Spoločnosť

Kotleba prišiel do obce, kde dobili hasiča, ľudia ho vytlieskali: „Tí ľudia majú byť všetci vo väzbe!“

Marian Kotleba sa zúčastnil v stredu poobede špeciálneho zastupiteľstva v obci Važec, kde pred týždňom tlupa Rómov brutálne mlátila miestneho hasiča, ktorý si prišiel brániť svoju malú dcéru pred agresívnym rómskym spolužiakom.

„Máme tu dnes 200 našich chlapov, ak sa budete chcieť ísť pozrieť do osady, my sme pripravení,“ vyhlásil Kotleba. Jeho vystúpenia prerušuje potlesk.

Kotleba na tomto zasadnutí s občanmi diskutoval aj spolu so starostom, či policajným riaditeľom miestnej poriadkovej polície. Hneď v úvode šéf ĽSNS ozrejmil, že túto situáciu neberie ako spolitizovanie: „Ja tu nie som dnes, ako predseda našej politickej strany. Ja som tu dnes, ako člen výboru pre obranu a bezpečnosť Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý keď videl to video, tak nemohol ostať sedieť doma a povedať, že je to bežná situácia. To nebol útok! To bol pokus o zlynčovanie človeka!“ povedal Kotleba v obci Važec občanom, ktorí ho zakaždým podporili potleskom.

Kotleba však dlhodobou upozorňuje na problematiku neprispôsobivých občanov na Slovensku. V roku 2016 zriadil aj vlakové hliadky, ktoré mali na starosti členovia ĽSNS. Tí kontrolovali vlaky, ktoré premávali cez rómske osady. Kotleba vtedy reagoval na útok Róma vo vlaku, ktorý okradol mladé dievča a škrtil ju šnúrou od topánok.

Kotlebov príhovor v diskusii s občanmi obce Važec:

Jeden z občanov aj poslanec obce sa sťažoval, že s rómskymi deťmi je obrovský problém a nikto to nemôže kritizovať:

Nakoniec sa občania spolu s členmi ĽSNS prešli obcou, kde majú veľké problémy s osadníkmi.

381 Replies to “Kotleba prišiel do obce, kde dobili hasiča, ľudia ho vytlieskali: „Tí ľudia majú byť všetci vo väzbe!“

 1. Je načase to začať riešiť ako v Čemodanovke na juhozápade Ruska. Naložiť do autobusov, odviesť do Bratislavy. Určite by našli útočisko, prechodné a snáď i trvalé bydlisko v rodinách kandidátov PS/Spolu v Tíme zlomu – ktorí sú pripravení na zmenu.
  https://stranaspolu.sk/

 2. Pán Kotleba,Vy ste jediný politik,ktorý vyjadril svoje rozhorčenie a odsúdil tento závažný a poľutovaniahodný rasistický útok na bieleho občana tohto štátu.Ostatný politici,nestálo im to ani za vyjadrenie poľutovania.Ľudia,už sa konečne zobudte a nevolte takých politikov,čo nemajú záujem riešiť problémy tejto krajiny,ale len vyciciavajú tento štát,ako taký paraziti.

 3. Nerozumiem ako dnes v 21 storočí môže imponovať niekto ako kotleba.
  Ľudía su vzdelaný, všetci vedia čitať a písať, každý kto si dovidí ďalej od nosa musí poznať,
  že toto nie sú riešenia fungovania štátu ale len podsúvanie názoru jednoduchým jedincom, že
  za naše problémy môžu romovia, toto sa dalo ešte prepačiť Slotovi ktorý si na tom postavil politiku v 90tych rokoch ale nie dnes keď sme už trochu inde.
  Typicke len ukazovať ten a tamten a onen sú na vine za to že toto a ono….
  Každý občan svojpravnosti nepozbavený by mal poznať že toto je len extremistická politika ktorá v skutočnosti problemy nevyrieši ale naopak ešte viac ich spôsobí ak sa dostane k moci.

  1. Pán Jánošík,nikto Vám váš názor neupiera.1000 ľudí,1000 chutí.Ja zase neviem pochopiť,ako môže niekto voliť takého politika ktorý podporuje drog,y buzerantov ,a dovoz násilníckých migrantov ako sú v nemecku,Švedsku,Francúzku,Dánsku .Takých neprispôsobivých ,čo nás obohacujú,vid osadníci z Važca máme už dosť aj u nás.A nechcem sa dožiť toho,aby som mal strach výjsť na ulicu,alebo aby mi niekto zabil deti a pod.Mnoho ľudí je už za 30 rokov frustovaných a rieši to takto. Preto toto riešenie.Viem,možno nie je najsprávnejšie,ale každý by mal dostať šancu,dokázať,čo vie urobiť lepšie ako tý druhý.Ak to nezvládne,tak dopadne v ďalších voľbách ak terajší politici.

  2. A kto to vyriesi p.Janosik ? kolka generacia tu zije a co sa na ich zivote a kulture zmenilo? je to ich sposob zivota a vetsina z nich to ani zmenit nechce.musia sa zmenit zakony ak nam to eu dovoli,Zo scialneho systemu by mal v nudzi dostavat len ten co doneho prispieva,ale to by bolo na dlho.Tu nejde o politiku ale chodte do tych obci ako je Vazec a ludia Vam povedia ako je to. Ak bude neskoro co potom? Vidite co sa robi s emigraciou va Svecku Norsku Nemecku.Ved k romskej mensine sa na slovensku hlasi 7OOO obcanov a na jednom popisnom cisle trvalom pobyte zije aj sto ludi,su medzi nimi aj slusny tych sa najde ako safranu. A co Vy na to ako dalej?

  3. Ano, máte pravdu, romové za vaše ani naše problémy skutečně nemohou. Praví viníci tohoto stavu u vás i u nás jsou politici, které si štědře platíme za to, aby nás ochránili. Oni to však nedělají. Pokud to nedělají dlouhodobě a navíc se zlým úmyslem diskriminovat pracující bílou většinu, zákonitě tato většina dříve či později přijde na to, že se musí chránit sama. Právě lidé vašich názorů jsou nakonec příčinou násilí, které by jinak nemohlo vzniknout!

  4. Áno, za naše problémy nemôžu cigáni ale hlúpi biely. Buzerantské liberálne sračky, ktorý nemajú pud na zachovanie štátu a rodu. Týchto treba dostať zbaviť moci a vplyvu. A potom to pôjde všetko pekne bez násilia. P.S. nepáči sa ti tento názor? Zober si jednu cigánsku rodinu k sebe, dávaj jej polku peňazí pošli svoje deti do triedu kde je polka cigánov? Alebo nechceš? Hmm, hmm, hmm?

  5. Jurko Jánošík a kde si ty inde? Inde od tých problémov čo majú ludia každodenne sa potýkajúc s etnickom neprispôsobivých.Choď to povedať tomu požiarnikovi do očí a nie tu vypisovať múdrosti . Na to asi nemáš gule Juráško.

  6. Juraj Janosik : Keby si zil v tej osade ,rozpraval by si inak.A keby oobtazovali tvoju dceru ,mamku, tiez by si rozpraval inak. znamena to co? že si Fico 😀

  7. Jánošík, človek odtrhnutý od reality. Čo je podľa teba riešenie? Máme si zvyknúť, že nás tu budú hentakí mlátiť, lebo chudáčikovia, žijú v chatrčiach, sú negramotní, tak im to prepáčime, že sa nevedia chovať? Alebo budeme chrániť občanov tohto štátu, kľudne tými občanmi môžu byť aj slušní Rómovia. Ale hentakí asociáli potrebujú len obuškom po hlave.

  8. ty jsi ale kokota kus.. jasne ze prvni na vine jsou politici, ale proste kdyz to vezmes jednim vrzem.. kolaborantry a tuhle socialni pakaz.. problem je hned pryc.. a nebudes ctit druheho.. 9mm nazdar

   1. P.kotleba. nehovorym že netraba hajit ludi ktory su nepravom napadnuti alebo sa im ubližuje ale nechapem prečo to robyte vy ked ste to robyli aj vy ked ste boli skynhets čo ste teras pocitili vo srdcia nejaku lutost že to je nespravne a krute ked je nevinni človek napadnuty bez vyni .viete pochopit ako sa citi že bol napadnuti zbytočne ked za celi čas nikomu neubližil a je zotpovednym a čestnym občanom vtedy budete stranou ľudi ak to budete obhajovit a riešit spravodlivo. Neriešit yba asocialov inač sa to obrati proti vam a vy budete ty največsi asociali sylu si musite vediet budovat ale to čo robyte to je na kratko to mi verte dopadnete špatne .milujte ľudi a nechavať sa ako diva zver .toje všetko viac nepišem lebo vaš pristup je likvydačny pre vašu stranu .

  9. Predstav si seba:
   1. Vrátiš sa po 14 dňoch z dovolenky a zistíš, že na tvojom poli za pozemkom si niekto postavil 2 plechové búdy a býva tam 10 členov (vačšina detí).
   2. Voláš políciu ale na tvoje prekvapenie si zapíšu niečo do zápisníčkov a odídu s tým, že ich nemožu vyhodiť ale že to budú riešiť …
   3. O týždeň tam pribudne ďalšia búda a ďalších 5 ľudí…
   4. Celý čas počúvaš hluk a dýchaš smrad s fekálií (kadia ti pod okna, pretože toaletu logicky nemajú), smeti ti sypú po celom poli + na tvoj pozemok … rozobrali všetko železné čo si mal na pozemku…
   5. Píšeš starostovi, samospráve, obmucmanom, polícii, ministrom, sociálke, každý si ťa prehadzuje, alebo je to v riešení, alebo nikto nemá pravomoc nariadiť nič polícií, prípadne ona ich nemá kam ani na základe čoho premiestniť inam (kam?). Aj keby dospelých dali do vezenia (musíš podať trestné oznámenie, bojovať proti odloženiu a na základe čoho vlastne? súd skončí papierom ktorý im nemají kam doručiť, že sa majú odsťahovať a odstrániť čierne stavby … ako keby ani nič také nebolo … opeť trestné oznámenia, a ťahá sa to roky!!!

   Po pár rokoch je tvoj DOM, pozemok aj pole NEPREDAJNÉ, vznikla osada s počtom 500 ľudí. Žiješ neustále v hluku, dyme (pália plasty na teplo a varenie), v smrade, bojíš sa zaspať či už práve dnes ťa jeden z tých ožratých, nadrogovaných či nafetovaných nevykradne a nezabije ťa (pod omamnými látkami v skupině možno ani nepojdu do vezenia, to bude neúmyselné zabitie, či zranie s následkom smrti, kde omamné látky sú poľachčujúca okolnosť že?).

   Ako si pomožeš rozumom? Poraď im …

   Pritom by stačilo, aby polícia mala povinnosť dané osoby vyviesť zo súkromného pozemku a všetkých vyvedených „zaevidovať“ za priestupok (+fotka, +otlačky prstov, +sliny na DNA), a potom 7 dní sledovať a kontrolovať, že sa na miesto nevrátia. Ak áno, okamžite zatknúť za opakované priestupky … na NÁKLADY POLÍCIE odstrániť bordel, ktorý vznikol ich nečinnosťou.

   Ale čo s nimi?
   1)
   Pre tých, ktorý nemajú trvalý pobyt, alebo majú trvalý pobyt na adrese „úradu OBCE“ (to sú bezdomovci) by sa toto malo zakázať udelovať, a udeliť týmto občanom štatút BEZDOMOVEC a automaticky všetky takéto trvalé pobyty by mali byť prepísané do ekonomicky najvačšieho mesta (Bratislava), pretože jednak oni sa stejne nezdržujú v mieste trvalého pobytu (tam je úrad, nie osada), ale hlavne preto, že malá obec nemá dostatok prostriedkov, aby sa postarala o BEZDOMOVCOV alebo o trestnú činnosť, ktorú v snahe prežiť páchajú.

   2)
   Policajti pri zistení priestupku človeka, ktorý má štatút bezdomovca (teda špeciálnu vyhradenú adresu trvalého pobytu v Bratislave), by mali povinnosť takéhoto občana prepraviť na policajné oddelenie v pre daný pobyt (teda v Bratislave).

   Toto povedie k tomu že na území SR sa konečne podarí zrušiť nelegálne osady, a umožní sa najlepšie možné uplatnenie týchto občanov BEZDOMOVCOV v ekonomicko najsilnejšiom mieste SR, kde je veľmi nízka nezamestnanosť, a kde žijú ekonomicky najsilnejší očania, ale aj bežný občania podporujúcí multi-kulti, a to sú jediný ktorý mají voľu a finančné možnosti im pomocť a vyriešiť tak túto otázku.

   Nu ak toto vyššie nepojde presadiť, tak potom jedinou možnosťou je Farmársky zákon (ala USA) a umožniť tak legálny prístup k zbraniam.

  10. Pán Jánošík máte nesprávne priezvisko, resp.nie ste ho hoden!!! nezáleží vám na osude a živote nášho občana-hasiča, ktorého cigánskí gauneri zbili do bezvedomia, len preto, že bránil svoju dcéru pred ich útokom, ale staviate sa na stranu imigrantov z Indie, ktorí sa neprispôsobili za desiatky rokov poriadku v štáte a začali linčovať naších občanov..Nech nás Osud uchráni pred takými ľuďmi v politike, ako ste vy! Očakávam, že sa ospravedlníte dobitému hasičovi a odsúdite hanebný čin cigánských útočníkov tak, že svoj čin si budú odpykávať vo väznici.

  11. Imponuje, pretože je to vzdelaný mladý muž /dve vysoké školy/_, ktorý správne pomenuje problém a navrhuje realizovateľné riešenia . Rozumiem, že mnohým sa to nepáči a iní len opakujú naučené klišé ale toto sa už nedá ďalej tolerovať, alebo budú v riadení ľudia čo len kvákajú alebo takí čo niečo vedia a vedia aj ako…

  1. Pozrite mozno to tak zacalo… Svedsko tiez hovorilo nehovorme proti nim neupierajme im nic lebo takto to.kedysi zacalo a kde su dnes? Nikto tu nieje za zabijanie a vojnu. Nikto normalny toto nechce. Vo vojne trpia nevinni trpia deti. Preto musi stat zastavat spravodlivy sud aby kazdy kto.prestupi zakon bol riadne potrestany. Len to tlmi vasne. Ziadne mimovladky ziadne amnesty international..basa a hotovo! Odobranie socialnych davok a dovidenia! Zi z coho chces ked sa nevies spravat. Ked nebude stat konat prisne.. potom tu pridu 30 roky a ludia sa upnu na radikalne riesenia zo zufalstva. Kazdy si bude chranit vlastnu kozu. Skuste nad tym pouvazovat..

 4. Dobrý den, dlhodobo žijem v ČR a dianie na Slovensku sledujem len na dialku cez média. Nikdy som nebol voliť, pretože som mal názor že není koho, ale tieto volby sa zúčastním a dám hlas Kotlebovej strane pretože ma srdce bolí keď vidím čo sa doma deje. Raz sa chcem vrátit na Slovensko a žit bezpečne.
  P.S. v dectve ma zmlátili cigáni 3 na jedného lebo som im nechcel dať moj bicykel a okradnút som sa nenechal.

  1. Martin, veľká vďaka Vám, že aj napriek tomu, že ste v zahraničí nie je Vám osud rodnej krajiny ľahostajný. Aj vďaka Vám má Slovensko ešte nádej na lepšiu budúcnosť…

 5. Magor zober si osadnikov domov keď sa ich zastávaš a živ ich zo svojho a nech ťi matku a ženu preťahujy denne a ty im ešte pri tom tlieskaj.Kedy konečne ru začne platiť zákon rovnako pre všetkých ale asi ťažko pokiaľ takýbako ty ich bude zastávať.

 6. Pán Jánošík máte nesprávne priezvisko, resp.nie ste ho hoden!!! nezáleží vám na osude a živote nášho občana-hasiča, ktorého cigánskí gauneri zbili do bezvedomia, len preto, že bránil svoju dcéru pred ich útokom, ale staviate sa na stranu imigrantov z Indie, ktorí sa neprispôsobili za desiatky rokov poriadku v štáte a začali linčovať naších občanov..Nech nás Osud uchráni pred takými ľuďmi v politike, ako ste vy! Očakávam, že sa ospravedlníte dobitému hasičovi a odsúdite hanebný čin cigánských útočníkov tak, že svoj čin si budú odpykávať vo väznici.

 7. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are going
  to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 8. I was recommended this blog through my cousin. I’m no longer positive
  whether or not this post is written through him as no one else know such
  targeted approximately my trouble. You are amazing!

  Thank you!

 9. Somebody essentially help to make critically posts
  I’d state. This is the very first time I frequented your web page
  and thus far? I surprised with the analysis you made to make
  this particular publish amazing. Fantastic task!

 10. Hi there I am so delighted I found your blog, I really found you
  by accident, while I was looking on Google for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the moment but I have saved it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read much
  more, Please do keep up the superb job.

 11. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to
  my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.“ She put the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to
  go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 12. wonderful post, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector do not understand this.
  You must continue your writing. I’m sure, you have a great readers‘ base already!

 13. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I will certainly return.

 14. The artsy, crafty types will find particular opportunities on this arena, as being a hobby, such as crocheting or jewelry
  construction, can turn into a part-time profession. Most
  households possess a mortgage, car finance, loans, cards, along with
  other payments that need to be met on the regular basis.

  If you’re having short term financial meltdown and therefore are searching a monetary without the demand of collateral then your
  short term loans suit you the most.

 15. Keep in mind that personal business loans have serious upside but also enough downside as well.
  Some people also call these „cash advances“, although the two can be very different.

  The economic crunch has been felt across the globe and everybody
  is looking to work while using opportunity they must finance themselves.

 16. Online lenders, however, place the money straight into your bank account.
  The borrower must only be careful while giving in information about
  his confidential details like his banking account number, contact number, electronic mail address,
  ID proof, employment letter, plus your residential address.
  The first is where you should seek the best possible terms, and this may
  be dependent on whether your loans are private or federal.

 17. Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 18. Before you progress to obtain one of these loans, you need to make certain that
  you can repay the funds plus the interest upon the agreed
  time, that is usually two weeks. Some people also call these „cash advances“, though the two could be very different.
  If all or any with the above occur, you happen to be left minus the vital tools you need
  to treat your patients on the best of your ability.

 19. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me
  a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 20. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since I bookmarked it.

  Money and freedom is the best way to change, may you
  be rich and continue to help others.

 21. I am extremely impressed with your writing abilities and also with the layout to
  your blog. Is this a paid subject matter or did you modify it yourself?

  Either way stay up the excellent high quality
  writing, it is rare to see a nice weblog like this one nowadays..

 22. So, securing approval despite bad credit will be as much an issue on their behalf as anyone else.
  Most households use a mortgage, auto loans, loans, credit
  cards, as well as other payments that need to be met on a regular basis.
  It matters not just how long the house are actually owned, it is not a necessity for this loan.

 23. As of the learn to our second decade with the twenty-first century,
  this is certainly not the case. Avoid the Auto Loan Scams – To avoid situations including
  these, prospective buyers would be wise to get pre-approved
  with an auto loan. It is not important how long the property have been owned, it’s not a requirement because of this loan.

 24. That is very interesting, You are an excessively skilled blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for in the hunt for more
  of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks

 25. Hello my friend! I wish to say that this post is amazing, nice written and include approximately all significant infos.

  I would like to look more posts like this .

 26. The borrowers can liberally use pay day loans no checking account for day-to-day needs.

  Note that only original equipment dealers can legally call
  a motor vehicle „certified used. These lenders hold the expertise to obtain the top secured charge card out there – thus saving you money on interest and account fees.

 27. Before you move forward to secure one of these loans,
  you have to make certain that one could repay the
  funds together with rate of interest upon the agreed time, which is usually
  two weeks. The term Commercial real estate involves
  selling properties which are used mainly for commercial purposes.
  The first is where you should seek the ideal terms,
  and this may be influenced by whether your loans
  are private or federal.

 28. So, securing approval despite bad credit is often as much a challenge for the children as anyone else.
  Most households have a mortgage, auto loans, signature loans,
  charge cards, along with other payments that should be met with a regular basis.

  For your convenience certainly is availing you with various kinds of it among
  which you’ll want to make an application for the most suitable.

 29. The way loan consolidation programs jobs are they bring many types of educational loans and turn them into a
  whole new one. Try getting quotes and continue doing your
  research online which would offer you a leg up on negotiating
  your loan. These lenders have the expertise to acquire the very best secured plastic card available on the market – thus saving you money
  on interest and account fees.

 30. Hello, i feel that i noticed you visited my web site so i got here to return the
  desire?.I am trying to in finding things to improve my web site!I guess its adequate to make use of a
  few of your ideas!!

 31. Before you progress to secure one of these brilliant loans,
  you need to make very sure you could repay the funds in addition to the monthly interest upon the agreed time, which is usually two weeks.
  Cash advance pay day loans can be highly useful tools
  to own when you really need them, but they can also be highly dangerous if misused,
  thus handle these plans and the lenders that offer them carefully in order to avoid falling to
  the trap of financial destruction. The economic crunch
  is being felt around the globe and most people are wanting to work using the opportunity they need
  to finance themselves.

 32. Frequently Asked Questions – The likely scenario
  is that if there is a question regarding getting a payday advance loan someone has probably already asked it.
  Cash advance payday advances might be highly useful
  tools to get when you really need them, but they also
  can show to be highly dangerous if misused, thus handle these
  financing options and the lenders that offer them carefully to avoid falling in the trap of financial destruction. Sure,
  the issue is gone in the meantime however,
  you cannot go on utilizing the same old tricks over and over again.

 33. Keep in mind that personal business loans have serious upside and also enough downside as well.

  Cash advance payday loans could be highly useful tools to possess when you really need them, nevertheless they may also prove to be highly dangerous if misused, thus cope with these refinancing options and
  the lenders offering them carefully to stop falling to the trap of monetary destruction. Sure,
  the thing is gone in the meantime however, you cannot go on utilizing the same old tricks repeatedly again.

 34. This program has been used by thousands of people with bad credit all over the world to have loans instantly.

  The borrower must only be careful while giving in details about his confidential details like his bank-account number,
  telephone number, e mail address, ID proof, employment
  letter, and your residential address. For those that have experienced a monetary crisis in their life,
  would seem impossible to seems like there exists hardly any approach to crawl out from beneath the dark cloud of income troubles.

 35. This program has been used by many people with a bad credit score all over the world to have quick unsecured loans instantly.

  Some people also call these „cash advances“, although the two might be very different.
  Sure, the thing is gone for the time being however you cannot
  go on employing the same old tricks again and again again.

 36. Nіcce blog here! Also your website loads up vrү fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliatе link to уour host?
  Ӏ wish my web site loaded up as quickⅼy as yours lol

 37. Wow that was strange. I just wrote an very long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 38. It’s the best time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy.

  I have read this put up and if I may I wish to recommend you few
  fascinating issues or suggestions. Perhaps you could write subsequent articles relating
  to this article. I desire to learn even more issues about it!

 39. Greetings! I know this is kinda off topic but I was
  wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 40. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way,
  how could we communicate?

 41. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or
  something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other
  than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 42. I am not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 43. Hello there! I simply would like to offer you a huge thumbs up for the great info
  you’ve got here on this post. I’ll be coming back to your web site for more
  soon.

 44. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am having problems with
  your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe
  to it. Is there anybody having identical RSS issues? Anybody
  who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 45. My brother suggested I may like this web site. He was totally right.
  This publish truly made my day. You cann’t imagine
  just how so much time I had spent for this info! Thank you!

 46. Nice blog right here! Additionally your web site so much up fast!

  What host are you using? Can I am getting your associate link in your host?
  I desire my web site loaded up as quickly as
  yours lol

 47. I just like the valuable information you supply in your articles.
  I will bookmark your weblog and test again here frequently.
  I am slightly sure I will be informed lots of new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 48. Hello, i think that i noticed you visited my blog thus
  i got here to go back the choose?.I’m trying to to find issues to enhance my site!I
  guess its adequate to make use of some of your ideas!!

 49. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks,
  However I am encountering issues with your RSS. I don’t
  understand the reason why I can’t subscribe to it.
  Is there anybody having identical RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 50. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this
  short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 51. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thank you!

 52. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to
  your blog when you could be giving us something informative to
  read?

 53. Hello! I’ve been following your website for a long time
  now and finally got the courage to go ahead and give
  you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to mention keep up
  the excellent work!

 54. Good web site you’ve got here.. It’s hard to find
  excellent writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you!
  Take care!!

 55. It’s a pity you don’t have a donate button!
  I’d certainly donate to this outstanding blog!

  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 56. I was suggested this web site via my cousin. I’m no longer positive whether this submit
  is written via him as no one else know such specific about my difficulty.
  You’re amazing! Thank you!

 57. Hi there, I do think your web site could possibly be having browser
  compatibility problems. When I look at your blog
  in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it’s got
  some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up!
  Aside from that, fantastic blog!

 58. When someone writes an article he/she retains the idea of a user in his/her brain that how a user can know it.
  Thus that’s why this post is outstdanding. Thanks!

 59. That is very fascinating, You’re a very professional blogger.
  I’ve joined your rss feed and look ahead to in search of more of your great post.
  Also, I have shared your web site in my social networks

 60. I believe that is among the such a lot important information for me.
  And i’m satisfied studying your article. But want to commentary on few basic
  things, The website style is perfect, the articles is really
  excellent : D. Excellent task, cheers

 61. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly
  enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing
  to your rss feed and I hope you write again very soon!

 62. Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.

  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 63. It’s truly a nice and useful piece of info. I am happy that
  you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this.
  Thank you for sharing.

 64. Does your site have a contact page? I’m having trouble
  locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 65. Howdy, I do believe your website might be having browser compatibility problems.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine however,
  when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, wonderful site!

 66. I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 67. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you spending some
  time and effort to put this article together.

  I once again find myself spending a significant amount of time
  both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 68. May I just say what a relief to discover someone that actually understands what they are discussing on the web.
  You actually realize how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people really need to look at this and understand this side
  of your story. I was surprised that you’re not more popular because you surely
  have the gift.

 69. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable info to work on. You
  have done a formidable job and our whole community will be thankful
  to you.

 70. I used to be recommended this blog through my cousin. I’m now not sure whether this publish is written by way
  of him as no one else know such precise approximately my problem.
  You’re incredible! Thank you!

 71. I got this web site from my pal who informed me regarding this web site and at the moment this time I am visiting this website and reading
  very informative content here.

 72. This is the right webpage for anyone who wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject which has been discussed for many years. Great stuff, just wonderful!|

 73. I really like your write ups. Guess I’ll just bookmark your website. Just how many people do you really think could possibly believe in that typeof thing? I contemplate your tips often at the gym and they really help me with my goals. I know you would like Iowa.

 74. You really should write a lot more new articles, I’m sure many people depend on this blog for a source for fresh insider insights for the field. Have they tried contact other experts that have an understanding about this subject ? I’m so excited to of found this. Thank you for another great post. I can not stop myself from reading your work.

 75. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 76. Greetings! Very helpful advice within this post! It’s the
  little changes that will make the most important changes.
  Many thanks for sharing!

 77. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!|

 78. I enjoyed your post. Thank you. Good job on this article! Knowing all this will really help craft every part of your game plan, and help to ensure these components will get you there. It’s like you wrote the book on it or something.

 79. Leading Online Pharmacy – Contact us at +1 (917) 259-3352 for unbelievable rates, discount and offers on any medicine. Get it delivered free of cost at your door steps, call us today. Phone : +1 (917) 259-3352

 80. Hello, I do believe your website could be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great blog!

 81. Leading Digital Marketing agency in India and Kolkata, Leading Web Design company. Providing web designing and Digital marketing services, Digital marketing course, and certification with an internship.

 82. The next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I actually believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 83. These short, simple Youtube videos have turned him into one of the top influencers online. It’s like you wrote the book on it or something. Nice write up. You’ve made my day! Thx again.

 84. The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, but I actually thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 85. I’m the proprietor of JustCBD Store brand (justcbdstore.com) and am planning to develop my wholesale side of company. I am hoping someone at targetdomain give me some advice . I considered that the most suitable way to do this would be to connect to vape stores and cbd retail stores. I was hoping if anybody could suggest a qualified web-site where I can get Vape Shop B2B Marketing List I am presently looking at creativebeartech.com, theeliquidboutique.co.uk and wowitloveithaveit.com. On the fence which one would be the most suitable choice and would appreciate any assistance on this. Or would it be easier for me to scrape my own leads? Suggestions?

 86. I just now found your blog but I’m at a party right now so I’ll have to read the rest of this later on when I get back home and I am able to read it without distractions. I enjoyed reading what you had to say. I enjoyed your post. Thank you. This is an excellent, an eye-opener for sure!

 87. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I really hope to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 88. This is the right site for everyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for a long time. Great stuff, just great!

 89. I’m extremely pleased to uncover this site. I wanted to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely really liked every part of it and i also have you bookmarked to check out new stuff on your web site.

 90. I am the owner of JustCBD brand (justcbdstore.com) and I am currently seeking to grow my wholesale side of company. It would be great if someone at targetdomain give me some advice ! I thought that the best way to do this would be to reach out to vape companies and cbd retail stores. I was hoping if anybody could recommend a dependable web-site where I can purchase CBD Shops B2B Marketing List I am currently considering creativebeartech.com, theeliquidboutique.co.uk and wowitloveithaveit.com. Not sure which one would be the very best option and would appreciate any advice on this. Or would it be simpler for me to scrape my own leads? Ideas?

 91. Howdy, There’s no doubt that your site could be having web browser compatibility problems. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent site!

 92. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my search for something regarding this.

 93. When I apply this data I’ll be sure to use this website in the list of citations. Nice read. This is an excellent, an eye-opener for sure! For a few of my clients, these numbers are even higher than that.

 94. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Kudos!

 95. May I simply say what a comfort to uncover somebody who really knows what
  they’re discussing online. You definitely know how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people need to look at this and understand
  this side of the story. I was surprised you aren’t more popular given that you surely
  have the gift.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *