Slovensko

Krčméry: Nechceme očkovať deti, pretože u nich sa nesmie robiť klinická štúdia

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slovenský lekár a vedec Vladimír Krčméry hovoril v televíznej diskusii na TA3 o očkovaní.

Vystrihnutá časť z relácie sa začala šíriť internetom, kde lekár Krčméry hovorí, že očkovať sa nebudú deti do 18 rokov a ani tehotné ženy. Keď sa ho moderátor opýtal, prečo, odpoveď bola, že na deťoch ani na tehotných ženách sa nesmie robiť klinická štúdia.

Tieto slová okamžite zarazili stovky ľudí, ktorí toto video zdieľali s tým, že oni nie sú žiadna laboratórne myši, na ktorých sa bude robiť štúdia.

Virológ Boris Klempa, ale v relácii na denníku SME vysvetľoval, že napríklad u tehotných žien sa nerobila klinická štúdia na vakcínu a preto sa ani tehotné ženy nebudú zatiaľ očkovať. Podobne je to teda aj s deťmi do 18 rokov, na ktorých sa nerobili klinické štúdie a preto teda nebudú teraz očkované (jediná výnimka pri klinickej štúdii na vakcínu proti koronavírusu zo vzorky približne 40-tisíc ľudí bol 16 ročný účastník, inak boli všetci starší).

Realita je teda taká, že klinická štúdia sa už robila u tisícok ľudí starších ako 18 rokov a napríklad v najnovšie dostupných informáciách spoločnosť Pfizer uviedla, že vakcína, ktorú vyvíjajú (BNT162b2) preukazuje viac ako 90% účinnosť.

Faktom je však, že vakcína prechádza cez niekoľko inštitúcii a cez odborníkov, ktorí ju musia najprv schváliť. Pravdou je ale aj to, že minister zdravotníctva hovoril o tom, že očkovanie bude dobrovoľné, no mal by sa vytvoriť aj tzv. kompenzačný fond, ktorý by odškodňoval ľudí, ktorí by mali vedľajšie účinky.

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme