a vakcína im prospeje len nepatrne.

Očkovanie detí podľa jej názoru iba oddiali hospitalizácia neočkovaných dospelých. Inštitút tiež odporučil preočkovanie treťou posilňujúcou dávkou a to päť až šesť mesiacov po podaní druhej dávky.

Európska agentúra pre lieky (EMA) minulý týždeň schválila vakcínu proti chorobe covid-19 od firiem Pfizer/BioNTech u detí vo veku od päť do 11 rokov. Takto staré deti majú dostávať tretinové množstvo látky oproti dávke odporúčanej pre dospievajúcich a pre dospelých. Vakcínou Pfizer/BioNTech sú teraz v krajinách Európskej únie očkovaní ľudia od 12 rokov. U mladších detí od piatich rokov už použitie tejto očkovacej látky predtým schválili Izrael, Spojené štáty alebo Kanada.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *