Zo sveta

Kritizované Švédsko bez prísnych opatrení hlási teraz najmenej nakazených od marca

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Švédsko bolo za svoj benevolentný prístup k riešeniu koronavírusovej pandémie ostro kritizované mnohými európskymi krajinami. Tie prijali na jar prísne opatrenia, v súčasnej dobe sa však stretávajú s druhou vlnou epidémie. Švédsko naopak hlási najmenej novo nakazených od marca, píše server Der Tagesspiegel.

Švédsko za posledných desať dní zaznamenalo v priemere iba jedno úmrtie na pľúcnu chorobu covid-19, uviedol riaditeľ švédskeho národného zdravotného úradu Johan Carlson. Počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti podľa jeho slov razantne poklesol. V súčasnej dobe je na JIS po celej krajine 13 ľudí.

Na jar, keď ostatné krajiny prijímali prísne opatrenia, malo benevolentné Švédsko veľký počet prípadov, s koronavírusom tam zomrelo vyše 5800 ľudí.

Na rozdiel od mnohých ďalších európskych krajín zostáva počet novo potvrdených prípadov na nízkej úrovni, aj keď sa stále viac testuje. Krajina v uplynulom týždni zaznamenala v priemere 108 nových prípadov nákazy denne, čo je najmenej od 13. marca. „V 36. týždni sme mali takmer 126 tisíc testov, z ktorých iba 1,2 percenta bolo pozitívnych,“ uviedol v utorok Carlson. V jarných týždňoch to bývalo aj 19 percent.

Počet infikovaných na 100 tisíc obyvateľov dosahuje v posledných dvoch týždňoch čísla 22,2. Pre porovnanie, v Česku je to 118, vo Francúzsku 158,5 a v Španielsku 279. Všetky tieto krajiny na jar uplatňovali prísne reštrikcie, na rozdiel od Švédska.

„Nemáme tu obnovenie epidémie ako v mnohých iných krajinách,“ povedal hlavný epidemiológ Anders Tegnell s tým, že väčšina Švédov je s celkovým prístupom úradov spokojná. „Nakoniec uvidíme, aký veľký rozdiel bude medzi stratégiou, ktorá je udržateľnejšia a ktorú môžete udržať v platnosti dlhú dobu, v porovnaní so stratégiou, ktorá obnáša uzáveru, uvoľnenie, opäť uzáveru a tak stále dokola,“ dodal.

Krajiny s 10,2 milióna obyvateľov zvolila v boji s koronavírusom odlišnú cestu od ostatných krajín sveta. Obchody, bary, reštaurácie či prevádzky služieb zostali vo Švédsku po celú dobu epidémie otvorené, rovnako ako školy pre žiakov do 16 rokov. Vláda sa namiesto toho spoliehala na individuálnu zodpovednosť občanov aj na pravidlá vzdialenosti a dobré hygienické správanie.

Zvyšok Európy a sveta Švédsko sleduje pre porovnanie, aký vplyv má odlišný prístup k epidémii na ekonomiku. Krajina najprv prekvapila informáciou, že jej ekonomika v prvom štvrťroku rástla, hrubý domáci produkt (HDP) podľa štatistikov vzrástol o 0,4 percenta medziročne a o 0,2 percenta medzikvartálne.

V druhom štvrťroku už došlo k prepadu hospodárstva o 8,3 percenta medzikvartálne a o 7,7 percenta medziročne. Tento výsledok je pritom lepší ako predchádzajúci odhad štatistického úradu. Pre porovnanie, česká ekonomika sa v druhom štvrťroku prepadla medziročne o 10,7 percenta a medzikvartálne o 8,4 percenta.

Teraz sú vo Švédsku otvorené už všetky školy aj univerzity. Naďalej neprípustné sú zhromaždenia viac ako 50 ľudí, starší ľudia majú odporúča nechodiť do spoločnosti.

Švédsko zaznamenalo od začiatku pandémie 87 345 prípadov nákazy a 5851 úmrtí.

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme