Zo sveta

Landa: Tiež mi zomrel kamarát s covidom, ale ľudia nemajú čo žrať, opatrenia majú dopady ako protektorát

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Šokuje ma to, reaguje spevák Daniel Landa na kritiku, ktorá na neho mieri po predstavení projektu Cesta z tmy. Chce verejnosti ponúknu lacné testy na covid profesora Žďárského. V rozhovore je miestami naozaj ostrý, situácia v Česku ho trápi a bojí sa trvalej straty slobody. Chce prehovoriť v Poslaneckej snemovni a zákonodarcom povedať, že mnoho ľudí už ďalej nemôže, informuje portál Reflex.cz

Možno to nebude fungovať, ale aspoň sa o niečo pokúšame, teraz už to nikto nezametie pod koberec, hovorí o svojej snahe podporiť lacné testovanie Landa. V rozhovore opisuje, že sa k celej veci dostal vlastne náhodou a svojím spôsobom sa spojil aj so svojím veľkým názorovým rivalom Jaroslavom Flegrom. Za snahou brzdiť testovanie vidí peniaze. Romanovi Prymulovi vôbec neverí. Ide vraj proti gigantom. Zatiaľ je pripravená len pilotná prevádzka, jedna sanita na testovanie. Celá vec potrebuje peniaze a posvätenie úradov, respektíve vládou.

Landa sa nehrá na experta a priznáva, že jeho znalosti majú limity. Ide mu hlavne o propagáciu celej veci. Covid pritom nepopiera, naopak hovorí, že aj on má vedľa seba mŕtvolu. Kamaráta, ktorý zomrel „s covidom“. Zdôrazňuje však, že aj jemu záležalo na slobode nechrániť sa. Všeobecne má ísť v covidových opatreniach viac o rozhodnutie každého, či sa im podriadi. Apeluje ale tiež na odbornú diskusiu a hľadanie konsenzu a kompromisu.

Vplyvy súčasných opatrení Landa prirovnáva k nacistickému protektorátu. Ekonomicky i spoločensky. Práve tendencia k totalitnému rokovaniu a podvoľovanie si občanov tomuto prístupu ho znepokojujú. Doslova hovorí, že ide zo strany vlády o „sviňárňu“ a de facto ekonomickú likvidáciu časti ľudí. Chce pred poslancami v Parlamente prehovoriť a varovať ich, že situácia už došla príliš ďaleko. Ďalší krok by pritom mohli byť nepokoje v uliciach. Zúfalí ľudia robia zúfalé veci, dodáva.

Príde teraz Daniel Landa o svojich fanúšikov? Prečo mu na súčasnom dianí v Česku tak záleží? Ako si odpovedá na otázku, či je sloboda viac ako ochrana života? A ide mu o peniaze?

Celý rozhovor tu: