Maďarsko nezmení zákony, aby umožnilo Sorošovej univerzite zostať v krajine - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Maďarsko nezmení zákony, aby umožnilo Sorošovej univerzite zostať v krajine

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Maďarsko nezmení pravidlá pre medzinárodné univerzity, a to napriek tlaku zo strany EÚ a ponukám Nemecka robiť prostredníka v procese kvôli univerzite založenej americkým miliardárom Georgeom Sorosom.

Premiér Viktor Orbán, ktorý sa často háda s Európskou úniou, bol obvinený z obmedzenia akademickej slobody kvôli svojim novým pravidlám vyššieho vzdelávania, ktoré donútili Stredoeurópsku univerzitu opustiť krajinu.

“V našom hlavnom pohľade nie je žiadna zmena,” povedal hovorca vlády Zoltan Kovacs agentúre Reuters.

“Nebudeme meniť zákony a predpisy, ktoré upravujú vysokoškolské vzdelávanie v Maďarsku. Naďalej pracujeme na tomto základe. “

Stredoeurópska univerzita, ktorú založil Soros, sa bude v septembri presúvať do Rakúska kvôli novým pravidlám, ktoré zakazujú vydávať americké tituly.

Tento spor, ktorý je často považovaný za náhradu nezhôd medzi Sorosom a Orbánom o migrácii, je jedným z hlavných problémov, ktoré spôsobili, že Európska ľudová strana (EĽS) suspendovala Orbánovu stranu Fidesz z Európskeho parlamentu.

Z iniciatívy Manfreda Webera, kandidáta EĽS na vedúceho predstaviteľa EÚ po májových voľbách, vláda nemeckého štátu pod podmienkou Bavorska a Technickej univerzity v Mníchove prišli na pomoc.

Maďarský vládny predstaviteľ povedal opozičnému poslancovi budapeštianskeho parlamentu, že Maďarsko považuje bavorskú účasť v maďarskom sektore vyššieho vzdelávania za “krok, ktorý buduje dôveru”.

A Balazs Orbán, štátny tajomník predsedu vlády, povedal, že vláda je “pripravená preskúmať možnosť vydávania diplomov uznaných v Spojených štátoch a v Nemecku, rovnako ako v Maďarsku”.

Zopakoval však, že všetky univerzity musia dodržiavať maďarskej zákony, a Zoltan Kovacs tiež jasne uviedol, že účasť bavorských občanov, aj keď vítaná, nepovedie k žiadnym právnym zmenám.

zdroj:
http://svobodnenoviny.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *