Slovensko

Kotleba vyzýva Fica a Pellegriniho, aby toto urobili spoločne! „Zajtra vláda podupe práva a slobody občanov!“

Vo štvrtok sa má v parlamente hlasovať o zákone o bezpečnosti štátu. Vláda chce napríklad, aby mohla opakovane predlžovať núdzový stav a to najviac o 40 dní.

„Cieľom je vytvoriť ústavnú poistku v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike,“ vysvetľuje vláda s tým, že takáto poistka má byť zavedená aj pri vyhlásení opätovného núdzového stavu. Ustanoviť sa majú aj obmedzenia a povinnosti pre núdzový stav vyhlásený z iného dôvodu ako z dôvodu ohrozenia života a zdravia v súvislosti so vznikom pandémie.

Upraviť sa majú aj obmedzenia nedotknuteľnosti osoby, jej súkromia a obmedzenia slobody pohybu a pobytu. Vo väčšej miere majú podľa vlády zodpovedať potrebám prijímať efektívne opatrenia znižujúce pohyb obyvateľstva, a tým spomaliť šírenie infekčnej choroby v štádiu pred vznikom pandémie alebo v priebehu jej šírenia.

Tento návrh ústavného zákona však kritizujú viacerí opoziční poslanci a medzi nimi aj Marian Kotleba, ktorý ho dokonca prirovnal k nacistickému Nemecku a Hitlerovi. Kotleba upozorňuje, že vláda by po schválení takéhoto zákona, mohla držať Slovensko v núdzovom stave až do konca volebného obdobia.

„Je neprijateľné, aby mohla vláda ľubovoľne predlžovať núdzový stav vždy o 40 dní. Jedného dňa by ľudia napokon zistili, že pri nebezpečnej ústavnej väčšine tejto vlády by celé jedno volebné obdobie strávili v núdzovom stave,“ uviedol poslanec a líder hnutia Peter Pellegrini, pričom doplnil, že núdzový stav vníma vláda Igora Matoviča hlavne ako nástroj na obmedzovanie ústavných práv Slovákov, najmä práva na zhromažďovanie.

Za nedostatočnú považuje aj poistku, podľa ktorej by predĺženie núdzového stavu musel spätne odobriť parlament. „Ak má mať takáto poistka zmysel, musí Národná rada SR rozhodnúť o predĺžení núdzového stavu vopred, a nie spätne do 20 dní. Ak by totiž napríklad na 20. deň parlament núdzový stav neodobril, tri týždne by boli obmedzované práva a slobody ľudí bez akéhokoľvek právneho základu,“ dodal.