Zo sveta

Korčok: NATO nie je namierené proti Rusku, len si chráni svoje hodnoty

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok povedal po skončení samitu NATO, že NATO nie je organizácia namierená proti Rusku, ale chce sa brániť a hlásiť k svojim hodnotám. Ak dôjde k porušeniu medzinárodného práva, ako to bolo v roku 2014 v prípade Krymu a Ukrajiny, musí zaujať jasnú pozíciu. 

„Mne len zostáva dúfať, že po tomto samite a aj po stredajšom (16. 6.) samite (amerického prezidenta Joea) Bidena s (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom konečne dôjde k tomu, po čom NATO už dlho volá. Pokúšame sa zvolať Radu NATO – Rusko, ale na tango treba dvoch a musíme mať aj súhlas druhej strany. Tých tém, o ktorých chceme diskutovať, je veľa. S nádejou vzhliadam k samitu v Ženeve, že to bude istým spôsobom začiatok nejakého dialógu. Ale ten musí byť založený na jasných hodnotách,“ opísal situáciu Korčok. Minister obrany Jaroslav Naď v tejto súvislosti priznal, že jeho rezort intenzívne sleduje aktivity, ktoré vyvíja Ruská federácia. „Naše obranné plány sú do veľkej miery nastavené na bezpečnostnú situáciu na Ukrajine,“ upozornil. Dodal, že dianie na Ukrajine Slovensko sleduje veľmi pozorne, rovnako aj porušenie medzinárodného práva, anexiu územia a nasadzovanie desaťtisícok až státisícok ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou. „To sú veci, ktoré nás vyrušujú. Očakávame, že zvíťazí zodpovednosť a zdravý rozum,“ odkázal minister obrany.