Slovensko

Kotleba je už na súde. Hrozí mu až 8 rokov. Prokurátor číta články z Denníka N (Naživo)

Predseda ĽSNS sa po dlhšej dobe opäť postavil pred súd. Obžalovaný je kvôli darovaniu peňazí chudobným rodinám vo výške 1488eur. V tejto sume vidíš totiž prokurátor nacistickú symboliku. Kotlebovi hrozí za pomoc chudobným rodinám až 8 rokov väzenia.

Aktuálne zo súdu:

Pre pokračovanie pojednávania kliknite sem

11:00 – Prokurátor oboznamuje súd s obsahom rozsudku procesu, v ktorom O. Ďurica podal žalobu na mediálnu spoločnosť Ringier Axel Springer.

Podľa Kotlebu ani tento rozsudok nesúvisí so skutkom, ktorý mu je kladený za vinu.

Podľa Kotlebu súd cielene vyhovuje návrhom prokurátora, ktoré nesúvisia s vecou, pričom ale návrhy obhajoby, ktorá chcela predvolať svedkov, ktorí s vecou súvisia, zamieta.

10:39 – Pojednávanie pokračuje čítaním novín Naše Slovensko. Kotleba namieta, že aj tento dôkaz bol vykonaný selektívne. Rovnako namieta, že sudkyňa ho predtým zahriakla, keď sa vyjadroval k štátnemu dlhu s tým, že to nie je k veci, no teraz opätovne z novín čítala práve state o štátnom dlhu.

10:14 – Pojednávanie je prerušené na 15 min.

10:10 – Prokurátor číta vybrané časti z programu Ľudovej strany Naše Slovensko. Kotleba vysvetľuje jednotlivé časti z volebného programu strany. Sudkyňa ho zastavila s tým, že jeho vyjadrenie k volebnému programu nesúvisí s vecou a nedovolila mu pokračovať.

10:05 – Sudkyňa čítala zo stanov ĽS Naše Slovensko. Podľa Kotlebu bol tento dôkaz vykonaný nezákonné, nakoľko boli čítané len selektívne vybrané časti.

10:00 – Kotleba nerozumie súvisu kandidátnej listiny s predmetnou vecou.  Kotleba chcel dať v rámci svojho vyjadrenia do pozornosti niekoľko osôb z tejto kandidátnej listiny, to mu sudkyňa neumožnila ani po námietkach obhajcov.

9:40 – Sudkyňa čítala mená niektorých kandidátov, ktorí kandidovali za ĽS Naše Slovensko v rokoch 2016 a 2020. Kotleba následne vykonáva tento dôkaz celý a číta kandidátmi listinu v kompletnom znení.

9:30 – Prokurátor číta rozsudok Špecializovaného trestného súdu voči poslancovi NR SR Milanovi Mazurekovi, ktorým ho uznal vinným za vyjadrenie v rádiu Frontinus.

9:20 – Sudkyňa čítala žiadosť o dotáciu klubu výsadkárov. Podľa Kotlebu z tohto dôkazu vyplýva len to, že aj tento klub si váži jeho prácu ako predsedu BBSK. S obžalobou to však podľa neho vôbec nesúvisí.

9:10 – Kotleba sa vyjadruje k článkom. Súd podľa neho porušil trestný poriadok, keď nedovolil jeho obhajcovi vzniesť námietku voči dôkazu. Kotleba tento dôkaz preto namieta sám. Obsah článku má podľa neho byť nehodnoverný. Článok podľa Kotlebu nemá so skutkom, ktorý mu je kladený za vinu, nič spoločné.

9:05 – Prokurátor číta článok z Denníka N.

9:00 – Sudkyňa číta práva obžalovaného. Kotleba právam porozumel, no deklaroval, že nerozumie tomu, prečo by mu mohla byť sprísnená právna kvalifikácia. To mu doteraz nemal súd ozrejmiť. Súd pokračuje vo vykonávaní dôkazov. Obhajca opäť žiada o slovo, to mu nebolo opätovne uložené.

8:55 – Kotlebov obhajca sa hlásil k tejto veci o slovo, sudkyňa mu ho neuložila. Keď ju na to upozornil ďalší obhajca, zahriakla ho s tým, aby nerušil hlavne pojednávanie.

8:52 – Kotleba podal prítomnému prokurátorovi trestné oznámenie pre zasahovanie do nezávislosti súdu na neznámeho páchateľa, ktorým má byť člen justičnej stráže. Sudkyňa sa necíti byť zaujatá.

8:50 – Marian Kotleba vznáša voči sudkyni námietku zaujatosti. Dôvodom má byť, že sudkyňa sa zaoberá mediálnymi výstupmi, ktorými má byť ovplyvnená. Kotleba uviedol oznámenie, ktoré sudkyňa podala na NAKA pre video zverejnené na YouTube a založila do spisu. Video jej mal ukázať člen justičné stráže.

8:35 – Začalo pojednávanie. Sudkyňa referuje doterajší priebeh pojednávania.

8:25 – Marian Kotleba prišiel do budovy Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Opäť má na sebe rúško s číslom 1984, ktoré odkazuje na román G. Orwella. Pred bránami areálu ho čakali desiatky podporovateľov.