Zaujímavosti

Krajina, kde majú lieky a vzdelanie zadarmo, kde nie je jediný McDonalds a domy sa nezamykajú

V našom svete, husto pretkanom zločinom, prospechárstvom, konfliktmi a ďalšími negatívnymi záležitosťami, si nemožno predstaviť, že by to mohlo byť inak. Existuje však jedna krajina, ktorej životné podmienky možno považovať za utópiu.

Táto krajina sa nazýva Island. Je málo známa a asi nie je tak populárna ako iné štáty. Ale určite si zaslúži väčšiu pozornosť – a tu sú dôvody prečo.

Spolu s krízou v roku 2008 došlo na Islande k revolúcii. Zatiaľ čo vo všetkých krajinách bankám, ktoré túto krízu vytvorili, pomohli, tu zaujali iný postoj. Všetky banky boli znárodnené a organizátori krízy boli zatknutí.

Bola napísaná nová ústava, plne zameraná na blaho ľudí. V túto chvíľu sa európske krajiny snažili Island ovplyvniť, aby žil podľa pravidiel, ktoré ony diktujú. Spojené kráľovstvo a Holandsko mu tiež hrozili ekonomickými sankciami a dokonca úplnú izoláciou. MMF sľúbil, že tejto vláde neposkytne pomoc. Island si však stál za svojim. A teraz obyvateľom tejto krajiny závidia všetci Európania.

Na Islande žije len 332 529 obyvateľov. Všetci občania sa dobre poznajú, takže keď odchádzate, nie je treba zamykať dvere domu alebo vyberať kľúčiky zo zapaľovania v aute. Deti tu ľahko môžete nechať pred kaviarňou alebo obchodom bez dozoru.

Po rozchode alebo rozvode zostávajú bývalí milenci v dobrých vzťahoch a naďalej komunikujú, pretože všetci ich priatelia alebo kamaráti sú spoloční. Na Islande nie je žiadna reštaurácia rýchleho občerstvenia McDonalds‘, posledná z nich bola zatvorená v roku 2008.

Potravinové preferencie Islanďanov sa líšia od našich. Napríklad z ich obľúbenej pochúťky sa Európanom dvíha žalúdok. Tento pokrm sa nazýva „hákarl“ – zatuchnuté mäso žraloka. Znie to chutne, že?

A tu je ešte niekoľko zaujímavých informácií o Islande:

 1. Islanďania veľmi radi čítajú a sú považovaní za najväčších čitateľov na svete.
 2. Ak v kaviarni alebo reštaurácii požiadate o vodu, nemusíte za ňu platiť. Natočia vám ju z vodovodu, ale nemusíte sa báť. Je úplne nezávadná a dokonca užitočná. Do kohútika prichádza voda z miestnych horúcich prameňov.
 3. Pri podaní žiadosti o zamestnanie nie je potrebný odporúčací list z bývalého pracoviska. Islanďania jednoducho navzájom veria svojim slovám a v žiadnom prípade nebudú kontrolovať informácie, ktoré dostali.
 4. Island je jediná krajina na svete, kde obyvatelia hlasujú online.
 5. Táto krajina je považovaná za veľmi konzervatívnu, miestni sa správajú zodpovedne k inštitútu manželstva a rodinnými tradíciám. Zároveň sú však tolerantní a úctiví, takže legalizácie manželstiev osôb rovnakého pohlavia tu bola prijatá úplne pokojne.
 6. V súčasnej dobe je v tejto krajine dobre rozvinutý turistický ruch, počet turistov rastie každým rokom a je dvakrát väčší ako počet obyvateľov.
 7. Island nemá armádu. Ak chce niektorý z obyvateľov nastúpiť do vojenskej služby, môže sa zapojiť do nórskej armády v rámci zmluvy medzi oboma krajinami.
 8. Všetky školy a ďalšie vzdelávacie inštitúcie sú zadarmo.
 9. Na Islande nie sú žiadne súkromné ​​kliniky, pretože jednoducho nie sú potrebné. Štátne nemocnice poskytujú obyvateľstvu špičkové lekárske služby.
 10. V tejto krajine sa využíva centralizované zásobovanie teplom, ale hlavne – obyvateľom je poskytované zadarmo.

Island patrí každoročne medzi desať krajín s najvyššou životnou úrovňou!

Taká je malá, úžasná krajina Island. Podeľte sa o svoje názory v komentároch!

41 Replies to “Krajina, kde majú lieky a vzdelanie zadarmo, kde nie je jediný McDonalds a domy sa nezamykajú

  1. Dúfam, že nikdy… Žiadne cesty, celý rok prší a fúka, a teplota je od 0 do 15 stupňov. Večer niet čo robiť, niet kam ísť, iba ak slopať do baru. Áno, teplo majú zadarmo, lebo sú tam horúce pramene. Všetko ostatné majú ale najdrahšie na svete, lebo všetko musia dovážať. Áno, auto tam nikto neukradne, čo je pri malom a takmer neobývanom ostrove dosť logické 🙂
   Mal som tam ísť na pár rokov pracovať, ale keď som si zistil ako sa tam žije, radšej som ostal doma (ale s vládou pekne pozametali, to je pravda, to im treba nechať).
   Zlaté Slovensko!
   PS: Radšej budem platiť za teplo tých katastrofálnych 100.- eur mesačne 🙂

   1. Je zle, že si neskúsil – však keby sa ti nepáčilo, stále máš možnosť sa vrátiť. Aspoň by si mal skúsenosť, aj keby bola zlá. Posunula by ťa ďalej.

  1. divil by si sa… majú tu aplikáciu na nete, keď sa dvaja ľudia začnú frajeriť, je na mieste zistiť,či náhodou nie sú rodina, a je úplne jedno ako daleko od seba žijú… aby sa nerodili dementné deti,ktorých je tu už aj tak celkom dosť. Druhé najväčšie mesto má 19tisíc obyvateľov a ver, že sa tu každý s každým pozná… 320tisíc ludí nie je vôbec veľa, preto si aj počas krízy v 2008 ľudia vydobili svoje, v reykjaviku demonštrovalo 80percent ostrova, doma ostali len deti a chorí 🙂 to by sa na 5mil. slovensku nikdy nestalo, naša mentalita je úplne odlišná

 1. Island rozhodne nie je konzervatívna krajina, 67 % deti sa rodí mimo manželstva, 43% obyvateľov sú neveriaci.

  1. Vždy lepšie než na Slovensku. Tu je 80 % neveriacich. Lebo z tých všetkých akože kresťanov, ktorí sa u nás podľa sčítania prihlásili k nejakej viere, sú iba tzv. matrikoví kresťania, ktorí už prakticky svoju vieru nepraktizujú, a žijú pohansky.

   1. Veď Pohania sú naši predkovia kresťania nám posliapali a vymazali našu slovanskú hystoriu ,dodnes hovoria o naších predkov že bolí BARBARI ,, Barbari vlastnej krajine,,

  2. Zdaleka nevnimam krestanstvo ako pozitivnu vec, ziadnu vieru v podstate. A uz vobec by som to nespajal s definiciou konzertavivizmu. Ale ano, autor si miestami riadne protireci.

 2. K tomuto sa dostali len revolúciou,ktorá je pre zmenu nevyhnutná.U nás by bolo dobre tiež nejakej tej zmeny,ale o tom potom….

 3. Aký kresťania???? Každého z nás nechali pokrstiť rodičia keď sme boli malé deti a to z nás nerobí kresťanov. My sme SLOVANIA a máme svojich Bohov a svoju Vieru a ako som dočítal tak je to jedinečná Viera ktorej žiadne náboženstvo nesiaha ani po členky. Nepotrebujeme židovského boha a jeho náboženstvo aby sme sa mu klaňali. Všetci Slovania by sa mali prebudiť, zjednotiť a navrátiť sa ku svojim koreňom.

  1. cssr bol pekny hnoj, plno ludi chcelo ujst zit inam, ale ih komunisti strielali na hranbiciach, pre zmenu sem nechcel ist nikto, o detailoch je staremu komunistovi asi zbytocne aj daco

   1. Tak to ste určite v tej dobe ani štáte nežili, keď podobne ako na Islande si ľudia na dedinách nezamkýnali svoje domy a deti aj v mestách sa hrali na uliciach a ihriskách bez dozoru a tiež ich nemuseli voziť do a zo školy, aby sa neobávali o ich bezpečie.

 4. I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 5. Thank you, I have just been looking for information about this subject for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 6. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this info So i?¦m happy to express that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much without a doubt will make certain to don?¦t put out of your mind this web site and give it a glance on a relentless basis.

 7. … ak existuje Boh je len jeden pre všetky náboženstvá… ja ani neviem či som krstená a ani ma to úprimne netrápi… vyberám si ako ateisticky vychovávané dieťa z každého náboženstva to, čo je dobré pre slušný a mierový život všetkých ľudí na spoločnej planéte Zem… ale mám rada aj slovanskú históriu…

 8. … ak existuje Boh je len jeden pre všetky náboženstvá… ja ani neviem či som krstená a ani ma to úprimne netrápi… vyberám si ako ateisticky vychovávané dieťa z každého náboženstva to, čo je dobré pre slušný a mierový život všetkých ľudí na spoločnej planéte Zem… ale mám rada aj slovanskú históriu…

  1. Boh-Stvoriteľ všetkého a všetkých existuje ! … Je to Jediná Všadeprítomná Mega Vedomá Energia Života – ZDROJ – a teda všetko, čo bolo stvorené, má vedomie ! … Teda aj hocijaká hornina, obyčajný kameň, aj každé zrnko piesku, polodrahokamy – najvyššie vedomie majú kryštály, potom acháty, ametysty, ruženín, nefrity, malachit, jantár,… atď, …aj všetky drahokamy, diamanty, zlato, striebro,… No aj rastliny – tráva, kvety, kríky, stromy… Všetky zvieratá v Univerze ako napr. slony, veľryby, delfíny, … a väčšina domestikovaných zvierat – ako aj hospodárskych, … dokonca aj hmyz – včely, mravce, termity, … atď. Teda – logicky – majú vedomie všetky planéty – aj naša Matka Zem, všetky hviezdy – slnká, aj naše Slnko, všetky galaxie vo Vesmíroch, aj naša Galaxia – Mliečna cesta, náš Vesmír a všetky vesmíre a celé Univerzum ako také… Doplním, že to nie je môj výmysel – zistili to už aj vedci, že všetko, čo existuje, dokonca aj predmety, má určitý stupeň životnej energie a vedomia… Je v tom určitá hierarchická postupnosť – človek a medzi cicavcami majú najvyššie vedomie zvieratá ako slony, všetky veľryby, delfíny… a domestikované zvieratá, z rastlín majú najvyššie vedomie stromy, kríky, kvety…

   1. „zistili to už aj vedci, že všetko, čo existuje, dokonca aj predmety, má určitý stupeň životnej energie a vedomia“

    Daj odkaz na aspoň jeden článok vo vedeckom časopise. Alebo netrep.

    1. Toto sú slová Max Karl Ernsset Ludwig Planck-a
     Teoretický fyzik, profesor University
     Nositeľ Nobelovej ceny
     zakladateľ Kvantovej mechaniky

     „Ako človek, ktorý celý svoj život zasvätil najčistejšej vede, štúdiu hmoty, môžem vám v dôsledku môjho výskumu o atómoch povedať toľko:
     Nie je tu žiadna hmota! Celá hmota pochádza a existuje iba na základe „sily“, ktorá privádza vibrácie častice atómu k sebe a drží túto najjemnejšiu solárnu sústavu atómu pohromade. Za touto silou musíme predpokladať existenciu vedomého a inteligentného Ducha/Mysle. Tento Duch/Myseľ je matricou všetkej hmoty. “

     Tieto slová predniesol pán profesor počas svojho prejavu pri preberaní Nobelovej ceny.

     Áno, už je to niekoľko desaťročí, keď ich vyslovil.
     Dnes už je úroveň poznania – vedecky potvrdená – na úrovni nazvania najmenšej doteraz známej častice ako „Božská esencia“.
     Kvantová energia Matrixu a jej transformácia – aj tak znie súdobý vedecký názov.
     Alebo si skúste pozrieť najstaršie doteraz známe VÉDY sveta. Nie, nie sú indické. Tie čerpali poznanie z nich. Sú Slovienské. Alebo dôkaz vedcov z oblasti genetiky. Skúste si dať tip. Kto sú najstarším genetickým etnikom žijúcom na tejto planéte? Dokonca na danom území?

 9. Už pred 12 rokmi mali tam veľký problém s cudzincami, kde na 300tis krajinu bolo už takmer 50tis. poliakov….takže pochybujem, že si nezamykali obydlia….

 10. Študenti počas prázdnin v mieste trvalého bydliska musia odprácovať 2 týždne, zveľadujú parky , vysádzajú kvety….myslím, že to patrí taktiež k plusu danej krajiny. Pri fontánach ponechané náradie motyky, rýle , ozdobné rastliny v debničkách, predstavte si také niečo u nás, nechápali sme a odpoveď znela, načo by strácali čas odvážaním, veď ráno budu pokračovať.

 11. Osobne som sa vazne pobavil nielen na samotnom clanku evidentne spracovanom z internetom sa siriacich mnohokrat nezmyslov.
  Island je uzasna krajina, no len preto, lebo sposob zivota a fungovanie spolocnosti v tak drsnom prostredi a na ostrove uprostred Atlantickeho oceanu inak mozne nieje.

  O inych krajinach a sposobe zivota v nich, fungovani spolocnosti a pod., by mal clanky pisat jedine ten clovek, ktory tam skutocne bol a krajinu „zazil na vlastnej kozi“.

  A diskutovat ten, kto si dokaze aspon zaklade informacie preverit.

 12. kotlebovsky Magazin1 pozabudol pripomenut ze o bezpecnost Islandu sa stara USA 🙂
  Rovnako zabudili aj na „migrantov“ – je ich tam okolo 50 000, co pri pocte obyvatelov je asi sestina.

 13. Heya i’m for the first time here. I found this board and I in finding It
  really helpful & it helped me out much. I hope to present something again and help others like you
  helped me.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *