Lunterov nový biznis na župe bude stáť 100 tisíc! Zamestná len 3 ľudí a z toho jeden bude jeho syn - MAGAZÍN 1
Slovensko

Lunterov nový biznis na župe bude stáť 100 tisíc! Zamestná len 3 ľudí a z toho jeden bude jeho syn

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Na najbližšom zastupiteľstve BBSK sa chystá schválenie zriadenia krajského sociálneho podniku Agro – drevinový ekosystém BBSK, s.r.o., ktorý by mal byť zameraný na pestovanie cesnaku, pestovanie drevín, ovocinárstvo a chov včiel s následnou distribúciou produkcie do školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. Do projektu sa plánuje “naliať” stotisíc eur a v tomto roku zamestná len 3 ľudí, pričom viac ich bude sedieť v dozornej rade.

Myšlienka je pekná, avšak zarážajúco môže vyzerať suma, ktorú chcú z rozpočtu BBSK pre spoločnosť Agro – drevinový ekosystém BBSK, s.r.o. vyčleniť ako vklad zakladateľa. Má to byť až 74 000 eur. Zároveň v rámci úvodných investícií, ktoré sú potrebné na úspešný štart fungovania sociálneho podniku Agro je potrebné, aby Stredná odborná škola Želovce investovala do fóliovníka, v ktorom bude predpestovávať priesady pre tento podnik, v predpokladanej sume 18 000 eur, a aby Spojená škola Poltár investovala do vybetónovania podlahy existujúceho skladového priestoru s predpokladanou cenou 8 000 eur. Tieto investície majú byť premietnuté do registra investícií v rámci Zmeny rozpočtu BBSK č. 5 na rok 2019.

Summa summarum jedná sa o podnik, do ktorého sa “naleje” 100 000 eur a plánuje zamestnať v roku 2019 len troch ľudí z radu znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Viac ich pritom bude sedieť v dozornej rade, v ktorej okrem Lunterovho syna majú sedieť ďalší štyria ľudia. Konateľom sa má stať Ing. Milan Vaňo.

Podnik bude teda v tomto roku riadiť viac ľudí, než koľko zamestná. V nasledujúcom roku sa tento počet má minimálne vyrovnať, kedy by mal podľa návrhu podnik zamestnať ďalších min. 3 ľudí, čo bude zrejme spojené aj s ďalšími investíciami do tohto podniku.

Podľa návrhu prekladateľky, ktorou je Zuzana Lafférsová (riaditeľka odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu ÚBBSK), rozmer podniku „nie je ekonomický, ale sociálny.“ Návrh už prešiel Komisiou financií a správy majetku ZBBSK.

zdroj: prehladsprav.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *