Zo sveta

Kto v Rakúsku odmietne prácu kvôli očkovaniu, nedostane podporu od štátu

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Rakúsko začína tvrdo postupovať proti tým, ktorí sa odmietajú očkovať. Uchádzači o zamestnanie, ktorí odmietnu ponuku práce kvôli požiadavke na vakcináciu, sa musia pripraviť na to, že im bude podpora v nezamestnanosti razantne krátená, poprípade nevyplatená. Vyhláškou to nariadil tamojší minister práce Martin Kocher (ÖVP), píše denník Der Standard.

Ak uchádzač o zamestnanie odmietne pracovnú ponuku, pretože podmienkou je byť naočkovaný, nemusí až šesť týždňov dostať žiadnu podporu v nezamestnanosti, rozhodol Kocher.

Úrad práce aktívne nezisťuje stav očkovania uchádzačov o zamestnanie. Podpora v nezamestnanosti sa zablokuje vtedy, keď zamestnávateľ úradu práce oznámi, že žiadateľ ponuku odmietol a dôvodom bola vakcinácia. Výnimka bude uznaná len vtedy, ak dotyčný nemôže byť naočkovaný zo zdravotných dôvodov, ale to bude musieť doložiť.

Ak sa naopak sám zamestnávateľ rozhodne neprijať uchádzača, pretože dotyčný nie je očkovaný, pozastavenie podpory v nezamestnanosti v takom prípade nehrozí, píše Der Standard.

V Rakúsku stále viac zamestnávateľov, a nie len v rezorte štátnej správy či zdravotníctva, požaduje, aby boli ich zamestnanci zaočkovaní, hoci nie je zavedená plošná povinnosť vakcinácie.

Spolková krajina Dolné Rakúsko napríklad od 1. septembra požaduje, aby všetci novoprijatí zamestnanci v štátnej správe boli naočkovanie. Aj ďalšie spolkové krajiny, napríklad Viedeň či Štajersko žiadajú, aby zamestnanci v zdravotníctve a sociálnych službách mali plne uzavretú vakcináciu. Požiadavka očkovania zamestnancov sa rozširuje aj do ďalších pracovných odborov napríklad priemyslu alebo obchodu.