Spoločnosť

Lívia strach z Benčíka necíti. Mladým odkazuje, aby sa nebáli vyjsť z úzadia. (Rozhovor)

Vyspovedali sme mladé sympatické dievča z videa, kde prezentuje svoje názory na dnešnú spoločnosť, a hovorí otvorene o multikulturalizme. Viac sa dozviete v rozhovore.

1. Ahoj Lívia, na začiatok by si nám mohla povedať niečo o sebe. Kde študuješ a čomu sa rada venuješ?

Študujem na bilingválnom gymnáziu, čo odzrkadľuje aj môj pozitívny vzťah k jazykom. Mám dojem, že všetci navôkol i ja sama, sú uponáhľaní a na záľuby nám málokedy ostáva priestor. Vždy sa však snažím nájsť si čas na dobrú knihu, film, šport a mojich blízkych. Skoro všetky moje záľuby sú do určitej miery spojené s občianskou angažovanosťou a absolútne mi to neprekáža. Nemyslím si, že takýto život je nudný, ale práve naopak. Som rada, že som skoro zistila, čo mi prináša do života radosť, nie ako sa množstvo z nás mylne domnieva o alkohole a iných drogách.

2. Budoval v tebe niekto nacionálne myslenie alebo to všetko išlo prirodzene z teba? 

Skutočné nacionálne myslenie by sme si mohli preložiť aj ako lásku k svojmu pôvodu. Nie je možné si násilím vydobyť akýkoľvek úprimný cit, ani ten k národu. Moje národné uvedomenie prišlo prirodzene ako plynul čas a moje historické znalosti. Som presvedčená, že každý v hĺbke srdca miluje svoju vlasť. Niekto však túto špecifickú lásku v sebe počas celého života neobjaví a môže sa stať, že to dotiahne napríklad až do prezidentského kresla. Preto by sme mohli menšou osvetou dopomôcť k pozitívnemu vnímaniu vlastnej identity a do dôležitých funkcií presadzovať vzdelaných a kompetentných národovcov. Kto iný by to mohol myslieť s našou krajinou lepšie?

3. Po tvojom videu, ktoré malo veľký dosah, o tebe začal písať aj známy udavač Ján Benčík. Nemáš strach? Takíto ľudia sú v dnešnej dobe, kedy vládne liberálna „demokracia“ dosť nebezpeční…

Neberiem na ľahkú váhu to, ako dokážu pán Benčík a jemu podobné totalitné kreatúry zničiť ľuďom kariéru, sociálny a osobný život. Výhodou mladých ľudí však je, že nemáme toho tak veľa, čo môžeme stratiť. Mojím jediným záväzkom je škola, ktorá bola a je terčom útokov so snahou zastrašiť a odradiť ma od mojich aktivít, ale vedenie gymnázia sa k tomu postavilo s chladnou hlavou a agresívnu liberálnu úderku mohlo aj roztrhnúť od bezmocnosti. Strach naozaj necítim. Verím, že za správne veci musím bojovať a snáď nie naivne sa domnievam, že spravodlivosť nakoniec vždy bude na strane pravdy. Situácia, ktorá je v Európe ma nesmierne zarmucuje a neodpustila by som si, keby som bola naďalej pasívna. Bola by som veľmi rada, ak by sa (nielen) mladí zaujímali viac o spoločenské témy a odvážili sa o nich otvorene hovoriť.

4. Ako reaguje okolie na tvoje aktivity? Riešila niečo škola, ktorú navštevuješ? 

Ľuďom, ktorí ma poznajú, sú moje názory dlho známe. Sú takí, ktorí súhlasia, i takí, ktorí nie. Doteraz som si však dávala veľký pozor na to, čo, komu a ako som povedala. Prechádzalo to až do sebacenzúry. Teraz som sa prvýkrát verejne vyjadrila. Snažím sa byť vždy slušná a preto každý, kto si ctí slobodu slova, to rešpektuje. Takisto aj vedenie mojej školy. Som za to veľmi vďačná, pretože viem, aká propaganda sa v školskej sfére rozmáha.

5. Aký máš názor na dnešnú mládež? Vidíš u svojich rovesníkov podobne zmýšľajúcich, alebo sa väčšina nezaujíma o národne a kultúrne hodnoty? 

Ako v každej inej vekovej kategórii, i medzi mladými sú rôzne typy osobností. Všeobecný trend a média však na nás tlačia, aby sme vyznávali konzumný spôsob života, upúšťali od morálnych hodnôt a namiesto skutočného sebarozvoja venovali svoj čas radšej rozvoju sociálnych sietí. Tí sa tam potom prezentujú a verejnosť sa domnieva, že odzrkadľujú celú mládež. V množstve prípadov síce mladí podľahli, vo viacerých nie. Úprimne si želám, aby tí, ktorí stále zmýšľajú zdravým, ničím neopitým rozumom, vystúpili z úzadia, začali sa prezentovať a ukázali ostatným aj iný spôsob, akým sa dá tráviť mladosť.

6. Aké sú tvoje momentálne plány, na ktorých pracuješ a ciele do budúca?

Projekt Kulturblog má ambíciu vyvíjať rozmanitú činnosť. V najbližšej budúcnosti naši sledovatelia môžu očakávať nové príspevky. Ja chcem naďalej študovať a pracovať na sebe, aby som bola pre spomínaný Kulturblog prínosom.

Ďakujeme za rozhovor Lívia a prajeme veľa síl do budúcna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *