Macron: „Pre NATO je nemysliteľné mať Rusko za primárneho nepriateľa“

Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil za nemysliteľné, že je Rusko po ukončení Varšavskej zmluvy považované za „primárneho nepriateľa“ NATO.

„NATO bolo navrhnuté tak, aby odpovedalo na nepriateľa: Varšavský pakt. V 90. rokoch sme tento geopolitický projekt neskúmali v súvislosti so zmiznutím pôvodného nepriateľa. Je nemysliteľné, že Rusko zostáva nepriateľom, „uviedol Macron v rozhovore pre časopis Economist.

Slová francúzskeho prezidenta budú mať určite svoju dohru. Prakticky vo všetkých dokumentoch Severoatlantickej aliancie je totiž Ruská federácia prezentovaná ako strategický nepriateľ číslo jedna a nikto zo západných politikov si nedovolil toto dogma spochybniť (na Slovensku je za vystúpenie z NATO len strana Mariana Kotlebu ĽSNS).

Rovnako tak bude mať rovnakú ak nie väčší dohru, keď francúzsky prezident varoval európske krajiny, že spojenci NATO už nemôžu počítať s pomocou Spojených štátov, v rozhovore pre The Economist. „Teraz zažívame smrť mozgu NATO,“ diagnostikoval vodca Francúzska alianciu NATO.

V roku 1955 bola podpísaná Varšavská zmluva o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci medzi Albánskom, Bulharskom, Maďarskom, východným Nemeckom, Poľskom, Rumunskom, ZSSR a Československom. Zástupcovia ôsmich európskych štátov vysvetlili uzavretia zmluvy ako potrebu odvetných opatrení na vytvorenie NATO a začlenenie západného Nemecka do tohto bloku.

Vo februári 1991 bolo rozhodnuté o zrušení vojenských štruktúr Varšavskej zmluvy a v júli bol v Prahe podpísaný protokol o jej úplnom ukončení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.