Košickým oceliarňam konkuruje oceľ z tretích štátov a nevyzerá to dobre! Nepomohli ani opatrenia EÚ - MAGAZÍN 1
Slovensko

Košickým oceliarňam konkuruje oceľ z tretích štátov a nevyzerá to dobre! Nepomohli ani opatrenia EÚ

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

S košickými oceliarňami U. S. Steel (USSK) to stále nevyzerá dobre. V utorok to pripustil prezident USSK James Bruno, ktorý uviedol, že aj v júni po dohode s odbormi by mohol naďalej fungovať štvordňový pracovný týždeň. V najbližších mesiacoch podľa neho nie je pravdepodobné, že by sa situácia na trhu s oceľou zmenila k lepšiemu.

Vedenie hutníckej spoločnosti sa s odbormi na štvordňovom pracovnom týždni dohovorilo zatiaľ iba na máj. Zamestnancom je vo voľnom dni vyplácaná mzda vo výške 70%. A rovnaká situácia pravdepodobne bude pokračovať aj v júni.

“Čo sa týka trhu s oceľou, už prvý kvartál bol veľmi zlý a nevidíme indikátory, ktoré by naznačovali, že by sa makroekonomická situácia mala vo zvyšku roka zmeniť,” uviedol prezident James Bruno.

Vo svojom komentári prezident poukázal aj na to, že sa do Európskej únie dostáva veľké množstvo ocele z tretích štátov, tá ale prichádza za neférových podmienok, čo oceliarne znevýhodňuje. Hovorí, že ochranné opatrenia zo strany Európskej únie sa ukázali ako nedostatočné.

S prezidentom USSK v utorok rokoval slovenský minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). Podľa ministrovho názoru je aktuálne oceliarsky priemysel v Európe v o niečo ťažšej situácii, než bol v minulom roku.

“Ten trh sa nachádza v takej temnej depresii, čo môže znamenať aj nižšie výnosy aj nižšie zisky, ale aj tak oceňujem, že U. S. Steel sa rozhodol v Košiciach ďalej investovať a zvyšovať aj produktivitu práce, ktorá je potrebná na udržanie konkurencieschopnosti. Hovorili sme o možnosti vlády, ako si vzájomne vyjsť v ústrety a zachovať jednak zamestnanosť a výrobu na ďalšie obdobie, “uviedol minister Žiga novinárom.

Súčasťou rokovania bola aj otázka zavedenia inštitútu strategického zamestnávateľa pre podniky s veľkým počtom zamestnancov na Slovensku, ako príklady boli uvedené U. S. Steel alebo Volkswagen.

Minister tiež uviedol, že ak také firmy budú mať nejaké problémy, mohlo by to výrazne otriasť trhom práce a nezamestnanosťou.

“Očakávame aj zo strany US Steel, podobne ako od ďalších veľkých zamestnávateľov, nejaké impulzy, akým spôsobom by sme im mohli do budúcnosti pomôcť, aby dokázali udržať zamestnanosť a aby sa z dlhodobého hľadiska a s potenciálom, ktorý majú, udržali na našom trhu,” uviedol na záver minister Žiga.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *