Konzílium odborníkov sa postavilo proti Matovičovi! Ďalšie plošné testovanie neodporúčajú!

Igor Matovič hovorí o ďalších celoplošných testovaniach, ktoré by mali začať na Mikuláša. Konzílium odborníkov však neodporúča takéto testovania a navrhuje cielené testovania rizikových skupín. Minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že to treba brať do úvahy.

Konzílium odborníkov neodporúča ďalšie celoplošné testovanie antigénovými testami. Dôvodom je, že takéto celoplošné testovanie odčerpá energiu už aj tak vyčerpaným zdravotníkom. Konzílium o tom informovalo v stanovisku, ktoré poslalo médiám.

Odborníci odporúčajú efektívnejšie využiť antigénové testy a cielene testovať rizikové skupiny. To sú napríklad obyvatelia obcí s vysokou incidenciou, učitelia a starší žiaci na školách, pacienti a personál v nemocniciach, v zaradeniach sociálnych služieb, pracovníci kritickej infraštruktúry nevyhnutnej pre chod štátu, ako je energetika, doprava, potravinárske firmy, obchody, pošty, banky, armáda, policajný zbor, hasiči, ďalej zamestnanci veľkých firiem a osoby žijúce v uzatvorených komunitách a v skupinách s rizikovou mobilitou.

„Chceme komunikovať jasný cieľ antigénového testovania: Vyhľadanie a následná izolácia pozitívnych osôb. Potvrdenie negativity nie je „priepustka k slobode. Aj negatívny človek sa má naďalej správať zodpovedne, obmedziť sociálne kontakty, nosiť prekrytie úst a nosa, chrániť rizikové osoby v spoločnosti,“ píše sa ďalej v stanovisku.