Zaujímavosti

Krajina, kde majú lieky a vzdelanie zadarmo, kde nie je jediný McDonalds a domy sa nezamykajú

V našom svete, husto pretkanom zločinom, prospechárstvom, konfliktmi a ďalšími negatívnymi záležitosťami, si nemožno predstaviť, že by to mohlo byť inak. Existuje však jedna krajina, ktorej životné podmienky možno považovať za utópiu.

Táto krajina sa nazýva Island. Je málo známa a asi nie je tak populárna ako iné štáty. Ale určite si zaslúži väčšiu pozornosť – a tu sú dôvody prečo.

Spolu s krízou v roku 2008 došlo na Islande k revolúcii. Zatiaľ čo vo všetkých krajinách bankám, ktoré túto krízu vytvorili, pomohli, tu zaujali iný postoj. Všetky banky boli znárodnené a organizátori krízy boli zatknutí.

Bola napísaná nová ústava, plne zameraná na blaho ľudí. V túto chvíľu sa európske krajiny snažili Island ovplyvniť, aby žil podľa pravidiel, ktoré ony diktujú. Spojené kráľovstvo a Holandsko mu tiež hrozili ekonomickými sankciami a dokonca úplnú izoláciou. MMF sľúbil, že tejto vláde neposkytne pomoc. Island si však stál za svojim. A teraz obyvateľom tejto krajiny závidia všetci Európania.

Na Islande žije len 332 529 obyvateľov. Všetci občania sa dobre poznajú, takže keď odchádzate, nie je treba zamykať dvere domu alebo vyberať kľúčiky zo zapaľovania v aute. Deti tu ľahko môžete nechať pred kaviarňou alebo obchodom bez dozoru.

Po rozchode alebo rozvode zostávajú bývalí milenci v dobrých vzťahoch a naďalej komunikujú, pretože všetci ich priatelia alebo kamaráti sú spoloční. Na Islande nie je žiadna reštaurácia rýchleho občerstvenia McDonalds‘, posledná z nich bola zatvorená v roku 2008.

Potravinové preferencie Islanďanov sa líšia od našich. Napríklad z ich obľúbenej pochúťky sa Európanom dvíha žalúdok. Tento pokrm sa nazýva „hákarl“ – zatuchnuté mäso žraloka. Znie to chutne, že?

A tu je ešte niekoľko zaujímavých informácií o Islande:

 1. Islanďania veľmi radi čítajú a sú považovaní za najväčších čitateľov na svete.
 2. Ak v kaviarni alebo reštaurácii požiadate o vodu, nemusíte za ňu platiť. Natočia vám ju z vodovodu, ale nemusíte sa báť. Je úplne nezávadná a dokonca užitočná. Do kohútika prichádza voda z miestnych horúcich prameňov.
 3. Pri podaní žiadosti o zamestnanie nie je potrebný odporúčací list z bývalého pracoviska. Islanďania jednoducho navzájom veria svojim slovám a v žiadnom prípade nebudú kontrolovať informácie, ktoré dostali.
 4. Island je jediná krajina na svete, kde obyvatelia hlasujú online.
 5. Táto krajina je považovaná za veľmi konzervatívnu, miestni sa správajú zodpovedne k inštitútu manželstva a rodinnými tradíciám. Zároveň sú však tolerantní a úctiví, takže legalizácie manželstiev osôb rovnakého pohlavia tu bola prijatá úplne pokojne.
 6. V súčasnej dobe je v tejto krajine dobre rozvinutý turistický ruch, počet turistov rastie každým rokom a je dvakrát väčší ako počet obyvateľov.
 7. Island nemá armádu. Ak chce niektorý z obyvateľov nastúpiť do vojenskej služby, môže sa zapojiť do nórskej armády v rámci zmluvy medzi oboma krajinami.
 8. Všetky školy a ďalšie vzdelávacie inštitúcie sú zadarmo.
 9. Na Islande nie sú žiadne súkromné ​​kliniky, pretože jednoducho nie sú potrebné. Štátne nemocnice poskytujú obyvateľstvu špičkové lekárske služby.
 10. V tejto krajine sa využíva centralizované zásobovanie teplom, ale hlavne – obyvateľom je poskytované zadarmo.

Island patrí každoročne medzi desať krajín s najvyššou životnou úrovňou!

Taká je malá, úžasná krajina Island. Podeľte sa o svoje názory v komentároch!

795 Replies to “Krajina, kde majú lieky a vzdelanie zadarmo, kde nie je jediný McDonalds a domy sa nezamykajú

  1. Dúfam, že nikdy… Žiadne cesty, celý rok prší a fúka, a teplota je od 0 do 15 stupňov. Večer niet čo robiť, niet kam ísť, iba ak slopať do baru. Áno, teplo majú zadarmo, lebo sú tam horúce pramene. Všetko ostatné majú ale najdrahšie na svete, lebo všetko musia dovážať. Áno, auto tam nikto neukradne, čo je pri malom a takmer neobývanom ostrove dosť logické 🙂
   Mal som tam ísť na pár rokov pracovať, ale keď som si zistil ako sa tam žije, radšej som ostal doma (ale s vládou pekne pozametali, to je pravda, to im treba nechať).
   Zlaté Slovensko!
   PS: Radšej budem platiť za teplo tých katastrofálnych 100.- eur mesačne 🙂

   1. Je zle, že si neskúsil – však keby sa ti nepáčilo, stále máš možnosť sa vrátiť. Aspoň by si mal skúsenosť, aj keby bola zlá. Posunula by ťa ďalej.

  1. divil by si sa… majú tu aplikáciu na nete, keď sa dvaja ľudia začnú frajeriť, je na mieste zistiť,či náhodou nie sú rodina, a je úplne jedno ako daleko od seba žijú… aby sa nerodili dementné deti,ktorých je tu už aj tak celkom dosť. Druhé najväčšie mesto má 19tisíc obyvateľov a ver, že sa tu každý s každým pozná… 320tisíc ludí nie je vôbec veľa, preto si aj počas krízy v 2008 ľudia vydobili svoje, v reykjaviku demonštrovalo 80percent ostrova, doma ostali len deti a chorí 🙂 to by sa na 5mil. slovensku nikdy nestalo, naša mentalita je úplne odlišná

 1. Island rozhodne nie je konzervatívna krajina, 67 % deti sa rodí mimo manželstva, 43% obyvateľov sú neveriaci.

  1. Vždy lepšie než na Slovensku. Tu je 80 % neveriacich. Lebo z tých všetkých akože kresťanov, ktorí sa u nás podľa sčítania prihlásili k nejakej viere, sú iba tzv. matrikoví kresťania, ktorí už prakticky svoju vieru nepraktizujú, a žijú pohansky.

   1. Veď Pohania sú naši predkovia kresťania nám posliapali a vymazali našu slovanskú hystoriu ,dodnes hovoria o naších predkov že bolí BARBARI ,, Barbari vlastnej krajine,,

  2. Zdaleka nevnimam krestanstvo ako pozitivnu vec, ziadnu vieru v podstate. A uz vobec by som to nespajal s definiciou konzertavivizmu. Ale ano, autor si miestami riadne protireci.

 2. K tomuto sa dostali len revolúciou,ktorá je pre zmenu nevyhnutná.U nás by bolo dobre tiež nejakej tej zmeny,ale o tom potom….

 3. Aký kresťania???? Každého z nás nechali pokrstiť rodičia keď sme boli malé deti a to z nás nerobí kresťanov. My sme SLOVANIA a máme svojich Bohov a svoju Vieru a ako som dočítal tak je to jedinečná Viera ktorej žiadne náboženstvo nesiaha ani po členky. Nepotrebujeme židovského boha a jeho náboženstvo aby sme sa mu klaňali. Všetci Slovania by sa mali prebudiť, zjednotiť a navrátiť sa ku svojim koreňom.

  1. cssr bol pekny hnoj, plno ludi chcelo ujst zit inam, ale ih komunisti strielali na hranbiciach, pre zmenu sem nechcel ist nikto, o detailoch je staremu komunistovi asi zbytocne aj daco

   1. Tak to ste určite v tej dobe ani štáte nežili, keď podobne ako na Islande si ľudia na dedinách nezamkýnali svoje domy a deti aj v mestách sa hrali na uliciach a ihriskách bez dozoru a tiež ich nemuseli voziť do a zo školy, aby sa neobávali o ich bezpečie.

 4. I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 5. Thank you, I have just been looking for information about this subject for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 6. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this info So i?¦m happy to express that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much without a doubt will make certain to don?¦t put out of your mind this web site and give it a glance on a relentless basis.

 7. … ak existuje Boh je len jeden pre všetky náboženstvá… ja ani neviem či som krstená a ani ma to úprimne netrápi… vyberám si ako ateisticky vychovávané dieťa z každého náboženstva to, čo je dobré pre slušný a mierový život všetkých ľudí na spoločnej planéte Zem… ale mám rada aj slovanskú históriu…

 8. … ak existuje Boh je len jeden pre všetky náboženstvá… ja ani neviem či som krstená a ani ma to úprimne netrápi… vyberám si ako ateisticky vychovávané dieťa z každého náboženstva to, čo je dobré pre slušný a mierový život všetkých ľudí na spoločnej planéte Zem… ale mám rada aj slovanskú históriu…

  1. Boh-Stvoriteľ všetkého a všetkých existuje ! … Je to Jediná Všadeprítomná Mega Vedomá Energia Života – ZDROJ – a teda všetko, čo bolo stvorené, má vedomie ! … Teda aj hocijaká hornina, obyčajný kameň, aj každé zrnko piesku, polodrahokamy – najvyššie vedomie majú kryštály, potom acháty, ametysty, ruženín, nefrity, malachit, jantár,… atď, …aj všetky drahokamy, diamanty, zlato, striebro,… No aj rastliny – tráva, kvety, kríky, stromy… Všetky zvieratá v Univerze ako napr. slony, veľryby, delfíny, … a väčšina domestikovaných zvierat – ako aj hospodárskych, … dokonca aj hmyz – včely, mravce, termity, … atď. Teda – logicky – majú vedomie všetky planéty – aj naša Matka Zem, všetky hviezdy – slnká, aj naše Slnko, všetky galaxie vo Vesmíroch, aj naša Galaxia – Mliečna cesta, náš Vesmír a všetky vesmíre a celé Univerzum ako také… Doplním, že to nie je môj výmysel – zistili to už aj vedci, že všetko, čo existuje, dokonca aj predmety, má určitý stupeň životnej energie a vedomia… Je v tom určitá hierarchická postupnosť – človek a medzi cicavcami majú najvyššie vedomie zvieratá ako slony, všetky veľryby, delfíny… a domestikované zvieratá, z rastlín majú najvyššie vedomie stromy, kríky, kvety…

   1. „zistili to už aj vedci, že všetko, čo existuje, dokonca aj predmety, má určitý stupeň životnej energie a vedomia“

    Daj odkaz na aspoň jeden článok vo vedeckom časopise. Alebo netrep.

    1. Toto sú slová Max Karl Ernsset Ludwig Planck-a
     Teoretický fyzik, profesor University
     Nositeľ Nobelovej ceny
     zakladateľ Kvantovej mechaniky

     „Ako človek, ktorý celý svoj život zasvätil najčistejšej vede, štúdiu hmoty, môžem vám v dôsledku môjho výskumu o atómoch povedať toľko:
     Nie je tu žiadna hmota! Celá hmota pochádza a existuje iba na základe „sily“, ktorá privádza vibrácie častice atómu k sebe a drží túto najjemnejšiu solárnu sústavu atómu pohromade. Za touto silou musíme predpokladať existenciu vedomého a inteligentného Ducha/Mysle. Tento Duch/Myseľ je matricou všetkej hmoty. “

     Tieto slová predniesol pán profesor počas svojho prejavu pri preberaní Nobelovej ceny.

     Áno, už je to niekoľko desaťročí, keď ich vyslovil.
     Dnes už je úroveň poznania – vedecky potvrdená – na úrovni nazvania najmenšej doteraz známej častice ako „Božská esencia“.
     Kvantová energia Matrixu a jej transformácia – aj tak znie súdobý vedecký názov.
     Alebo si skúste pozrieť najstaršie doteraz známe VÉDY sveta. Nie, nie sú indické. Tie čerpali poznanie z nich. Sú Slovienské. Alebo dôkaz vedcov z oblasti genetiky. Skúste si dať tip. Kto sú najstarším genetickým etnikom žijúcom na tejto planéte? Dokonca na danom území?

 9. Už pred 12 rokmi mali tam veľký problém s cudzincami, kde na 300tis krajinu bolo už takmer 50tis. poliakov….takže pochybujem, že si nezamykali obydlia….

 10. Študenti počas prázdnin v mieste trvalého bydliska musia odprácovať 2 týždne, zveľadujú parky , vysádzajú kvety….myslím, že to patrí taktiež k plusu danej krajiny. Pri fontánach ponechané náradie motyky, rýle , ozdobné rastliny v debničkách, predstavte si také niečo u nás, nechápali sme a odpoveď znela, načo by strácali čas odvážaním, veď ráno budu pokračovať.

 11. Osobne som sa vazne pobavil nielen na samotnom clanku evidentne spracovanom z internetom sa siriacich mnohokrat nezmyslov.
  Island je uzasna krajina, no len preto, lebo sposob zivota a fungovanie spolocnosti v tak drsnom prostredi a na ostrove uprostred Atlantickeho oceanu inak mozne nieje.

  O inych krajinach a sposobe zivota v nich, fungovani spolocnosti a pod., by mal clanky pisat jedine ten clovek, ktory tam skutocne bol a krajinu „zazil na vlastnej kozi“.

  A diskutovat ten, kto si dokaze aspon zaklade informacie preverit.

 12. kotlebovsky Magazin1 pozabudol pripomenut ze o bezpecnost Islandu sa stara USA 🙂
  Rovnako zabudili aj na „migrantov“ – je ich tam okolo 50 000, co pri pocte obyvatelov je asi sestina.

 13. Heya i’m for the first time here. I found this board and I in finding It
  really helpful & it helped me out much. I hope to present something again and help others like you
  helped me.

 14. Hello! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and say I really enjoy reading your
  posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that cover the same subjects? Thank you!

 15. However, in the event you keep watching, it will basically
  be dependent on time, before, you may be shown, why, what
  is anxiety your prayer was different, compared to
  what you wanted. 5:7: „During purchasing of Jesus‘ life on Earth, He offered up prayers and petitions with loud cries and tears. Those that are deeply rooted in prayer with God may even hear His voice.

 16. This process may help minimizing enough time, which is required for detecting failures and fixing them, thus,
  it allows saving company’s funds. If you post a very compelling question, you will probably get yourself a great deal of those who respond to
  it that are actually scaling down their responses a great deal from what you could post.
  Passenger service is the most notable priority and mobile services for passengers tops the list with 58% of airlines planning major programs inside next three
  years.

 17. i – Tunes 10 still supports the old dear and, unlike with the brand new Apple TV,
  you should not have a very computer running i – Tunes to learn the media
  within your i – Tunes library. Chief one of the facilities for Calls to
  Pakistan is Vo – IP or Voice over Internet Protocol which enables us
  to make a call over the internet and obtain rid of the common telephone system.

  If you have confidential information, such as tax
  statements (containing social security numbers), copies of
  driver’s licenses, or simply corporate data including financial statements,
  marketing strategies or lists of important clients, then it
  is sensible lock and hide such data with software including Folder Lock
  Lite.

 18. Not just restricted to computing, the unit are
  not being utilized for extensive calculations, analysis, business and usage.
  Chief one of many facilities for Calls to Pakistan is Vo – IP or
  Voice over Internet Protocol which enables us to produce a
  call over the internet and have eliminate the common telephone system.
  The technology is user-friendly and people of any age group can simply learn while using technology.

 19. What i do not realize is in reality how you’re not really much more neatly-preferred than you might be right now.
  You’re very intelligent. You realize thus considerably in the case
  of this subject, made me in my view believe it from a lot of varied angles.

  Its like men and women don’t seem to be fascinated unless it is something to do with Lady gaga!

  Your own stuffs excellent. At all times deal with it up!

 20. You will be relaxed as well as in a trance state which was created via a state of relaxation.
  Showing them they may have the opportunity to change their mental and physical states goes further toward establishing the requisite
  amount of self-belief and self-confidence – which is
  the second approach. The most common comments I get nearly every
  group session today is, shall we be likely to bark being a
  dog or cluck like a chicken.

 21. If that tactic did work, so you had an option that didn’t include „fear“ or threat of bodily harm, wouldn’t that be a better option. Showing them they
  may have the ability to change their mental and physical states goes a long way toward establishing
  the requisite degree of self-belief and self-confidence –
  which is the second approach. Some ancient cultures used
  to feel that thoughts are alive plus they jump from person to person.

 22. If that tactic did work, and also you had a choice that didn’t include „fear“ or threat of bodily harm,
  wouldn’t that be a better option. After all when someone
  goes to see an experienced hypnotist and they walk in to the office
  as being a smoker, it’s simply amazing that they’re capable to leave in a almost no time like a non smoker.
  Some ancient cultures utilized to feel that thoughts are alive and they jump from person to person.

 23. It’s actually less difficult than most people think and may provide
  just about everyone with a tool to make great
  changes in their lives. After all when someone goes to see
  a professional hypnotist and they walk in to the office as a smoker,
  it’s simply amazing that they’re capable to leave inside a short amount of time being a non smoker.
  Individuals who smoke weed often find that it is hard to halt since
  a great deal in time their life may be spent smoking which at this time needs to be filled with another
  thing to halt boredom.

 24. Please let me know if you’re looking for a writer
  for your blog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really
  like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an e-mail if interested. Thanks!

 25. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.

  Also, I have shared your web site in my social networks!

 26. I’ll immediately snatch your rss as I can’t find your e-mail subscription link or e-newsletter service.

  Do you’ve any? Please let me realize so that I may subscribe.

  Thanks.

 27. Hey there! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us useful information to work on. You have
  done a wonderful job!

 28. Good day! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going
  through many of the posts I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking
  it and checking back frequently!

 29. I was extremely pleased to find this web site.
  I wanted to thank you for ones time for this fantastic
  read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you book-marked to check out new information in your web site.

 30. My partner and I stumbled over here different page and thought I
  should check things out. I like what I see so now i am following you.

  Look forward to going over your web page yet again.

 31. Right here is the perfect web site for anyone who wants to find
  out about this topic. You realize a whole lot its
  almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for a long
  time. Excellent stuff, just wonderful!

 32. My coder is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am
  concerned about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress content into
  it? Any help would be really appreciated!

 33. Pretty component of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing on your augment and even I success you get entry to persistently rapidly.

 34. I just want to say I am just new to weblog and actually enjoyed you’re website. Probably I’m likely to bookmark your website . You actually have tremendous posts. Bless you for sharing with us your web site.

 35. A different issue is really that video gaming became one of the all-time biggest forms of fun for people of all ages. Kids have fun with video games, and also adults do, too. Your XBox 360 is among the favorite gaming systems for folks who love to have a lot of activities available to them, and also who like to experiment with live with other individuals all over the world. Thank you for sharing your thinking.

 36. Howdy, I think your blog could be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic site.

 37. I want to to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 38. A further issue is really that video gaming became one of the all-time largest forms of fun for people of all ages. Kids play video games, and adults do, too. The actual XBox 360 is one of the favorite gaming systems for many who love to have a huge variety of video games available to them, and who like to relax and play live with some others all over the world. Thank you for sharing your notions.

 39. Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he’s going to have a good read. I appreciate you for sharing!

 40. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 41. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s
  both equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve
  hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.

  Now i’m very happy I came across this during my hunt for something regarding this.

 42. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site,
  how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this
  your broadcast offered bright clear concept

 43. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It’s always interesting to read content from other authors and practice something from their sites.

 44. Right here is the right blog for everyone who would like to find out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been written about for ages. Excellent stuff, just excellent.

 45. This sometimes motivates us to take steps that will create happy chemicals in our brains. Is there anything else I could look at to learn more about this subject? It’s almost as if you read my mind! Thanks for writing this great page.

 46. May I simply say what a relief to find somebody who actually knows what they are discussing on the web. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular because you certainly have the gift.

 47. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this during my search for something concerning this.

 48. A motivating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more on this issue, it may not be a taboo matter but generally folks don’t speak about these topics. To the next! Kind regards.

 49. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I truly thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 50. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Studying this info So i am happy to exhibit that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much definitely will make sure to do not forget this website and give it a look regularly.|

 51. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to check out the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 52. I absolutely love your website.. Excellent colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would love to know where you got this from or exactly what the theme is called. Cheers!