Litva pozastavila očkovanie vakcínou Pfizer/Biontech

Ministerstvo zdravotníctva Litvy v stredu získalo informácie, že v utorok mohla byť nedodržaná požadovaná teplota počas prepravy vakcín Pfizer / Biontech do koordinačných centier.

V danej dávke je 4680 ampúl vakcíny proti covidu-19, každá z organizácií mala dostať 2340 dávok. Predtým počas tlačovej konferencie kancelárka ministerstva zdravotníctva Jurgita Grebenkovena informovala, že vakcíny od tejto spoločnosti sa musia skladovať v mrazničkách, kde je teplota mínus 70 stupňov celzia.

Litovské ministerstvo zdravotníctva okamžite informovalo koordinátora o dočasnom pozastavení vakcinácie pomocou tejto dávky vakcíny. Štátna agentúra pre kontrolu liečiv dostala za úlohu preveriť, či bola vakcína poškodená možným nedodržaním teplotného režimu počas dopravy. Informácie o možnom nedodržaní teplotného režimu pri doprave vakcíny boli tiež poskytnuté zástupcom spoločnosti Pfizer v Litve.

V správe ministerstva zdravotníctva krajiny sa hovorí o tom, že sa očakáva odborné vyjadrenie od spoločnosti Pfizer a od agentúry pre kontrolu liečiv.