Zo sveta

Krajiny NATO pripravili plán pre prípad „ruského útoku“

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ministri zahraničia krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) plánujú na bruselskej schôdzke schválenie nového plánu čelenia teoretickému útoku Ruska hneď z niekoľkých strán.

Správa o tom bola zverejnená 21. októbra. „Ministri obrany členských štátov NATO vo štvrtok chcú odsúhlasiť nový komplexný plán na obranu pred akýmkoľvek potenciálnym útokom na niekoľkých frontoch,“ informuje Reuters s odvolaním sa na zdroje úradných osôb.

V článku sa hovorí, že aliancia „hodlá aj naďalej zadržiavať Moskvu“ dokonca nehľadiac na to, že NATO venuje dnes väčšiu pozornosť Číne. Tento plán zvažuje možnosť „akéhokoľvek súčasného útoku v baltskom a čiernomorskom regióne“, vrátane s potenciálnym nasadením jadrových zbraní, kybernetických prostriedkov a vesmírnych systémov.

„Keď dôjde k takému veľkému konfliktu, bude to vyžadovať aktivity v celej zóne operácie. <…> Rôzne udalosti sa môžu konať súčasne, preto potrebujeme ucelenú prípravu, „cituje článok amerického úradníka.

4.októbra bol v The National Interest zverejnený článok, v ktorom sa uvádzalo, že sa USA celkom odôvodnene obávajú rizík spojených s Ruskom alebo Čínou. Washington nie je dnes pripravený ani na konvenčnú vojnu s Moskvou alebo Pekingom. Strategickou chybou Američanov bolo rozšírenie NATO v deväťdesiatych rokoch smerom do východnej Európy a potom do bývalých republík ZSSR.

13.septembra generál John Hyten vyhlásil, že cieľ USA má spočívať v tom, aby nikdy nedošlo k vojne s Ruskom a Čínou, pretože takáto vojna by mala ničivé následky pre celý svet.

29.augusta bývalý asistent amerického ministra zahraničia pre európske a eurázijskej záležitosti Aaron Mitchell vo svojom článku pre The National Interest vyslovil názor, že v potenciálnej vojne s Čínou a Ruskom majú USA málo šancí na víťazstvo. Má za to, že táto vojna plne vyčerpá americkú armádu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *