Krajina, kde majú lieky a vzdelanie zadarmo, kde nie je jediný McDonalds a domy sa nezamykajú - MAGAZÍN 1
Zaujímavosti

Krajina, kde majú lieky a vzdelanie zadarmo, kde nie je jediný McDonalds a domy sa nezamykajú

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V našom svete, husto pretkanom zločinom, prospechárstvom, konfliktmi a ďalšími negatívnymi záležitosťami, si nemožno predstaviť, že by to mohlo byť inak. Existuje však jedna krajina, ktorej životné podmienky možno považovať za utópiu.

Táto krajina sa nazýva Island. Je málo známa a asi nie je tak populárna ako iné štáty. Ale určite si zaslúži väčšiu pozornosť – a tu sú dôvody prečo.

Spolu s krízou v roku 2008 došlo na Islande k revolúcii. Zatiaľ čo vo všetkých krajinách bankám, ktoré túto krízu vytvorili, pomohli, tu zaujali iný postoj. Všetky banky boli znárodnené a organizátori krízy boli zatknutí.

Bola napísaná nová ústava, plne zameraná na blaho ľudí. V túto chvíľu sa európske krajiny snažili Island ovplyvniť, aby žil podľa pravidiel, ktoré ony diktujú. Spojené kráľovstvo a Holandsko mu tiež hrozili ekonomickými sankciami a dokonca úplnú izoláciou. MMF sľúbil, že tejto vláde neposkytne pomoc. Island si však stál za svojim. A teraz obyvateľom tejto krajiny závidia všetci Európania.

Na Islande žije len 332 529 obyvateľov. Všetci občania sa dobre poznajú, takže keď odchádzate, nie je treba zamykať dvere domu alebo vyberať kľúčiky zo zapaľovania v aute. Deti tu ľahko môžete nechať pred kaviarňou alebo obchodom bez dozoru.

Po rozchode alebo rozvode zostávajú bývalí milenci v dobrých vzťahoch a naďalej komunikujú, pretože všetci ich priatelia alebo kamaráti sú spoloční. Na Islande nie je žiadna reštaurácia rýchleho občerstvenia McDonalds’, posledná z nich bola zatvorená v roku 2008.

Potravinové preferencie Islanďanov sa líšia od našich. Napríklad z ich obľúbenej pochúťky sa Európanom dvíha žalúdok. Tento pokrm sa nazýva “hákarl” – zatuchnuté mäso žraloka. Znie to chutne, že?

A tu je ešte niekoľko zaujímavých informácií o Islande:

  1. Islanďania veľmi radi čítajú a sú považovaní za najväčších čitateľov na svete.
  2. Ak v kaviarni alebo reštaurácii požiadate o vodu, nemusíte za ňu platiť. Natočia vám ju z vodovodu, ale nemusíte sa báť. Je úplne nezávadná a dokonca užitočná. Do kohútika prichádza voda z miestnych horúcich prameňov.
  3. Pri podaní žiadosti o zamestnanie nie je potrebný odporúčací list z bývalého pracoviska. Islanďania jednoducho navzájom veria svojim slovám a v žiadnom prípade nebudú kontrolovať informácie, ktoré dostali.
  4. Island je jediná krajina na svete, kde obyvatelia hlasujú online.
  5. Táto krajina je považovaná za veľmi konzervatívnu, miestni sa správajú zodpovedne k inštitútu manželstva a rodinnými tradíciám. Zároveň sú však tolerantní a úctiví, takže legalizácie manželstiev osôb rovnakého pohlavia tu bola prijatá úplne pokojne.
  6. V súčasnej dobe je v tejto krajine dobre rozvinutý turistický ruch, počet turistov rastie každým rokom a je dvakrát väčší ako počet obyvateľov.
  7. Island nemá armádu. Ak chce niektorý z obyvateľov nastúpiť do vojenskej služby, môže sa zapojiť do nórskej armády v rámci zmluvy medzi oboma krajinami.
  8. Všetky školy a ďalšie vzdelávacie inštitúcie sú zadarmo.
  9. Na Islande nie sú žiadne súkromné ​​kliniky, pretože jednoducho nie sú potrebné. Štátne nemocnice poskytujú obyvateľstvu špičkové lekárske služby.
  10. V tejto krajine sa využíva centralizované zásobovanie teplom, ale hlavne – obyvateľom je poskytované zadarmo.

Island patrí každoročne medzi desať krajín s najvyššou životnou úrovňou!

Taká je malá, úžasná krajina Island. Podeľte sa o svoje názory v komentároch!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *