Maďarsko odmietlo rozhodnutie súdu EÚ a bude naďalej brániť hranice pred migrantmi - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Maďarsko odmietlo rozhodnutie súdu EÚ a bude naďalej brániť hranice pred migrantmi

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Maďarské ministerstvo obrany uviedlo, že ako ozbrojené sily, tak maďarská vláda urobia všetko, čo je v ich silách, k obrane hraníc krajiny napriek novému rozhodnutiu Európskeho súdneho dvora, že Maďarsko nelegálne zadržiavalo žiadateľov o azyl v tranzitných zónach.

Vyhlásenie z Maďarska prichádza v čase, keď dôležitá migračná trasa západného Balkánu zaznamenala prudký nárast. Aj napriek prudkému poklesu v apríli v dôsledku uzavretia hraníc vyvolaného pandémiou koronavírusu sa nelegálne prekračovanie hraníc na západnom Balkáne v prvých štyroch mesiacoch roka zvýšilo o 60 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019, uvádza Agentúra Frontex vo svojej aprílovej správe.

Maďarský štátny tajomník ministerstva obrany Szilárd Németh v nedeľu na hraničnom priechode Röszke so Srbskom vyhlásil, že s ukončením národných blokád bude Maďarsko opäť čeliť zvýšenému tlaku nelegálnych prisťahovalcov. Hovoril v tranzitnej zóne, ktorá bola minulý týždeň predmetom súdneho rozhodnutia Európskeho súdneho dvora.

Podnet súdu podali dvaja iránski a dvaja afganskí štátni príslušníci, ktorí uviazli v tranzitnej zóne Röszke na južnej hranici Maďarska so Srbskom. Vstúpili do tranzitného pásma, kde požiadali o azyl v Maďarsku, ale maďarské úrady sa odmietli žiadosťou zaoberať s tvrdením, že prichádzajú zo Srbska, krajiny považovanej za bezpečnú.

Súd 14. mája rozhodol, že konanie maďarských úradov, ktoré v hraničnej tranzitnej zóne zadržiavajú žiadateľov o azyl, môže predstavovať porušenie právnych predpisov EÚ.

Maďarský minister zodpovedný za úrad predsedu vlády Gergely Gulyás vo štvrtok na tlačovom brífingu uviedol, že “toto rozhodnutie by malo Európu pripraviť buď na možnosť umožniť jednotlivým členským štátom znovu získať kontrolu nad ochranou hraníc, alebo priniesť prísnejšie pravidlá pre EÚ.”

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *