Loď, ktorú uniesli migranti, zakotvila na Malte. Pirátov zadržali - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Loď, ktorú uniesli migranti, zakotvila na Malte. Pirátov zadržali

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Stovka migrantov sa neďaleko Tripolisu zmocnila lode, ktorá ich zachránila u líbyjských brehov a chcela sa s nimi vrátiť do prístavu v Tripolise. Unesená loď potom zamierila na Maltu. Podľa maltských médií na ňu ešte na mori vtrhla špeciálna jednotka s úlohou vrátiť kontrolu nad plavidlom kapitánovi. Potom, čo sa operácia podarila, plavidlo zakotvilo na Malte. Informuje idnes.cz

Podľa maltských médií na plavidlo zaútočila špeciálna jednotka. Ako uviedol denník Times of Malta, plavidlo už pod jej kontrolou dorazilo do prístavu okolo pol deviatej ráno. Posádku a migrantov teraz prezerá lekár, následne budú piráti odovzdaní polícii, ktorá prípad vyšetruje.

Turecký tanker El Hiblu 1 zakotvil v prístave v maltskej metropole Valletta a na jeho palube bolo vidieť niekoľko príslušníkov armády so zbraňami v rukách, opísala agentúra AP.

Špeciálna jednotka k unesenej obchodnej lodi dorazila na štyroch člnoch a mala k dispozícii aj vrtuľník. Armádny hovorca povedal, že sa podarilo nadviazať kontakt s kapitánom, ktorý opakoval, že pohyb plavidlá nemá pod kontrolou a že jeho i posádku ohrozujú utečenci a nútia ho zamieriť k Malte.

Nákladnú loď uniesli migranti po tom, čo ich posádka vyzdvihla z morských vĺn. Celkom zachránili 108 ľudí – 77 mužov a 31 žien. Potom, čo plavidlo ale zamierilo späť do Líbye, migranti posádku premohli a nad loďou prevzali kontrolu.

Stalo sa tak len 11 kilometrov od Tripolisu, potom zmenili kurz a s ukoristenými plavidlom zamierili na sever s cieľom sa vylodiť sa buď na Malte alebo na Lampeduse. Loď plávala pod vlajkou štátu Palau, ostrovnej republiky v Tichom oceáne ležiacej severne od Indonézie.

“Žiadni ľudia v tiesni, ale piráti!”

“Toto nie sú migranti v tiesni, sú to piráti, Taliansko uvidia iba ďalekohľadom,” povedal Salvini, ktorý po svojom nástupe do funkcie ministra vnútra vlani v júni v rámci boja proti migrácii neváhal uzavrieť talianske prístavy pre lode mimovládnych organizácií zameraných na záchranu migrantov. “Jasne ide o prípad organizovaného zločinu,” uviedol Salvini na Facebooku. “Naše prístavy zostanú zatvorené”.

Salvini, líder pravicovej strany Liga, stál v centre niekoľkých vypätých situácií, keď nedovolil humanitárnym lodiam s migrantmi na palube zakotviť v talianskych prístavoch.

Tento mesiac taliansky parlament zamietol žiadosť prokurátora o vicepremiérovo vyšetrovanie kvôli prípadu z vlaňajšieho augusta, keď blokoval talianskej plavidlo pobrežnej stráže sa 150 migrantmi na palube pred zakotvením na Sicílii po dobu takmer jedného týždňa, než bola loď nakoniec do prístavu vpustená.

zdroj:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/migrace-libye-lode-zakaz-italie-malta-unos.A190328_052632_zahranicni_remy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *