Macron poslal Čaputovej list a pozýva ju do Paríža. Chce s ňou zmeniť Európu! - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Macron poslal Čaputovej list a pozýva ju do Paríža. Chce s ňou zmeniť Európu!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Francúzsky líder píše víťazke slovenských prezidentských volieb v kontexte rozbiehajúcej sa kampane pred eurovoľbami. Nádeje do nej vkladajú aj európski liberáli a zelení.

„Vaším zvolením občania Slovenskej republiky hlasno potvrdili hlbokú oddanosť európskym hodnotám pokroku, slobody a solidarity,“ píše Zuzane Čaputovej francúzsky prezident.

V blahoprajnom liste víťazke slovenských prezidentských volieb Emmanuel Macron zdôrazňuje, že obe krajiny „sú povolané ako nikdy pred tým usilovať sa o reformu našej Únie“.

Reakcie na výsledok slovenských volieb prichádzajú v čase začínajúcej sa kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu, v ktorých hrozí posilnenie euroskeptických síl.

Šéf ALDE v Európskom parlamente Guy Verhofstadt považuje Čaputovú za „nový vietor do plachiet liberálov a centristov“. Kandidát európskych zelených na šéfa Európskej komisie Bas Eickhout ju zase v rozhovore pre EURACTIV.sk nazval „jednoznačným spojencom“.

Pozvánka do Paríža

V liste, ktorý zverejnilo francúzske veľvyslanectvo na Slovensku, Macron píše, že „Európa potrebuje silné, slobodné a rešpektované hlasy ako ten Váš, aby sme pokračovali v našom spoločnom záväzku v prospech právneho štátu, spravodlivého multilaterálneho poriadku a boja proti klimatickým zmenám.“

Spoločné úsilie reformovať Európsku úniu (z francúzskeho originálu refondation) by podľa francúzskeho prezidenta vyjadrilo „ducha demokracie a slobody Nežnej revolúcie pri príležitosti jej 30. výročia“.

Macron pripomína, že obe krajiny spája osobnosť francúzskeho generála Milana Rastislava Štefánika. Čaputovú pozýva na návštevu do Paríža.

Keď sa víťazka víkendových volieb na Slovensku ujme funkcie, pocestuje najskôr na oficiálnu návštevu do Českej republiky. Po nej zvažuje Francúzsko.

„Je to jedna z možností, ale podobne aj Nemecko. Krajiny západnej Európy sú naším dôležitým partnerom, aj vzhľadom na ekonomický kontext. Je veľmi pravdepodobné, že by som týmto smerom mohla plánovať moje ďalšie cesty, ale samozrejme, budem uvažovať aj o susedných krajinách v rámci Vyšehradskej štvorky,“ povedala pre Denník N.

Zánik alebo reforma

Macron v liste používa jazyk, s ktorým jeho strana Republika vpred! práve rozbieha kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu. „Keď sa zobudíme 27. mája (po eurovoľbách), budeme žiť prvý deň konca Európskej únie alebo prvý deň jej reformy,“ napísal podporovateľom šéf strany Stanislas Guerini.

Vyzval ich na mobilizáciu pri volebných urnách, keďže Európu „práve teraz ohrozuje vzostup populizmu“. Predstavitelia Republiky vpred! za najväčšieho odporcu otvorene označujú maďarského populistického premiéra premiéra Viktora Orbána.

Macronova strana nedávno predstavila kandidátku, na čele ktorej stojí exministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová. Na ministerskom poste ju nahradí doterajšia francúzska poslankyňa Amélie de Montchalin.

Republika vpred! má v Európskom parlamente blízko k frakcii liberálov (ALDE), hoci zatiaľ sa s ňou nedohodla na vytvorení spoločnej skupiny po eurovoľbách.

Šéf ALDE Guy Verhofstadt s Čaputovou počíta. „Vašim zvolením vysielajú občania Slovenska signál nádeje pre Európu: humanizmus, slušnosť, solidarita a odvaha,“ napísal na Twitteri. V roku 2017 sa Verhofstadt zúčastnil ideovej konferencie Čaputovej hnutia, Progresívneho Slovenska (PS). Členom ALDE sa PS stalo vlani.

Nádej pre zelených

Životné prostredie, ale aj právny štát ako témy Čaputovej kampane si všimli európski zelení. „Na Slovensku sú zelení v politike veľmi slabí, ale vy ste si vybrali Zuzanu Čaputovú za prezidentku. To mi dodáva optimizmus,“ povedal pre EURACTIV.sk kandidát európskych zelených na šéfa Európskej komisie Bas Eickhout.

Tento holandský europoslanec nazýva Slovensko „komplikovanou krajinou“, čo sa týka zastúpenia zelených v politike. „Nerozumiem tomu,“ poznamenal. Zároveň však dodal, že „nezávislá a proenvironmentálna“ Čaputová znamená „zmenu“. Eickhout považuje budúcu prezidentku za „jednoznačného spojenca“.

„Jej dôraz na zelený aktivizmus a boj proti korupcii z nej robí nášho progresívneho spojenca pre zmenu Európy v prospech ľudí a planéty,“ doplnil europoslanec.

Čaputovej gratuloval k zvoleniu aj maďarský prezident, ktorého krajina je pre problémy s právnym štátom kritizovaná najmä európskymi liberálmi a zelenými. János Áder v liste, o ktorom informovala TASR, vyzdvihol zelené témy.

„Rád by som si s Vami vymenil názory na otázky udržateľnosti a ochrany životného prostredia, ktoré sú pre nás oboch také dôležité, ako aj na budúcnosť tohto regiónu a Európy,“ napísal János Áder v blahoprajnom liste. Budúcu prezidentku pozval na návštevu Budapešti.

Citáty z listu Emmanuela Macrona použité v článku preložil EURACTIV.sk. 

zdroj: euractiv.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *