Zo sveta

Krátko po sebe umreli prezidenti, ktorí odmietali vakcíny vo svojich krajinách

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Prezidenti troch rôznych národov skončili mŕtvi krátko potom, čo odmietli distribúciu experimentálnej vakcíny proti COVID-19. Po ich smrti teraz všetky tri krajiny rozdávajú svojim občanom vakcíny proti COVIDu.

Posledným bol haitský prezident Jovenel Moise, ktorý bol minulý týždeň zavraždený skupinou žoldnierov vo svojom dome v Port-au-Prince.

Haiti v máji odmietlo vakcínu AstraZeneca Covax Facility Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s odvolaním sa na rozsiahle nežiaduce účinky hlásené v Európe. Haiti sa tak stalo jedinou krajinou na západnej pologuli, ktorá neprijala očkovanie proti COVIDu.

Niekoľko dní po Moisovej vražde tlačový hovorca Bieleho domu Len Psaki oznámil, že USA pošlú na Haiti okrem 5 miliónov dolárov na pomoc vakcíny proti COVIDu aj tím agentov FBI „už budúci týždeň“.

Burundský prezident Pierre Nkurunziza bol ďalším, kto nedávno zomrel na zástavu srdca. Burundský minister zdravotníctva vakcíny vo februári odmietol a vyhlásil, že „vzhľadom na to, že sa viac ako 95% pacientov zotavuje, odhadujeme, že vakcíny zatiaľ nie sú nevyhnutné“ v africkom štáte.

V marci zomrel na srdcovú chorobu tiež tanzánsky prezident John Magufuli. Magufuli rozzúril lekárske zariadenia, keď vo svojej krajine odmietol vakcínu proti COVIDu a namiesto toho vyzval občanov, aby sa „modlili za odstránenie koronavírusu“.

Magufuli sa tiež vysmieval účinnosti PCR testov, keď ukazoval, ako koza aj ovocie mali pozitívny test na COVID-19.

Mesiace po jeho smrti vydala Tanzánia objednávku v hodnote 470 miliónov dolárov pre WHO na dodávku vakcín pre svojich 60 miliónov občanov.