Slovensko

Krčméry predpovedá hrozivý scenár: Nebudeme stíhať pochovávať

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Príde nová tretia epidémia, predpovedá uznávaný slovenských epidemiológ Vladimír Krčméry. Podľa neho sa môžu objaviť mutácie, ktoré budú mať 30 až 40-percentnú úmrtnosť. A tiež môže prísť zoonotická chrípka, pri ktorej sa ľudia nebudú stíhať pochovávať. V rozhovore pre Nový Čas povedal, že ďalším vlnám môžu štáty predísť, len ak okamžite zareagujú na nové mutácie, uzavrú hranice, vyhlásia celoštátnú karanténu a ľudia budú opatrní a nebudú oslavovať koniec epidémie. Tiež by sa mali nechať zaočkovať.

„Súčasné mutácie sú zo 70 až 95 percent citlivé na všetky vakcíny uvedené na zozname WHO. Problémom sú novšie mutácie, najmä juhoafrická, brazílska a indická. Tie majú zníženú alebo neznámu citlivosť na vakcíny, takže tu by som k očkovaniu použil aj ďalšie prevenciu. Napríklad štátna karanténe, zákazy letov a podobne, „povedal Novému Času epidemiológ.

Podľa neho by malo byť očkovanie proti covidu povinné. „Zatiaľ vakcína nie je povinná, ale keď sa objaví varianty s 30 až 40-percentnou úmrtnosťou, môžeme očakávať posun. Ani nie tak na nátlak ministerstva zdravotníctva, ale na nátlak občanov, ktorí majú ešte zvyšky pudu sebazáchovy, „podotkol.

Podľa Krčméryho sa objaví nová tretia epidémie. „Prvú epidémiu s takzvaným wuchanským typom sme mali v dvoch vlnách. Druhú epidémiu s novým vírusom, britskú variantom, sme mali zatiaľ v prvej vlne. Ak sa budeme na prelome augusta a septembra správať rozumne, vyhneme sa tomu, čomu Taliani hovoria čierny september, teda druhej vlne britskej varianty, „apeloval a dodal, že do tej doby ľudia nesmú“ strácať čas len dovolenkou a oslavami konca druhej epidémia „.