adplus-dvertising

Macron má problém! Le Penová ho predbehla v prieskumoch a je prvá

Francúzske Národné združenie (predtým Národný front) podľa dvoch nových prieskumov verejnej mienky vyhrá vo Francúzsku nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu. Strana Republika v pohybe (REM) prezidenta Emmanuela Macrona skončí tesne druhá, vyplynulo z ankiet agentúry IFOP a inštitútu OpinionWay.

Euroskeptická strana Marine Le Penovej má podľa prieskumu IFOP 22,5 percenta hlasov, zatiaľ čo proeurópska REM 21,5 percenta. Druhý prieskum prisúdil Národnému združenia 24 percent hlasov a vládnej strane v spojení s centristickým Demokratickým hnutím (MoDem) 21 percent.

Ankety potvrdili prepad tradičných strán, predovšetkým socialistov, ktorí sa pohybujú okolo piatich percent. Konzervatívny Republikáni podľa prieskumov skončia s 15 percentami tretí.

Voľby do Európskeho parlamentu sa vo Francúzsku uskutočnia 26. mája. Konajú sa v dobe, ktorá je pre miestnu politiku, spoločnosť a hospodárstvo kľúčová.

Prezident Macron kvôli snahe presadiť reformy upadajúcej ekonomiky a „zelenšej“ politike čelí už mesiace protestom takzvaných žltých viest. Európske voľby tak môžu byť podľa komentátorov považované ako referendum o Macronovom vedení o ďalšom smerovaní Európskej únie.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.