adplus-dvertising

Lukašenko: Nepotrebujeme vojnu, ale Američania nás k tomu tlačia

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko uviedol, že krajina vojnu nepotrebuje, ale sami Američania sa aj prostredníctvom rúk Poliakov a Lotyšov snažia také kroky vyprovokovať.

„Nepotrebujeme žiadnu vojnu. Ale tí Američania nás rukami Poliakov, Lotyšov aj osobne k týmto krokom tlačia. Boli sme garantom bezpečnosti v regióne. Vždy si nás kvôli tomu vážili. Prečo do nás v roku 2020 šťucháte a robíte z nás agresorov? Podľa ich terminológie. Prečo k tomu muselo dôjsť? A dnes sa nám vyhrážajú,“ uvádza tlačová služba prezidenta.

Vzťahy Bieloruska a Západu sa výrazne zhoršili po prezidentských voľbách v roku 2020. Podľa výsledkov vyhral Lukašenko, ktorý získal 80,1 percenta voličských hlasov. Potom v krajine prebehli masové protesty, pričom bieloruské úrady niekoľkokrát zdôrazňovali, že protesty sú koordinované zo zahraničia. Lukašenko obvinil Západ zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny s tým, že to celé riadi Amerika a Európania im pomáhajú.

Európska únia, Veľká Británia, Spojené štáty americké, Kanada a mnoho ďalších štátov postupne zavádzali sankcie na predstaviteľov bieloruskej moci a tiež podnikov. Západ totiž obvinil Bielorusko z porušovania ľudských práv a tiež sfalšovania výsledkov volieb. Medzi krajinami, ktoré mali koordinovať protesty v krajine, Lukašenko uviedol Poľsko, Česko, Litvu a Ukrajinu. Spomeňme, že časť bieloruských opozičníkov odišla práve do Poľska, Litvy a na Ukrajinu, odkiaľ pokračujú vo svojej činnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.