Zo sveta

Ležiacej dôchodkyni nastriekali slzák do tváre. Protestovala proti covid opatreniam v Austrálii (Video)

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Sobotňajšie protesty proti lockdownom v austrálskom meste Melbourne prerástli v tvrdé strety s políciou. Pozornosť médií zaujal incident s dôchodkyňou, ktorú policajti zvalili na zem a nato jej tvár postriekali slzným sprejom. Predseda austrálskej policajnej asociácie tvrdí, že pokojní demonštranti si za svoje zranenia môžu sami (video na konci článku).

V sobotu vyšli do ulíc stovky demonštrantov v hlavnom meste juhoaustrálskeho štátu Victoria. Počas akcie záberom kamier neunikol incident, pri ktorom dvaja policajti zvalil na zem ženu, ktorá má údajne vyše 70 rokov.

Následne ležiacu bezbrannú seniorku, ktorá bola zahalená do austrálskej vlajky, obaja postriekali slzným sprejom do tváre. Podľa očitých svedkov sa zvíjala na zemi v bolestiach, až kým jej nepomohli na nohy ďalšie strážcovia poriadku.

Názory na policajný zásah sa rôznia. Vedenie policajtov stojí za svojimi podriadenými. Upozornili, že sa protestujúci pokúsili násilím sabotovať už šiesty lockdown v meste. Policajný veliteľ štátu Victoria Mark Galliot tvrdí, že väčšina demonštrujúcich boli „agresívne mladí muži, ktorí tam prišli, aby sa pobili s políciou“. Celkovo počas protestov bolo zadržaných 235 ľudí. Desať policajtov utrpelo zranenia.

Podobného názoru bol aj šéf Policajnej asociácie Wayne Gatt, ktorý podľa Daily Mail vyhlásil, že zásah policajtov nemá byť spochybňovaný. Dôrazne sa ohradil proti tým, ktorí chcú viesť „zbytočné debaty“ o tom, či policajný zásah bol v niektorých prípadoch „primeraný“.

„S týmito ľuďmi sa musíme prestať maznať. Musíme zastaviť tieto zbytočné debaty o primeranosti a o tom, čo je správne a čo je zlé, „povedal Gatt v nedeľu novinárom. „Prišli na tú demonštráciu s úmyslom ublížiť našim členom a voči desiatim z nich uspeli. Nezaoberám sa 0,01% zásahov, ale záleží mi na našich členoch, ktorí boli konfrontovaní s tak rozsiahlym násilím, „poznamenal šéf Policajný asociácie.

Ďalej tiež naznačil, že pokojní protestujúci, ktorí schytali od policajtov rany obuškami a zásahy slzným sprejom, si to zaslúžili. Previnili sa totiž už len tým, že porušili zákaz vychádzania.

„K týmto veciam by ani nedošlo, ak by sa títo ľudia nezúčastnili nezákonného protestu. Nikto tam nemusel byť, „vysvetlil svoje stanovisko Gatt.

Policajné riaditeľstvo štátu Victoria oznámilo, že policajti čelili násilnému a agresívnemu správaniu protestujúcich. Výtržníci na ne hádzali fľaše a ďalšie predmety.

„Sme veľmi sklamaní nad ďalším príkladom správania malej menšiny v našej spoločnosti, ktorá otvorene pohŕda zdravím a bezpečnosťou nielen polície, ale každým obyvateľom Victorie,“ stojí vo vyhlásení polície štátu.

Desať policajtov, ktorí boli zranení, majú zlomený lakeť, zlomený nos a prst. Jeden policajt má pretrhnutý sval. Šesť policajtov bolo hospitalizovaných. Zatknutí účastníci protestov dostanú pokutu vo výške 5 452 austrálskych dolárov. Vyšetrovanie sobotňajších protestov pokračuje.

Časť internetových užívateľov sa ale v prípade 70-ročnej ženy domnieva, že bol zásah policajtov neprimeraný.

„Táto krajina sa veľmi rýchlo premieňa v h * vno … a to nie je vírusom,“ napísal autor jedného austrálskeho podcastu. „Je to kvôli nekompetentným vládam a veľkým farmaceutickým spoločnostiam, ktoré využívajú vzniknuté situácie, aby si zarobili k * rva veľa peňazí,“ poznamenal.