Kotleba vyzval Danka: „Zverejnite návrh zmluvy o obrannej spolupráci s USA!“

Predseda ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba vyzval v nedeľnej diskusii na TA3 predsedu NR SR Andreja Danka aby zverejnil zmluvu o vojenskej spolupráci, ktorú potajme pripravuje minister Lajčák s Američanmi. Danko na výzvu reagoval slovami, že on zmluvu zverejniť nemôže a takisto ani minister obrany, čo podľa Kotlebu nie je pravda nakoľko sa nejedná o dokument podliehajúci utajeniu.

„Na váš príkaz môže pán Gajdoš zajtra predstúpiť pred novinárov a zverejniť celý návrh zmluvy o obrannej spolupráci s Američanmi, nech ľudia vidia, čo tam Američania chcú… že sa chcú vymknúť spod kontroly slovenskej polície, spod kontroly vojenskej polície,“ povedal Kotleba v politickom dueli.

„Bol výbor, kde poslanci hlasovali o tom, že ministri musia zverejniť tento text zmluvy, napriek tomu, že text zmluvy, a to určite viete, nepodlieha utajeniu,“ pripomenul Kotleba. „Ministerstvo zahraničných vecí aj ministerstvo obrany ho odmietlo zverejniť pre poslancov Národnej rady, “ dodal.

Kotleba tiež Dankovi vyčítal jeho hlasovania v Národnej rade Slovenskej republiky: „Vy ste hlasovali dvakrát za rozšírenie NATO, vy ste hlasovali za to, aby slovenskí vojaci išli dvakrát na ruské hranice a SNS pod vaším vedením hlasovala za pozvanie pre amerických vojakov na Slovensko. To je dnes reálna politika SNS aj vaša osobná,“ povedal Kotleba na TA3.

V tejto veci konal tiež poslanec Jaroslav Paška (SNS) počas rokovania parlamentného Výboru pre európske záležitosti, ktorý vo svojom návrhu chcel, aby poslanci oficiálne požiadali o návrh zmluvy rezort diplomacie. Poslanec Blaha však ministra zahraničných vecí Lajčáka podržal a hlasovanie o zverejnení tejto zmluvy neprešlo (viac sme o tom písali tu).

Rezort diplomacie, ktorý kontrakt vyjednáva, sprístupnenie textu zatiaľ neplánuje. Zmluva naštrbila vzťahy v koalícii potom, čo ministerstvo obrany vedené nominantom SNS Petrom Gajdošom peniaze z USA odmietlo s tým, že Američania ich podmieňujú prítomnosťou armády USA na našom území.

Samotná téma obrannej spolupráce s USA je problematická i z hľadiska ústavnosti a dodržiavania jej základných princípov, ktoré by mala ako primárne obhajovať najmä vláda SR a jej predstavitelia. Ďalší úskalím je práve transparentnosť vládnych orgánov, ktoré nie sú ochotné zverejniť text návrhu zmluvy, čím sa narúša charakter demokracie a právneho štátu v SR.

Predmetom článku I tohto návrhu je napríklad: „Táto dohoda predstavuje rámec posilneného partnerstva a spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti medzi SR a USA a dopĺňa (v skutočnosti ROZŠIRUJE) zmluvné podmienky stanovené v NATO SOFA, ktorá upravuje PRÍTOMNOSŤ Ozbrojených síl USA a ich rodinných príslušníkov na území SR…“ Tretí článok upravuje prístup k dohodnutým objektom a priestorom a ich využívanie. Štvrtý zase rozmiestnenie vojenskej techniky, dodávok a materiálu.

Ďalšie články upravujú vlastníctvo majetku, vstup na územie a odchod z územia, pohyb lietadiel, plavidiel a motorových vozidiel, či napríklad právomoc v trestnoprávnych a civilnoprávnych veciach.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.