Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil za nemysliteľné, že je Rusko po ukončení Varšavskej zmluvy považované za „primárneho nepriateľa“ NATO.
„NATO bolo navrhnuté tak, aby odpovedalo na nepriateľa: Varšavský pakt. V 90. rokoch sme tento geopolitický projekt neskúmali v súvislosti so zmiznutím pôvodného nepriateľa. Je nemysliteľné, že Rusko zostáva nepriateľom, „uviedol Macron v rozhovore pre časopis Economist.
Slová francúzskeho prezidenta budú mať určite svoju dohru. Prakticky vo všetkých dokumentoch Severoatlantickej aliancie je totiž Ruská federácia prezentovaná ako strategický nepriateľ číslo jedna a nikto zo západných politikov si nedovolil toto dogma spochybniť (na Slovensku je za vystúpenie z NATO len strana Mariana Kotlebu ĽSNS).
Rovnako tak bude mať rovnakú ak nie väčší dohru, keď francúzsky prezident varoval európske krajiny, že spojenci NATO už nemôžu počítať s pomocou Spojených štátov, v rozhovore pre The Economist. „Teraz zažívame smrť mozgu NATO,“ diagnostikoval vodca Francúzska alianciu NATO.
V roku 1955 bola podpísaná Varšavská zmluva o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci medzi Albánskom, Bulharskom, Maďarskom, východným Nemeckom, Poľskom, Rumunskom, ZSSR a Československom. Zástupcovia ôsmich európskych štátov vysvetlili uzavretia zmluvy ako potrebu odvetných opatrení na vytvorenie NATO a začlenenie západného Nemecka do tohto bloku.
Vo februári 1991 bolo rozhodnuté o zrušení vojenských štruktúr Varšavskej zmluvy a v júli bol v Prahe podpísaný protokol o jej úplnom ukončení.