Spoločnosť

Lívia strach z Benčíka necíti. Mladým odkazuje, aby sa nebáli vyjsť z úzadia. (Rozhovor)

Vyspovedali sme mladé sympatické dievča z videa, kde prezentuje svoje názory na dnešnú spoločnosť, a hovorí otvorene o multikulturalizme. Viac sa dozviete v rozhovore.

1. Ahoj Lívia, na začiatok by si nám mohla povedať niečo o sebe. Kde študuješ a čomu sa rada venuješ?

Študujem na bilingválnom gymnáziu, čo odzrkadľuje aj môj pozitívny vzťah k jazykom. Mám dojem, že všetci navôkol i ja sama, sú uponáhľaní a na záľuby nám málokedy ostáva priestor. Vždy sa však snažím nájsť si čas na dobrú knihu, film, šport a mojich blízkych. Skoro všetky moje záľuby sú do určitej miery spojené s občianskou angažovanosťou a absolútne mi to neprekáža. Nemyslím si, že takýto život je nudný, ale práve naopak. Som rada, že som skoro zistila, čo mi prináša do života radosť, nie ako sa množstvo z nás mylne domnieva o alkohole a iných drogách.

2. Budoval v tebe niekto nacionálne myslenie alebo to všetko išlo prirodzene z teba? 

Skutočné nacionálne myslenie by sme si mohli preložiť aj ako lásku k svojmu pôvodu. Nie je možné si násilím vydobyť akýkoľvek úprimný cit, ani ten k národu. Moje národné uvedomenie prišlo prirodzene ako plynul čas a moje historické znalosti. Som presvedčená, že každý v hĺbke srdca miluje svoju vlasť. Niekto však túto špecifickú lásku v sebe počas celého života neobjaví a môže sa stať, že to dotiahne napríklad až do prezidentského kresla. Preto by sme mohli menšou osvetou dopomôcť k pozitívnemu vnímaniu vlastnej identity a do dôležitých funkcií presadzovať vzdelaných a kompetentných národovcov. Kto iný by to mohol myslieť s našou krajinou lepšie?

3. Po tvojom videu, ktoré malo veľký dosah, o tebe začal písať aj známy udavač Ján Benčík. Nemáš strach? Takíto ľudia sú v dnešnej dobe, kedy vládne liberálna „demokracia“ dosť nebezpeční…

Neberiem na ľahkú váhu to, ako dokážu pán Benčík a jemu podobné totalitné kreatúry zničiť ľuďom kariéru, sociálny a osobný život. Výhodou mladých ľudí však je, že nemáme toho tak veľa, čo môžeme stratiť. Mojím jediným záväzkom je škola, ktorá bola a je terčom útokov so snahou zastrašiť a odradiť ma od mojich aktivít, ale vedenie gymnázia sa k tomu postavilo s chladnou hlavou a agresívnu liberálnu úderku mohlo aj roztrhnúť od bezmocnosti. Strach naozaj necítim. Verím, že za správne veci musím bojovať a snáď nie naivne sa domnievam, že spravodlivosť nakoniec vždy bude na strane pravdy. Situácia, ktorá je v Európe ma nesmierne zarmucuje a neodpustila by som si, keby som bola naďalej pasívna. Bola by som veľmi rada, ak by sa (nielen) mladí zaujímali viac o spoločenské témy a odvážili sa o nich otvorene hovoriť.

4. Ako reaguje okolie na tvoje aktivity? Riešila niečo škola, ktorú navštevuješ? 

Ľuďom, ktorí ma poznajú, sú moje názory dlho známe. Sú takí, ktorí súhlasia, i takí, ktorí nie. Doteraz som si však dávala veľký pozor na to, čo, komu a ako som povedala. Prechádzalo to až do sebacenzúry. Teraz som sa prvýkrát verejne vyjadrila. Snažím sa byť vždy slušná a preto každý, kto si ctí slobodu slova, to rešpektuje. Takisto aj vedenie mojej školy. Som za to veľmi vďačná, pretože viem, aká propaganda sa v školskej sfére rozmáha.

5. Aký máš názor na dnešnú mládež? Vidíš u svojich rovesníkov podobne zmýšľajúcich, alebo sa väčšina nezaujíma o národne a kultúrne hodnoty? 

Ako v každej inej vekovej kategórii, i medzi mladými sú rôzne typy osobností. Všeobecný trend a média však na nás tlačia, aby sme vyznávali konzumný spôsob života, upúšťali od morálnych hodnôt a namiesto skutočného sebarozvoja venovali svoj čas radšej rozvoju sociálnych sietí. Tí sa tam potom prezentujú a verejnosť sa domnieva, že odzrkadľujú celú mládež. V množstve prípadov síce mladí podľahli, vo viacerých nie. Úprimne si želám, aby tí, ktorí stále zmýšľajú zdravým, ničím neopitým rozumom, vystúpili z úzadia, začali sa prezentovať a ukázali ostatným aj iný spôsob, akým sa dá tráviť mladosť.

6. Aké sú tvoje momentálne plány, na ktorých pracuješ a ciele do budúca?

Projekt Kulturblog má ambíciu vyvíjať rozmanitú činnosť. V najbližšej budúcnosti naši sledovatelia môžu očakávať nové príspevky. Ja chcem naďalej študovať a pracovať na sebe, aby som bola pre spomínaný Kulturblog prínosom.

Ďakujeme za rozhovor Lívia a prajeme veľa síl do budúcna.

2 Replies to “Lívia strach z Benčíka necíti. Mladým odkazuje, aby sa nebáli vyjsť z úzadia. (Rozhovor)

  1. Milá Lívia si si a aj budeš obrovským prínosom v slovenskej spoločnosti prajem ti strašne veľa šťastia v tvojom napredovaní a hlavne veľa pochopenia medzi mlldimi ktorí sa nechajú zlakat zlým prostredím a budujú si fiktivnu budúcnosť na fb a pochodu ju v uliciach a ani nevedia prečo sú tam. Prajem ti veľa úspechov v tvojom napredovaní. A tvoji rodiča nech sú hrdí na svoju dcéru.

  2. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?|

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *